Reklama

Pięć mitów o oczyszczaniu organizmu

Oczyszczanie organizmu pozwala nie tylko pozbyć się toksyn. Detoks może wzmocnić organizm i poprawić odporność, polepszyć samopoczucie i trawienie oraz wygląd skóry. Jednak im popularniejsze jest oczyszczanie, tym więcej mitów na jego temat można znaleźć w sieci - warto poznać te najpopularniejsze. Pozwoli to na dobre przygotowanie się do detoksu i łatwiejsze przetrwanie tego trudnego czasu.

Oczyszczanie organizmu to sposób na odchudzanie

Wiele osób traktuje oczyszczanie organizmu jako sposób na zgubienie zbędnych kilogramów. To duży błąd. Trzeba pamiętać o tym, że detoks nie jest dietą. Owszem, jednym z jego skutków może być (choć wcale nie musi) utrata masy ciała, jednak nie to jest jego głównym celem. Głównym założeniem detoksykacji jest przede wszystkim oczyszczenie organizmu z toksyn. Nie zawsze wiąże się ono z redukcją kalorii. 

Reklama

Detoksu nie należy także traktować jako długotrwałego sposobu żywienia. Zazwyczaj trwa od 3 do 7 dni, w wyjątkowych przypadkach - dwa tygodnie. To zbyt mało, aby osiągnąć znaczące oraz, co najważniejsze, trwałe zmiany wagi.

Oczyszczanie organizmu jest dla każdego

Należy pamiętać, że detoks nie zawsze jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim powinny go przeprowadzać wyłącznie osoby zdrowe, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Oczyszczania organizmu nie należy przeprowadzać u dzieci i seniorów. Przeciwwskazaniem do detoksu są także choroby układu pokarmowego, kłopoty z trawieniem, choroby przewlekłe, np. cukrzyca, choroby nerek i serca.

Trzeba raz na jakiś czas oczyścić organizm z toksyn

To bardzo popularne hasło powtarzane zwykle przez producentów rozmaitych produktów mających "przyspieszać" lub "ułatwiać" detoks. Nie jest ono jednak prawdziwe, oczyszczanie organizmu wcale nie jest konieczne. Z powodzeniem zrezygnować mogą z niego osoby zdrowe, które na co dzień dbają nie tylko o swój sposób odżywiania, ale i o odpowiednią dawkę ruchu.

Należy pamiętać, że za oczyszczanie organizmu nie odpowiadają suplementy diety czy modne produkty wspomagające, ale nasze narządy. Jednym z podstawowych zadań nerek czy wątroby jest właśnie niedopuszczanie do gromadzenia się w organizmie toksyn. Oczyszczanie organizmu jest dobrym pomysłem przede wszystkim dla osób nadużywających alkoholu i innych używek oraz mających skłonność do jedzenia tzw. junk food.

Do oczyszczania organizmu nie trzeba się specjalnie przygotowywać

Aby zminimalizować nieprzyjemne skutki detoksu, należy się przygotować do niego kilka dni wcześniej. I nie chodzi tutaj wcale o zrobienie odpowiednich zakupów. Na 3-4 dni przed rozpoczęciem detoksykacji warto rozpocząć stopniowe wykluczanie ze swojej diety określonych składników. Chodzi przede wszystkim o alkohol, kofeinę, cukier, alkohol, nabiał i mięso. Dzięki temu stopniowo przyzwyczaimy się do silnych restrykcji żywieniowych. W tym czasie warto także pić znacznie więcej wody.

Jedynym sposobem na oczyszczenie organizmu jest picie soków

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że istnieje wiele różnych sposobów na detoksykacje organizmu. Warto pamiętać, że detoks wyłącznie płynami jest niezwykle monotonny i trudny, zwłaszcza z z psychologicznego punktu widzenia. Niektórym osobom zwyczajnie brakuje gryzienia oraz spożywania obiadów w formie stałej.

Podczas oczyszczania organizmu można więc stosować zarówno soki, jak i owoce oraz warzywa, zarówno surowe, jak i np. duszone, grillowane bez tłuszczu, czy gotowane na parze. Gorący posiłek z pewnością doda organizmowi energii oraz zwiększy motywację do dalszego oczyszczania.

***
Zobacz więcej!

 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy