Reklama

Naturalne leki na ból gardła

Dopadł cię ból gardła i wszystkie stosowane przez ciebie dotychczas metody zawiodły? Zdaj się na nieco mniej konwencjonalne sposoby i sięgnij po imbirowy spray, płukankę sporządzoną na bazie soli, herbatę cytrynową z dodatkiem sody oczyszczonej, ziołowe napary czy gorący grog. Możesz je śmiało przyrządzić w domowym zaciszu. Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej.

Imbirowy spray do gardła

Badania naukowe wykazały, że jeżówka (echinacea) zmniejsza objawy towarzyszące infekcjom gardła, a także skraca czas leczenia przeziębienia, ran oraz łagodzenia stanów zapalnych skóry (do stosowania miejscowego). W połączeniu z imbirem, miętą, tymiankiem i innymi ziołami wykazującymi działanie przeciwzapalne, uzyskasz skuteczny spray kojący gardło.

Składniki potrzebne do wykonania sprayu:

- Jedna łyżka suszonej jeżówki

- Jedna łyżka tymianku

- Jedna łyżka mięty

- Jedna czwarta szklanki wrzącej wody

Alkohol spożywczy - rum albo wódka

Reklama

Pojemnik z dozownikiem w sprayu

Jak przygotować spray?

Połącz jeżówkę z imbirem, tymiankiem i miętą. Dodaj jedną czwartą szklanki wrzącej wody. Wypełnij resztę słoika alkoholem spożywczym i odstaw na co najmniej dwa tygodnie. Kiedy ekstrakt będzie gotowy, spryskaj nim bezpośrednio tylną część gardła. Zabieg powtarzaj tak często, aż ból gardła nie ustąpi.

Jeśli potrzebujesz ekstraktu natychmiast, możesz przyrządzić go według innej metody. Połącz zioła w pojemniku, dodaj taką ilość wrzącej wody, aby przykryła zioła, pozostaw pod przykryciem przez 20 minut. Następnie odcedź zioła i wymieszaj powstały ekstrakt z proporcjonalną ilością alkoholu spożywczego. Stosuj analogicznie jak spray do gardła.

Płukanie gardła ciepłą wodą z solą

Ból gardła bardzo często spowodowany jest suchym powietrzem - podrażnieniu ulegają wówczas błony śluzowe wyścielające gardło, co z kolei powoduje obrzęk i stan zapalny.

Sól w naturalny sposób czerpie wodę z komórek, dlatego może pomóc w zmniejszaniu obrzęku, łagodzeniu bólu rozluźnieniu śluzówki oraz wypłukaniu nadmiaru bakterii.

Jak przygotować i jak stosować roztwór solny?

Dodaj łyżkę soli do szklanki ciepłej wody i mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia. Płucz gardło roztworem co trzy godziny aż ból ustąpi.

Herbata z cytryny z dodatkiem sody oczyszczonej

Soda oczyszczona z uwagi na lekko zasadowy odczyn pH jest idealnym środkiem niwelującym ból gardła. Łagodzi rozmaite stany zapalne i przyspiesza gojenie podrażnionej skóry. W połączeniu ze stanowiącą źródło witaminy C cytryną wykazuje działanie antybakteryjne i wydatnie skraca czas trwania choroby.

Jak przygotować i jak stosować?

Wszystko, czego potrzebujesz to szklanka ciepłej wody, pół łyżeczki sody oraz jedna soczysta cytryna. Połącz wszystkie składniki w kubku, aż do pełnego rozpuszczenia. Herbatkę pij co 3-4 godziny.

Ocet jabłkowy i miód

Ocet jabłkowy w połączeniu z surowym miodem organicznym stanowi silny środek przeciwbakteryjny, ponadto przyczynia się do kontrolowania zakażenia oraz zmniejsza ból i obrzęk gardła. Wymieszaj jedną trzecią szklanki octu jabłkowego z dwoma łyżkami miodu oraz szklanką ciepłej wody. Pij tak przygotowany napój co dwie godziny, aż do ustąpienia objawów.

Napary ziołowe

Napary ziołowe okazują się wyjątkowo przydatne w przypadku osób, które zmagają się z bólem gardła, szczególnie tym wywołanym przez suche powietrze. Rozgrzewają układ oddechowy, rozluźniają mięśnie gardła oraz usuwają nadmiar śluzu w płucach. Dodaj kilka kropel mięty lub eukaliptusa (w postaci olejku eterycznego), by wzmocnić działanie bakteriobójcze oraz złagodzić stan zapalny gardła. Dodatkowo mieszanka podwaja działanie oczyszczające skóry twarzy, dzięki czemu wygląda ona bardziej promiennie.

Jak przygotować napar?

Napar jest banalnie prosty w wykonaniu. Wystarczy wlać sześć filiżanek wrzącej wody do dużej miski oraz dodać kilka kropel olejku eterycznego z mięty lub z eukaliptusa. Umieść twarz ok. 10-15 centymetrów nad lustrem wody. Głowę i ramiona okryj ręcznikiem. Przygotowanie naparu jest banalnie proste. Wystarczy wlać sześć filiżanek wrzącej wody do dużej miski oraz dodać kilka kropel olejku eterycznego z mięty lub z eukaliptusa. Umieść twarz ok 10-15 centymetrów nad lustrem wody. Głowę i ramiona okryj ręcznikiem, by para nie uciekała na zewnątrz. Oddychaj przez usta i nos przez około 10 minut. Powtarzaj proces według własnego uznania, maksymalnie kilka razy dziennie.

Gorący grog

Badania naukowe wykazują, że gorący grog (stosowany z umiarem) może pomóc znacznie skrócić czas trwania infekcji takich jak przeziębienia i złagodzić bóle gardła. Podobnie jak alkohol gorący grog zmniejsza przekrwienia i pomaga zasnąć, dzięki czemu rany szybciej się goją.

Jak przygotować grog?

Składniki:

- Jedna łyżka miodu

- Jedna torebka herbaty ziołowej

- Jedna szklanka ciepłej wody

- Ćwiartka cytryny

- 2-3 łyżeczki bourbonu lub whiskey

Jak przygotować?

Zalej herbatę kubkiem gorącej wody i parz ją przez dwie minuty. Dodaj miód, sok z cytryny oraz bourbon. Następnie mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia miodu.

Herbata z korzenia lukrecji

Wśród miłośników ziół, korzeń lukrecji znany jest również jako środek łagodzący, stosowany głównie do leczenia uszkodzonej tkanki oraz zwalczania stanów zapalnych. Jest nie tylko skuteczny w przypadku leczenia bólu gardła, ale może również pomóc w zapobieganiu powstawania bólu spowodowanego suchością w gardle, kaszlem czy innymi podrażnieniami. Możesz kupić gotowy korzeń lukrecji lub sporządzić swoją herbat, gotując jedną czwartą szklanki posiekanego korzenia lukrecji w około jednym litrze wody. Przecedź herbatę przez sito i pij małymi porcjami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ból gardła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy