Reklama

Najlepsze zioła na chorobę wrzodową żołądka

Choroba wrzodowa żołądka to schorzenie, które dotyka nas coraz częściej. Za jej powstawanie obwinia się nieleczone dolegliwości żołądkowe, nieodpowiednią dietę oraz stosowane przez nas używki. Ta dolegliwość jest bardzo męcząca, ponieważ towarzyszy jej ból, wymioty, brak apetytu oraz osłabienie organizmu. Niestety, objawy nie zawsze są oczywiste, dlatego leczenie wrzodów żołądka może sprawiać trudność. Najlepiej jest zapobiegać ich powstawaniu. W jaki sposób? Najskuteczniejszą metodą jest stosowanie różnych ziół, które mają rewelacyjne działanie. Jakie rośliny pomogą nam wyleczyć wrzody? Przekonajmy się.

Wrzody żołądka: Jak powstają?

Wrzody żołądka to ubytki powstałe w błonie śluzowej żołądka. Uszkodzenia tworzą się na skutek złej diety i innych dolegliwości, takich jak refluks czy nadkwasota. Do ich obecności przyczynia się również nasz styl życia; palenie papierosów, nadużywane alkoholu czy przewlekły stres. Szacuje się, że częściej na tę przypadłość cierpią mężczyźni niż kobiety. Wrzody żołądka mogą powstawać w różnych jego miejscach. Zdarzają się zmiany płytkie, ale mogą pojawiać się również głębokie. Mogą przybierać też różną wielkość. Najczęściej spotyka się wrzody kilkumilimetrowe, ale w szczególnych przypadkach mogą osiągać nawet do 5 cm.

Reklama

Jak rozpoznać wrzody żołądka?

Wrzody żołądka to dolegliwość, która trapi coraz więcej osób. Jak rozpoznać ich obecność? Przede wszystkim pojawia się silny ból zlokalizowany na wysokości pępka, który nasila się po spożyciu posiłków. Dodatkowo towarzyszy im uczucie pieczenia, zgaga oraz wymioty. Podczas choroby wrzodowej nagle znika nasz apetyt. Ból nie zawsze pojawia się od razu po jedzeniu. Może on mieć różne nasilenie i powstać dopiero kilka godzin od spożycia ostatniego posiłku. Niestety, opisane objawy występują tylko w połowie przypadków, dlatego lekarzowi niejednokrotnie trudno postawić trafną diagnozę.

Jak leczyć wrzody żołądka?

Jeśli spożywanie posiłków nie sprawia ci przyjemności i występują objawy przypominające wrzody żołądka, lepiej udać się do specjalisty. Wdroży on odpowiednią kurację, która polega przede wszystkim na leczeniu farmakologicznym. Aby leczenie było skuteczne, niezbędne jest odejście od pewnych nawyków żywieniowych. Warto całkowicie zrezygnować z picia alkoholu i przejść na dietę lekkostrawną. Jeśli te metody zawiodą, niestety potrzebna będzie interwencja chirurgiczna.

Naturalne metody na wrzody żołądka

Wrzody to bardzo nieprzyjemna i bardzo trudna do wyleczenia przypadłość. Aby nam się nie przytrafiła, lepiej wcześniej zapobiegać ich powstawaniu. W tym celu możemy sięgnąć po mieszanki ziołowe, które będą działały ochronnie na nasz organizm. Warto pamiętać, że ich stosowanie nie jest remedium na istniejący już problem. Wrzody żołądka wymagają interwencji lekarza, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować naturalne mieszanki jako kurację pomocniczą. Jakie zioła są skuteczne? Sprawdźmy.

Siemię lniane

Siemię lniane to najlepszy specyfik, który chroni nasz żołądek. Pomaga w leczeniu dolegliwości trawiennych i przyspiesza metabolizm. Siemię lniane zawiera kwasy omega-3, błonnik oraz antyoksydanty, które rewelacyjnie działają na cały organizm. Jak stosować siemię lniane? Wystarczy ziarna zalać gorącą wodą i odczekać kilka minut. Konsystencja naparu będzie przypominała kisiel, który można zjeść albo wypić.

Lukrecja

Lukrecja pobudza żołądek do wydzielania naturalnej powłoki, która ma za zadanie chronić ścianki żołądka. Jak zrobić leczniczą miksturę? Wystarczy zagotować w wodzie korzeń lukrecji przez kwadrans, ostudzić całość i popijać małymi łykami rano i wieczorem. Należy jednak uważać, bo spożywanie lukrecji podnosi ciśnienie tętnicze krwi.

Rumianek

Napar z rumianku ma działanie kojące i pomaga lepiej radzić sobie ze stresem. Wytwarza naturalną barierę ochronną w żołądku i tym samym skutecznie zapobiega uszkodzeniom. Działa również wiatropędnie i przyspiesza procesy trawienne. Zawarte w rumianku olejki eteryczne działają łagodząco i skutecznie goją rany.

Kurkuma

Kurkuma, oczywiście w niewielkich ilościach, również pozwala pozbyć się wrzodów żołądka. Zawarte w nim przeciwutleniacze, oczyszczają organizm z toksyn i chronią żołądek przed uszkodzeniami.

Arcydzięgiel litwor

Arcydzięgiel litwor znany jest ze swoich leczniczych właściwości. Pomaga pozbyć się dolegliwości skórnych, łagodzi nerwy oraz działa ochronnie na układ pokarmowy. Na wrzody żołądka przydatny będzie korzeń arcydzięgla. Odwar na bazie tej rośliny w połączeniu z szałwią i piołunem to najlepszy specyfik zapobiegający chorobie oraz łagodzący już istniejące wrzody.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wrzody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy