Reklama

Skuteczne kuracje na zapalenie gardła

Czujesz bolesne kłucie, suchość i drapanie w gardle? Nie czekaj, aż infekcja się rozwinie, tylko natychmiast zacznij działać. Oto sprawdzone domowe kuracje, dzięki którym odzyskasz zdrowie i dobre samopoczucie.

O tej porze roku, gdy na dworze mróz, wiatr i śnieg, zaś w domu ciepło i bardzo sucho, wyjątkowo łatwo o problemy z gardłem. Uciążliwa chrypka, piekące drapanie czy dokuczliwy ból pewnego dnia dopadają każdą z nas. Wtedy trzeba zacząć działać natychmiast, by zdusić infekcję w zarodku i nie dopuścić do jej dalszego rozwoju.

Jak zrobić to szybko i skutecznie? Warto zacząć od domowych sposobów. Są nie tylko proste i bezpieczne, ale też i znacznie tańsze od leków dostępnych w aptekach bez recepty. Wypróbuj nasze naturalne kuracje z produktów, które zwykle mamy w domu.

Reklama

Szybki patent na duszności

Przy infekcji gardła lub krtani bólowi mogą towarzyszyć też problemy ze swobodnym oddychaniem. W takim wypadku natychmiastową ulgę przynosi wyjście na balkon lub stanięcie w otwartym oknie (zimne powietrze obkurcza śluzówkę gardła, ułatwiając oddychanie). Atak duszności łagodzi także wilgoć. Wystarczy wówczas zamknąć się w łazience, odkręcić gorącą wodę i oddychać unoszącą się parą.

Zwalczą uporczywy ból

Gdy poczujesz nieprzyjemne kłucie w przełyku, zacznij działać. Oto metody.

Okłady z ziemniaków: Ugotuj 2 ziemniaki. Jeszcze gorące rozgnieć widelcem. Papkę zawiń w lniany ręcznik i przyłóż do gardła. Trzymaj do wystygnięcia.

Ziołowe płukanki: 2 łyżki rumianku, tymianku lub szałwii zalej 1 szklanką wrzątku. Parz pod przykryciem przez 15 min. Przestudź do temperatury pokojowej i wypłucz gardło. Zabieg powtarzaj 2-3 razy w ciągu dnia.

Syrop z cebuli: Cebulę obierz i zetrzyj na drobnej tarce. Następnie dokładnie odciśnij z niej sok. Pij po 2 łyżeczki syropu 4-6 razy w ciągu dnia.

Pomogą pozbyć się chrypki

Oto domowe leki, które szybko nawilżą przesuszone i podrażnione gardło.

Napar z siemienia lnianego: Zalej 2 łyżki nasion 1 szklanką ciepłej wody i odstaw na pół godziny. Po tym czasie popijaj lekko ciepły kisiel niewielkimi łykami.

Herbatka z miodem: 1 łyżeczkę miodu gryczanego dodaj do ciepłej (ale nie gorącej!) herbaty malinowej (lub do naparu z lipy).

Inhalacja olejkami eterycznymi: Do miski wlej 1 litr wrzątku i dodaj 10 kropli olejku eterycznego eukaliptusowego lub sosnowego. Przykryj głowę ręcznikiem, pochyl się nad naczyniem i wdychaj parę przez 10 minut.

Sok z limonki: Wyciśnij sok z 2 owoców i dolej 2 szklanki ciepłej wody. Wymieszaj i popijaj małymi łykami.

Złagodzą swędzenie

Ulgę przyniosą trzy sprawdzone naturalne sposoby.

Czosnkowe winko: Obierz, a potem zmiażdż 2 główki czosnku. Następnie dodaj do czosnku: sok z 2 cytryn, 4 łyżki miodu oraz 2 szklanki przegotowanej wody. Odstaw przygotowany napój na dwie doby. Po tym czasie pij 2 razy dziennie po 2-3 łyżki.

Nawilżanie powietrza: Zamocuj na kaloryferze pojemnik z wodą lub ustaw elektryczny nawilżacz powietrza. Do wody wlej 5 kropli olejku sosnowego.

Orzechowa papka: Zmiel 100 g orzechów włoskich, dodaj sok z 1 cytryny, 2 łyżki oliwy z oliwek i 1 łyżkę miodu. Wymieszaj papkę i żuj ją porcjami 4-5 razy dziennie.

Jak zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby


Problemy z gardłem mogą ciągnąć się przez cały sezon zimowy. Jeśli chcesz uniknąć kolejnych takich dolegliwości: zadbaj o odpowiednie warunki w domu - utrzymuj w mieszkaniu temperaturę ok. 20°C, 2-3 razy dziennie wietrz pomieszczenia i nawilżaj w nich powietrze; jak najwięcej pij - rób to nawet, jeśli nie odczuwasz pragnienia, bo dzięki temu nawadniasz organizm od środka; unikaj dymu papierosowego - silnie drażni on gardło i drogi oddechowe, torując drogę wirusom i bakteriom.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama