Reklama

Sześć zaskakujących objawów kłopotów z sercem

Coraz więcej osób ma problemy kardiologiczne i... o tym nie wie. Dzieje się tak, ponieważ gdy tętnice i serce chorują, mogą powodować dolegliwości, które w ogóle nie kojarzą się z układem krążenia. Nie dajmy się temu zwieść!

Najczęściej sercowe kłopoty to skutek nadciśnienia i miażdżycy. Zmiany w tętnicach powodują, że krew gorzej dopływa do mięśnia sercowego, ale także do wielu innych miejsc. I to właśnie te okolice mogą jako pierwsze wysyłać sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Jak tylko zaobserwujesz u siebie któryś  z poniższych objawów, zgłoś się do lek. rodzinnego. Może doradzić dietę z jak najmniejszą ilością soli, tłuszczów zwierzęcych i cukru, za to bogatą w ryby morskie, pełne ziarno, oliwę oraz świeże warzywa. Do tego – np. przyjmowanie leków obniżających ciśnienie i poziom cholesterolu (tzw. statyn) oraz rozrzedzających krew. Taka terapia uwolni cię od przykrych dolegliwości i wspomoże serce. Uwaga! Gdy dolegliwości są silne, wezwij pogotowie (tel. 999).

Reklama

Rano często budzisz się z bólem głowy

Zwłaszcza ten odczuwany z tyłu głowy i pulsujący może ostrzegać, że ciśnienie krwi jest  u ciebie za wysokie. Jego bezpośrednią przyczyną jest to, że krew naciska ze zbyt dużą siłą  na ścianki tętnic szyjnych  i kręgowych. Aby sobie pomóc, połóż ciepły okład na potylicę. Wypij moczopędną herbatkę (ale nie podczas posiłku), np. z pokrzywy: 2 łyżki susz. liści zalej 1 szkl. wrzątku; po 10 min przecedź. Dzięki tym prostym sposobom naczynia się rozkurczą, zmniejszy się trochę objętość krwi i nie będzie ona tak mocno naciskała na tętnice. Uwaga! Nie leż z nogami w górze, bo wtedy krew napływa do głowy i mocniej napiera na tętnice.

Gdy dłużej pochodzisz, bolą cię łydki

Lekarze nazywają to chromaniem przestankowym. Typowe jest to, że jeśli dolegliwości mają związek z miażdżycą, najsilniej dokuczają podczas wchodzenia pod górę (np. na spacerze, po schodach). Do tego nogi łatwo marzną. Aby ból minął, wystarczy przystanąć lub usiąść. Najdalej po kilku minutach nogi powinny przestać cię boleć. Lekarz rodzinny może dodatkowo zalecić ci tzw. trening marszowy: codzienne pokonywanie pieszo  lub na rowerze np. 3 km. 


Po wysiłku miewasz zgagę

Nieprzyjemne uczucie pieczenia za mostkiem pojawia się też po wyjściu na zimne powietrze. Uważaj, to może być objaw groźnego niedokrwienia mięśnia sercowego. Zwłaszcza, jeśli występują też duszności, zimne poty, lęk. W oczekiwaniu na pogotowie leż spokojnie na lewym boku przy uchylonym oknie. 

Bez powodu masz nudności i ból brzucha 

Nie jadłaś ciężkostrawnego ani obfitego posiłku, a mimo to jest ci niedobrze? To może być tzw. maska brzuszna zawału. Dolegliwości są wywołane niedokrwieniem dolnej ściany serca, która dotyka do przepony i żołądka. Pilnie postępuj jak wyżej. 

Dokuczają ci szumy uszne

Nieprzyjemne dzwonienie nęka cię najbardziej, gdy słono jadasz? To ostrzeżenie, że ciśnienie w naczyniach uszu jest za wysokie,  a komórki słuchowe źle ukrwione. Możliwie szybko zjedz zasobny  w potas pomidor lub banan. 

Niebieskawy język

Gdy pojawia się takie zabarwienie języka:  może to wskazywać na rozwiniętą miażdżycę i ostrzegać, że niedokrwione, niedotlenione serce źle pompuje krew do tkanek; jeśli do tego czujesz się osłabiona, senna, jest ci duszno (zwłaszcza na siedząco), masz bladą, zimną skórę - dzwoń pod nr 999.


Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy