Reklama

Pięć sekretów serca, które mogą uratować życie

Gdy coś mu dolega, znosi to po cichu i nadal dzielnie pracuje. Choroba jednak się rozwija, co z czasem może narazić nas na poważne problemy. Dlatego dowiedzmy się, co nie służy zdrowiu serca, przed czym je chronić i kiedy szczególnie warto robić badania profilaktyczne.

Jego wielki wróg to cukier

Wypite razem z herbatą albo zjedzone w słodkim serku kryształki powodują, że twój organizm gorzej przetwarza tłuszcze spożyte np. na obiad. To grozi miażdżycą!

Dobra rada: Zjadaj nie więcej, niż 7 łyżeczek cukru dziennie. Uwaga! Liczy się też cukier ukryty (ale wymieniony na opakowaniu) w gotowych produktach, np. serkach, pieczywie, sokach.

Nie lubi też leków przeciwbólowych


Najbardziej nie służą sercu tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. z tzw. ibuprofenem. Gdy są przyjmowane na co dzień w dużych dawkach (np. maksymalnej wymienionej na opakowaniu), a do tego przez dłuższy czas (np. 3-4 tygodnie) mogą zwiększać ryzyko zawału serca.

Reklama

Dobra rada: Jeśli dokuczający ci ból nie mija po 3-5 dniach stosowania tabletek, poradź się lekarza, zamiast dalej brać leki (i narażać się na zawał).

Badaj serce, gdy masz nieregularne miesiączki

Pojawiające się w różnym czasie krwawienia zwiększają aż o 28 proc. ryzyko chorób układu krążenia w przyszłości. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, dlaczego tak się dzieje. Jak do tej pory udało się im ustalić, że problemy z sercem występują także wtedy, gdy u podłoża nieregularnych miesiączek nie leży zespół policystycznych jajników, a waga ciała jest właściwa.

Dobra rada: Zadbaj o kontrolne badanie EKG co 2-3 lata (zwłaszcza po 40. r.ż.). Może wykryć pierwsze, niedające jeszcze objawów zmiany.

Zachowaj czujność przy grupie krwi A, B, AB


Zbadano, że osoby, które mają grupę krwi inną, niż 0, są bardziej narażone na problemy z układem krążenia, takie jak nadciśnienie czy choroba wieńcowa. Najwyższe ryzyko występuje przy grupie AB.

Dobra rada: Średnio raz w roku badaj ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi. Przejdź też na dietę tzw. śródziemnomorską.

Pomaga mu zimno lub ciepło

Gdy czujesz, że serce bije za szybko (np. pod wpływem stresu), wypij szklankę chłodnej wody i zrób chłodny okład na klatkę piersiową (np. z wilgotnego ręcznika). Do tego weź głęboki wdech i wstrzymaj oddech. Przy za wolnym biciu na piersi połóż ciepły termofor.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama