Reklama

Stresujesz się? Twoje dziecko jest bardziej narażone na nadwagę

Wiele mówi się na temat wpływu wychowania i wykształconych w dzieciństwie nawyków na późniejszy sposób odżywiania i stosunek do aktywności fizycznej. Okazuje się, że bardzo istotną rolę odgrywa tu kondycja psychiczna rodziców. Jak wynika z nowego badania, osoby, którym często dokuczają stres i stany lękowe, nieświadomie narażają swoje dzieci na zwiększone ryzyko nadwagi i otyłości.

Dzieciom zestresowanych rodziców grozi nadmierne przybieranie na wadze - grzmią autorzy nowego badania naukowego, którego rezultaty zostały we wtorek zaprezentowane na Europejskim Kongresie Otyłości. Grupa badaczy z University College London przeanalizowała dane pozyskane od ponad 6 tys. dzieci urodzonych w Wielkiej Brytanii w latach 2000-2002. Rodzice tych dzieci mieli za zadanie wypełnić kwestionariusz, w którym padły pytania m.in. o to, czy na etapie wychowywania swoich pociech dokuczał im stres i niepokój. Psychiczne dolegliwości badanych negatywnie odbiły się na fizycznej kondycji ich dzieci - uczeni odnotowali u nich wyraźny przyrost masy ciała i tkanki tłuszczowej.

Reklama

Autorzy badania twierdzą, iż przyczyną takiego stanu rzeczy może być tendencja do przekarmiania dzieci oraz bezwiedne zarażanie maluchów własnym stresem i lękiem. Emocje te prowadzą zaś do wykształcenia nawyku kojenia nerwów za pomocą sięgania po niezdrowe i kaloryczne pokarmy.

Nadwaga i otyłość u dzieci jest coraz częstsza

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że pierwsze lata życia mają kluczowe znaczenie w kontekście rozwoju dziecka, w tym utrzymania prawidłowej wagi. Nasze odkrycie sugeruje, że stan psychiki rodziców może istotnie wpłynąć na wzorce żywieniowe dorastających dzieci. Można także wysnuć wniosek, iż brak odpowiedniego wsparcia psychologicznego i socjoekonomicznego może mieć długoterminowe konsekwencje dla całych rodzin - komentuje psycholożka Kristiane Tommerup, główna autorka badania.

Uczona podkreśla, że należy przeprowadzić więcej szeroko zakrojonych badań, by dogłębnie przeanalizować "biologiczne, społeczne i behawioralne mechanizmy" leżące u podstaw korelacji między stresem rodziców a ryzykiem nadwagi u dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje tymczasem, że częstotliwość występowania nadwagi i otyłości u dzieci na przestrzeni ostatnich lat drastycznie się zwiększyła.

Uczeni prognozują, że dzieci i młodzież cierpiące na otyłość prawdopodobnie pozostaną otyłe po osiągnięciu dorosłości, narażając się na wiele groźnych schorzeń, takich jak choroba wieńcowa, nadciśnienie, cukrzyca typu 2 oraz problemy z płodnością. - Aby chronić zdrowie dzieci, trzeba wspierać zdrowie psychiczne ich rodziców - konstatuje Tommerup.

* * *

Zobacz więcej:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy