Reklama

Markery nowotworowe - kiedy trzeba je robić

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Oczekiwanie na wynik tego badania budzi w nas zawsze niepokój. Wzrost stężenia markerów może, ale nie musi świadczyć o chorobie nowotworowej.

Zdjęcie

Wzrost stężenia markerów może, ale nie musi świadczyć o chorobie nowotworowej / 
Wzrost stężenia markerów może, ale nie musi świadczyć o chorobie nowotworowej
Każdy z nas boi się, że zachoruje na raka. Szczególnie, gdy nie czuje się dobrze, a lekarzom sprawia trudność postawienie diagnozy. Wtedy właśnie najczęściej chcemy zrobić sobie markery nowotworowe, mając nadzieję, że wszystko będzie jasne. Niestety, choć badanie, to wykrywa raka, to jednak nie zawsze i nie u każdego.

Markery nowotworowe to rozmaite substancje chemiczne krążące w naszej krwi występujące pod postacią np. antygenów, białek, enzymów czy hormonów. Naukowcy odkryli, że każdy guz nowotworowy produkuje charakterystyczne dla siebie markery - np. marker AFP pojawia się we krwi, gdy w organizmie rozwija się rak wątroby, z kolei marker PSA wówczas, gdy rozwija się w nim rak prostaty.

Reklama

Jeśli ktoś z twoich bliskich miał raka

Onkolodzy uważają markery za swoich sprzymierzeńców, bo czasem wystarczy sprawdzić poziom ich stężenia we krwi, aby wykryć nowotwór w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Dlatego ideałem byłoby, gdyby badanie poziomu markerów nowotworowych wykonywali wszyscy, którzy są dziedzicznie obciążeni chorobą nowotworową.

Coraz częściej lekarze zalecają je kobietom, które są obciążone rakiem piersi i jajnika.

Gdy lekarz podejrzewa nowotwór

Produkcja markerów w naszym organizmie rusza wtedy, gdy zaczyna rozwijać się guz. W zdrowych tkankach nie występują wcale lub jest ich bardzo niewiele.

Zdarza się, że choć badanie potwierdzi występowanie konkretnego markera, lekarz nie ma jeszcze pewności co do charakteru choroby. Dzieje się tak dlatego, że niektóre markery, choć przypisane jednemu rodzajowi nowotworu, mogą towarzyszyć także innym rodzajom guza. Np. marker CA 72-4 jest charakterystyczny dla raka jajnika, ale może występować także we krwi osoby z rakiem żołądka. Poza tym jeden nowotwór może "produkować" kilka różnych markerów. Dlatego nie dziw się, jeśli lekarz zleci ci wykonanie nie jednego, a wielu markerów, czyli tzw. panelu markerowego.

Markery to wskazówka do dalszych badań

Poodejrzewając nowotwór, lekarz sprawdzi, czy we krwi pojawiły się odpowiednie markery. Ważna jest jednak nie tyle sama ich obecność, co poziom ponad wyznaczoną normę. Ale trudno jest to potraktować jako jedyne badanie diagnostyczne, ponieważ nawet obecność sporej ilości niektórych markerów nie musi oznaczać nowotworu - wzrost ich poziomu może towarzyszyć poważniejszym stanom zapalnym wątroby, trzustki czy nerek.

Rodzaj markera, który się pojawiłto dopiero wskazówka dla lekarza, w jakim kierunku mają iść dalsze poszukiwania. Zleci np. tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, zdjęcia RTG, badania USG czy mammografię.

Kontrola skuteczności leczenia

Markery są bardzo pomocne w odpowiedzi na pytanie, czy dotychczasowe leczenie nowotworu się powiodło. Okazuje się bowiem, że po usunięciu guza poziom markerów szybko spada lub utrzymuje się w normie. Wyraźny spadek poziomu markerów można zaobserwować już po 4-8 tygodniach od zabiegu usunięcia guza.

Jeśli jednak wciąż utrzymuje się poziom podwyższony, proces chorobowy w organizmie wciąż się toczy. To świadczy o tym, że doszło do przerzutów lub że mogą się one pojawić. Badanie markerów nowotworowych można zrobić w większości nowoczesnych laboratoriów. Jeden marker kosztuje 30-70 zł.

Hanna Mądra

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

Świat kobiety
Więcej na temat:lekarz

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: Markery nowotworowe - kiedy trzeba je robić

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (35)

Dodaj komentarz
mufa

~mufa -

W Niemczech nie sa tez refundowane markery , koszt 5 markerow okolo 119€ , ale warto .

Ola

~Ola -

Dlaczego lekarze nie sugerują (nie mówię o skierowaniu) żeby sobie zrobić taki czy inny marker. Jak już jest rak to markery są tylko wskaźnikiem czy leczenie daje rezultaty czy do piachu. Gdyby jednak wcześniej były oznaki ze w organizmie są komórki rakowe, że coś się zacyzna to chemia w wielu przypadkach by była bardziej skuteczna. Po prostu nie rozumiem dlaczego czekamy i lekarze czekają aż będzie guz i wtedy do szpitala dopiero.

basia

~basia -

Tylko pięknie się o tym mówi i pisze a rzeczywistość jest inna.Lekarz jest oburzony ,że masz czelność sugerować i prosić o badania.Jak chcesz to sobie musisz sam zafundować a on potem chetnie wpisze wyniki do karty tak było w moim przypadku.

Eluś

~Eluś -

Jeśli ktoś kontynuuje leczenie w onkologi to ma zalecane markery przez lekarza uważam że to super pomysł chociaż to nfz daje w ramach ubezpieczenia

ilonka

~ilonka -

Nie dostaniecie skierowania ,bo się ich nie wystawia.Badania te są pełnopłatne i NIE REFUNDOWANE PRZEZ NFZ.Masz wątpliwości lub jesteś obciążony robisz je dla własnego spokoju we własnym zakresie.Wiem ,bo sama robiłam ostatnio markera na raka jajnika-mama miała(żyje)więc jestem obciążona ,a do tego mój ginekolog wykrył własnie jego powiększenie.Tata zmarł na raka płuc.Koszt markera- 30 zł .To cena mojego spokoju.

bazyli

~bazyli -

no tak, jezeli wpisze... wyniki badan mojej zony przeprowadzone w instytucie neurologii w warszawie jej neurolog potraktowal bardzo ciekawie, cytuje: "oni tam wpisali to co zescie im nagadali" do dzis nie umiem pojac jak mozna przegadac badanie EEG czy tomografie komputerowa....

Danuta ze śląskiego

~Danuta ze śląskiego -

Pacjentko ,lekarze nie olewają ,pacjentów.Mogę coś o tym powiedzieć .Jestem po leczeniu kompleksowym raka.Wszystko przeszłam ,żyję,wyniki dobre ,dziękuję lekarzom ,naszym ,są wspaniali.

rencista

~rencista -

TO PRAWDA -co prawda jestem meżcyzną ale zgadzam się z osobami co piszą że od lekarza rodzinnego jest trudno o takie badania prosić raz na rok,tym bardziej że ja mam problemy z gruczołem krokowym,przebywałem kiedyś nawet z tego powodu w szpitalu kilka dni,uważam ze tak jak paniom są wysyłane do domu ponowne badanie tak i mężcyżni powinni takie powiadomienia również otrzymywać ale niestety jesteśmy pomijani, a tak na koniec to przy obecnej technice i komputeryzacji przychodnie same powinny raz do roku powiadomić pacjenta że może się na takie badania zgłosić ,czemu tego nie robią niewiem ,krótko mówiąc państwo mówi że dba o zdrowie i robi badania profilaktyczne ale tak naprawde to nie jest

ja7

~ja7 -

najlepsze co można dla siebie zrobić to omijać przychodnie i lekarzy z daleka a zacząć myślec o tym co się je i wybierac tylko to co jest naturalne i ekologiczne, unikać "leków" syntetycznych, ograniczyć do absolutnego minimum spożycie soli i cukru oraz zupełnie zrezygnować z mięsa, niesamowicie ważne jest systematyczne oczyszczanie organizmu z toksyn i pozytywne myślenie, szacunek dla samego siebie oraz picie czystej źródlanej lub osmotycznej wody i zdrowie oraz uroda gwarantowane!!! czytałam że 99% z przyczyn powstawania nowotworów to zatrucie organizmu własnymi toksynami a tylko 1% to inne przyczyny na które nie mamy większego wpływu więc odtruwajmy się na zdrowie !!!

eb

~eb -

wszystko to pięknie brzmi ale cięzko doprosić się skierowania na podstawowe badania, rtg,usg, a tu" powinien"nie mogłam się doprosić skierowania na mammografię. Leczenie jest objawowe bo to z mojej kieszeni te recepty.Diagnozy są domniemane na podstawie objawów, w dobie rezonansów itp.szkoda gadać ,kupe kasy i prywatniue wtedy wszystko

Reklama

Reklama