Reklama

Pięć złotych zasad, gdy poziom smogu rośnie

Zapoznaj się z radami specjalistów na czas smogowego alarmu. Dowiedz się, co możesz zrobić, by zawieszone w powietrzu trujące cząsteczki miały do ciebie jak najmniejszy dostęp.

Wiadomo, że powietrze staje się bardziej zanieczyszczone, gdy jest mgliście, wilgotno i bezwietrznie.

Możesz sprawdzić, jakie aktualnie jest w twojej okolicy, wchodząc na: www.powietrze.gios.gov.pl, https://pogoda.interia.pl/jakosc-powietrza lub www.map.airly.eu/pl. Na każdej z tych stron znajdziesz mapę Polski.

Odszukaj na niej swoją miejscowość (lub miejscowość najbliżej położoną twojego miejsca zamieszkania) i sprawdź, jakim kolorem została oznaczona.

Zielony oznacza, że powietrze jest wystarczająco czyste, byś mogła bez obaw nim oddychać. Ale już przy żółtym, a tym bardziej pomarańczowym lub czerwonym kolorze, zastosuj się do poniższych wskazówek.

Reklama

Jak najmniej przebywaj na zewnątrz. Drogę do pracy i z powrotem w całości przejedź autobusem lub samochodem. Nie jedź rowerem. Nie wysiadaj też przystanek wcześniej, by się przejść. Unikaj zwłaszcza wysiłku na zewnątrz (np. joggingu w miejskim parku). Powoduje on, że szybciej oddychasz, a przez to robisz więcej wdechów, podczas których do organizmu dostają się szkodliwe cząsteczki. Poczekaj, aż jakość powietrza się poprawi (o czym dowiesz się z podanych wcześniej stron).

Jeśli musisz pójść gdzieś pieszo, wybierz drogę między blokami. Nie idź chodnikiem biegnącym wzdłuż jezdni. Znajduje się tam najwięcej zanieczyszczeń, które nie tylko wydobywają się z rur wydechowych, ale są też ciągle na nowo wzbijane przez przejeżdżające samochody.

Nie otwieraj okien w domu ani w samochodzie. Zamknięte stanowią skuteczną przeszkodę dla zanieczyszczonego powietrza.

Oddychaj przez nos. Jest wyściełany mikrowypustkami, które wyłapują zanieczyszczenia. Dzięki temu do płuc trafi czystsze powietrze.

Przez cały dzień popijaj wodę, zwłaszcza przed wyjściem na zewnątrz. Dzięki temu śluzówka w gardle będzie wilgotna i zatrzyma się na niej część zanieczyszczeń. Po powrocie przepłucz gardło wodą, by je usunąć.

Antysmogowe warzywa i owoce: Codziennie zjadaj 2-3 porcje owoców i warzyw w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Zniwelują szkodliwe działanie trujących cząsteczek. Porcja to np. 1 pomarańcza lub 2 mandarynki, lub 1/2 szklanki pokrojonej papryki.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy