Olej kokosowy sprzymierzeńcem w walce o piękne zęby

Problem próchnicy dotyka obecnie ogromną liczbę dorosłych i dzieci. Z tym narastającym problemem można sobie częściowo poradzić poprzez regularne wizyty u dentysty i specjalistyczne pasty do zębów. To jednak czasem nie wystarczy. Dodatkowo warto wspomóc się naturalnymi sposobami, które minimalizują ryzyko wystąpienia próchnicy. Jednym z nich jest higiena jamy ustnej... olejem kokosowym.

Naukowcy odkryli, że olej kokosowy może być pomocny w walce z próchnicą i innymi problemami jamy ustnej. 

Reklama

Próchnica to nic innego, jak infekcyjna, polegająca na ich stopniowej demineralizacji i rozkładzie proteolitycznym. Do powstania próchnicy niezbędne są: węglowodany, bakterie płytki nazębnej (szczególnie paciorkowiec Streptococcus) czy podatność zębów na to schorzenie. 

W jaki sposób olej kokosowy może zapobiegać próchnicy?

Badacze z Athlone Institute of Technology w Irlandii sprawdzili właściwości oleju kokosowego i jego wpływ na próchnicę zębów. Wyniki badań pokazały, że olej działa destrukcyjnie na bakterię płytki nazębnej i dzięki temu jest w stanie walczyć z tym problemem. Olej kokosowy z zawartością enzymów trawiennych może okazać się również potencjalnym zabójcą drożdży candida albicans, powodujących pleśniawki.

Zmodyfikowany enzymatycznie olej kokosowy jest więc świetną alternatywą dla chemicznych past do zębów, ponieważ działa w małym stężeniu - wyjaśnia dr Damien Brady z Instytutu Technologii Athlone. 

Zapobiega nie tylko próchnicy, ale również korzystnie wpływa na stan całej jamy ustnej, hamując rozwój większości szczepów bakterii i drożdżaków. Jest to szczególnie istotne biorąc po uwagę dietę ludzi w dzisiejszych czasach. Jest ona często uboga i składa się przede wszystkim z przetworzonej żywności oraz cukru. Daje to rewelacyjne warunki dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Olej kokosowy dba też o kondycję dziąseł - przy regularnym stosowaniu eliminuje krwawienie i ból. Najlepiej, by używać go w formie nierafinowanej i tłoczonej na zimno - jest wtedy pełen składników odżywczych!

Przepis na nietoksyczną pastę do zębów

Składniki

  • Olej kokosowy (1/4 szklanki)
  • Soda oczyszczona (2 łyżki )
  • Ksylitol (4-5 łyżek)
  • Naturalny olejek miętowy lub goździkowy (ok. 1 łyżeczka)

Wymieszaj sodę oczyszczoną, ksylitol oraz olej kokosowy, aż uzyskasz jednolitą masę. Dodaj odrobinę olejku miętowego dla odświeżającego smaku.

Dodatkiem w przepisie jest soda oczyszczona, która stanowi delikatny materiał ścierny, zapewniając długotrwałe oczyszczenie. Wprowadza do jamy ustnej środowisko zasadowe, neutralizując tym samym kwasy produkowane przez drobnoustroje jamy ustnej. W kwaśnym środowisku postępują bowiem procesy gnilne, przyczyniające się do rozwoju próchnicy. Soda pochłania też zapachy, co jest ważne dla utrzymania świeżego oddechu. 

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje