Reklama

Uwaga na powracające choroby zakaźne

Atakują nieszczepione dzieci, ale także dorosłych, których nie chronią już szczepienia z dzieciństwa. Oto, co możesz zrobić, by nie zachorować na krztusiec, gruźlicę, odrę i ospę.

Krztusiec

Przenosi się drogą kropelkową. To znaczy, że możesz zarazić się nim, np. gdy ktoś w pobliżu ciebie kaszle lub kicha i rozpyla wokół siebie chorobotwórcze bakterie.

Tak możesz się chronić: gdy z kimś rozmawiasz, utrzymuj odległość min. 1 metra; staraj się trzymać jak najdalej od osób, które kichają lub kaszlą (np. w autobusie).

Idź do lekarza, gdy: masz napady duszącego, wyczerpującego kaszlu; robiąc po kaszlu wdech, wydajesz odgłos przypominający pianie; odkrztuszasz gęsty śluz.

Reklama

To ci pomoże: antybiotyk, który trzeba przyjmować przez 5, 7 lub 14 dni.

Gruźlica

Od jakiegoś czasu głośno jest o jej epidemii na Ukrainie. Eksperci uspokajają, że jak na razie gruźlica nie przeniosła się do nas (o czym świadczy m.in. ta sama, co zawsze, nieduża liczba chorych). Z drugiej strony wiadomo, że... ostrożności nigdy za wiele.

Tak możesz się chronić: dobrze się odżywiaj (np. zgodnie z tzw. piramidą żywienia na www.izz.waw.pl), bo brak składników odżywczych osłabia siły obronne; nie zasłaniaj okien w pomieszczeniach - naturalne światło zabija prątki gruźlicy; wietrz pomieszczenia - razem z powietrzem wylatują drobnoustroje.

Idź do lekarza, gdy: kaszlesz ponad 3 tygodnie; masz stany podgorączkowe i nocne poty; nagle schudłaś; plujesz krwią.

To ci pomoże: leki przeciwprątkowe, które stosuje się przez 6 miesięcy (i nie wolno tego skracać!); najpierw są to 4 różne środki, potem 3, a na końcu 2.

Odra

Atakuje w ten sam sposób, co pozostałe schorzenia - z powietrza. Jest jedną z najbardziej zaraźliwych wirusówek.

Tak możesz się chronić: regularnie jadaj wątróbkę i marchewkę - odkryto, że witamina A może zapobiegać odrze.

Idź do lekarza, gdy: masz światłowstręt; dokucza ci metaliczny kaszel; dostałaś plamek w jamie ustnej i czerwonej wysypki.

To ci pomoże: środki przeciwgorączkowe; leki przeciwbólowe.

Ospa wietrzna

Wirus, który ją wywołuje, potrafi przenosić się z powietrzem na odległość kilkudziesięciu metrów!

Tak możesz się chronić: unikaj kontaktu nie tylko z osobami chorymi na ospę, ale także półpasiec (sprawcą obu chorób jest ten sam wirus).

Idź do lekarza, gdy: dostałaś wysokiej gorączki; boli cię bardzo głowa; masz silnie swędzącą wysypki na całym ciele.

To ci pomoże: lek przeciwwirusowy (jest najbardziej skuteczny, gdy zostanie podany w ciągu pierwszych 24 godzin choroby - dlatego tak ważne, byś jak najszybciej zgłosiła się do lekarza), przyjmuje się go przez 5-10 dni; 10-minutowe kąpiele z sodą oczyszczoną (1 łyżeczka na 1 litr wody); gencjana - smaruje się nią wysypkę.

Ochronne szczepienia

Specjaliści zalecają osobom dorosłym:

- co 10 lat powtarzanie szczepienia przeciwko krztuścowi (nawet jeśli przeszło się kiedyś chorobę);

- w każdym momencie życia zaszczepienie się przeciwko odrze i ospie (jeśli ktoś nie był szczepiony w dzieciństwie ani nigdy na nie nie chorował).

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy