Nieświeży oddech
Niewłaściwa higiena jamy ustnej, zła dieta, palenie, picie alkoholu - to wszystko sprzyja powstawaniu nieświeżego oddechu. Jak sobie radzić z tą dolegliwością?

Nieświeży oddech (z łac. fetor ex ore lub halistosis) to jeden z podstawowych problemów higieny jamy ustnej, który dotyka wielu osób. Przypadłość ta powoduje niezręczne sytuacje w codziennym życiu, czasami nawet utrudnia kontakty z ludźmi. Spora część z nas nie wyczuwa przykrej woni z własnych ust, ci zaś, którzy zdają sobie z niej sprawę, traktują ją często jako nieuleczalną chorobę. Warto jednak pamiętać, że nieświeży oddech nie jest chorobą, ale objawem. Halistosis można zlikwidować - należy tylko poznać czynniki powodujące tę przypadłość oraz wypracować metody, które pozwolą się jej pozbyć.
Jaka jest przyczyna?
Tym, co odczuwamy jako przykrą woń z ust, są lotne związki siarki. Przyczyn tego stanu należy poszukiwać w jamie ustnej lub w chorobach ogólnoustrojowych. Dokładną diagnozę pomoże ustalić lekarz stomatolog. Aż w ponad połowie przypadków skutkiem nieświeżego oddechu są zaniedbania w higienie jamy ustnej, czyli nieumiejętne i niedbałe szczotkowanie zębów, ubytki, próchnica, schorzenia dziąseł. Często zdarza się, że źródłem nieświeżego oddechu jest język, na którym gromadzi się nalot. Dlatego bezwzględnie należy pamiętać, aby codziennie go czyścić.
Jak sobie radzić?
Nieprzyjemny zapach z ust można zlikwidować. Przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, a w szczególności regularnie i dokładnie szczotkować zęby. Należy dobrać odpowiednią pastę, która pomoże zwalczyć nieprzyjemny oddech. Na rynku dostępne są produkty, które zapewniają 12-godzinne uczucie świeżości. Nie można zapominać o regularnym stosowaniu nici dentystycznych, które pomagają usuwać resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Trzeba również oczyszczać język z gromadzącego się na nim nalotu, najlepiej za pomocą szczoteczki lub specjalnej skrobaczki. Dobrze jest używać antybakteryjnych płukanek do ust. Niezmiernie ważne są regularne wizyty u stomatologa - co najmniej raz na 6 miesięcy.
Nieświeży oddech to przypadłość, która nie jest przyjemna dla otaczających nas ludzi. Warto więc sprawdzić, czy ta dolegliwość nas nie dotyczy. Jeżeli zetkniesz się z nieświeżym oddechem u innych, delikatnie i taktownie zwróć uwagę każdemu, kto cierpi na tę przypadłość. Amerykanie wymyślili nawet specjalne kartki okolicznościowe. Pamiętaj, że nieświeży oddech jest problemem, z którym można sobie poradzić. Wystarczy przestrzegać kilku zasad oraz dobrać właściwe środki.