Reklama

Osteoporoza: Jakie ziołowe kuracje zastosować?

Osteoporozie najczęściej towarzyszą złamania, które są skutkiem zmniejszania gęstości kości i zanikania tkanki kostnej. Najwcześniej uszkodzeniom ulegają kręgi, a najgroźniejsze są złamania kości udowej. Osteoporoza w bardzo zaawansowanym stadium może uniemożliwić chodzenie, a nawet doprowadzić do śmierci. Znaczne częściej zapadają na nią kobiety, zwłaszcza po menopauzie, gdy spada poziom estrogenu, który reguluje proces gromadzenia się wapnia w kościach. Do czynników zwiększających ryzyko pojawienia się schorzenia zaliczyć należy także przedwczesne zakończenie miesiączkowania i skłonności genetyczne. Często też idzie w parze z innymi chorobami, zwłaszcza stawów, nerek, jelit czy tarczycy. Leczenie osteoporozy wspomagają rośliny bogate w krzem oraz fitoestrogeny, które regulują poziom wapnia

Osteoporoza: Czynniki ryzyka

Osteoporoza dotyka coraz więcej osób, dlatego zdążyła już trafić na listę chorób cywilizacyjnych. Poza czynnikami od nas niezależnymi, czyli skłonnościami genetycznymi, wiekiem, płcią, pojawieniu się schorzenia sprzyjają niewłaściwe nawyki żywieniowe i niezdrowy tryb życia, czyli dieta uboga w wapń, niska aktywność fizyczna, palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu i stosowanie niektórych leków, na przykład sterydów. W profilaktyce osteoporozy pomogą kuracje ziołowe - zarówno wewnętrzne, czyli napary, nalewki czy pesto , jak i zewnętrzne, czyli kąpiele i oleje.

Reklama

Wyróżnia się trzy typy osteoporozy:

- osteoporoza pomenopauzalna - dotyczy kobiet. Z reguły towarzyszą jej złamania kości promieniowej; postępuje bardzo szybko.

- osteoporoza starcza - pojawia się zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Rozwija się nieco wolniej niż ta pomenopauzalna.

- osteoporoza wtórna - zwykle towarzyszą jej inne choroby albo jest konsekwencją przyjmowania leków.

Pokrzywowe pesto:

Pokrzywa dostarcza sporej dawki żelaza i stymuluje proces przyswajania wapnia.

Potrzebne składniki:

Garść świeżych liści pokrzywy

2 łyżki słonecznika łuskanego

1 ząbek czosnku

2 łyżki oliwy

sok z 1/2 cytryny

sól

pieprz

Sposób przygotowania:

Liście pokrzywy wypłucz i odstaw aż ociekną. Nasiona słonecznika podpraż na patelni. Umieść wszystkie składniki w naczyniu i zblenduj na gładką masę. Przypraw, wymieszaj i przechowuj w lodówce do pięciu dni. Podawaj z makaronem lub grillowanymi warzywami. W sezonie jedz dwa-trzy razy w tygodniu.

Napar ze skrzypu, pokrzywy i koniczyny

W profilaktyce osteoporozy pomoże nam napar ze skrzypu, pokrzywy i koniczyny, który stymuluje produkcję kolagenu i podnosi poziom estrogenu, którego deficyt powoduje ubytki wapnia w kościach.

Potrzebne składniki:

1 łyżeczka skrzypu

1/2 łyżeczki pokrzywy

1/2 łyżeczki koniczyny czerwonej

Sposób przygotowania:

Zioła umieść w rondelku, zalej szklanką letniej wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj ok. dziesięć minut. Ściągnij naczynie z kuchenki, przykryj i odstaw na piętnaście minut. Przecedź i pij po po jednej szklance dziennie przez około trzy tygodnie. Następnie odczekaj dwa tygodnie i powtórz kurację. Stosuj ją dwa razy w roku.

Nalewka z rdestu ptasiego

Ochronę przed "cichym złodziejem kości" wzmocni też stosowanie nalewki z rdestu ptasiego, który stymuluje produkcję kolagenu, zwiększa mineralizację kości i tym samym poprawia ich gęstość.

Potrzebne składniki:

1/2 szklanki rdestu ptasiego

2 szklanki alkoholu 40 proc.

Sposób przygotowania:

Ziele rdestu zalej alkoholem, zamknij naczynie i odstaw na czternaście dni. Po tym czasie preparat przecedź i przelej do butelki, starannie zamknij i przechowuj w ciemnej szafce do dziewięciu miesięcy. Pij po kieliszku nalewki raz dziennie przez czternaście-dwadzieścia jeden dni. Kurację możesz powtarzać, ale nie częściej niż raz na dwa miesiące.

Olej z żywokostem

Olej z żywokostu wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek i leczenie urazów. Niweluje też stany zapalne.

Potrzebne składniki:

1/2 szklanki pokruszonego korzenia żywokostu

6 łyżek smalcu

Sposób przygotowania:

Pokruszony żywokost umieść w słoiku, dodaj do niego smalec i starannie zamknij słoik. Następnie wstaw go do garnka z gotującą się wodą na piętnaście minut. Powtórz tę czynność następnego dnia i przecedź. Olej przechowuj w lodówce maksymalnie do czterech miesięcy. Smaruj specyfikiem łydki i przedramiona raz dziennie. Kuracja powinna trwać miesiąc.

Kąpiel z poziewnikiem

Potrzebne składniki:

3 łyżki ziela poziewnika

1 łyżka rzepiku

1 łyżka liści mniszka lekarskiego

Sposób przygotowania:

Zioła zalej dwoma szklankami gorącej wody. Przykryj i odstaw na piętnaście minut. Następnie przecedź, wlej do wanny do połowy wypełnionej ciepłą wodą. Kąp się w mieszance dwadzieścia minut co najmniej 3-4 razy w tygodniu przez pięć-sześć tygodni. Kurację stosuj co pół roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: osteoporoza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama