Reklama

Wybity palec: Objawy, jak leczyć?

Wybicie palca to jedna z najczęstszych kontuzji, z jaką zmagają się sportowcy oraz amatorzy ruchu, ale nie tylko. Twoje palce mogą ucierpieć również w codziennych sytuacjach np. podczas upadku, uderzenia, czy też wskutek niefortunnego podparcia się czy ułożenia dłoni. Pamiętaj, że bardzo ważna jest szybka diagnostyka oraz wdrożenie terapii. Aby prawidłowo określić kontuzję, trzeba niezwłocznie zrobić zdjęcie rtg. Jeśli doszło do uszkodzenia torebki stawowej, palec trzeba usztywnić specjalnymi opatrunkami lub drewnianą deseczką. Wszystko po to, aby zapobiec nadmiernemu wysiękowi. Co jeszcze warto wiedzieć i o czym nie zapomnieć? Podpowiadamy.

Jak rozpoznać, że palec jest wybity?

Należy odróżnić wybicie palca od złamania, ponieważ mogą dawać bardzo podobne objawy. Podczas wybicia dochodzi do tak zwanego podwichnięcia. Z medycznego punktu widzenia, koniec bliższy paliczka palca bliższego bądź środkowego chwilowo oraz częściowo traci kontakt z głową stawową w obrębie nasady dalszej kości śródręcza lub nasady dalszej paliczka bliższego. Istotne jest, że nie dochodzi przy tym do uszkodzenia torebki stawowej. Aby prawidłowo określić kontuzję, trzeba niezwłocznie zrobić zdjęcie rtg.

Po czym poznać, że palec jest wybity?

Reklama

Do typowych objawów należy przede wszystkim:

- silny ból, który odczuwa się w obrębie stawu,

- obrzęki,

- widoczne, często nienaturalne ustawienie palca połączone z niemożliwością wykonywania ruchów,

- ograniczona ruchomość w stawie wywołana bólem przy ruchu,

- krwiaki,

- zniekształcenie stawu, które może być wywołane jego opuchnięciem.

Czasami przy wybiciu palca dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów. Występuje wówczas zasinienie, drętwienie, bladość lub uczucie oziębienia. Objawy te nie występują jednak zawsze.

Jak leczyć wybity palec?

Gdy dojdzie do podwichnięcia lub zwichnięcia stawu, bardzo ważna jest szybka reakcja, która obejmuje chłodzenie oraz unieruchomienie stawu. Możesz wykonać to samodzielnie lub skorzystać z pomocy kogoś, kto jest przy tobie. Do schłodzenia wykorzystaj okłady żelowe, zwykły lód, suchy lód w sprayu lub po prostu zimną wodę. W przypadku unieruchomienia, dobrze sprawdza się bandaż nieelastyczny, sztywny taping lub silny opatrunek z bandaża elastycznego.

Jeśli doszło do uszkodzenia torebki stawowej, palec trzeba usztywnić specjalnymi opatrunkami lub drewnianą deseczką. Wszystko po to, aby zapobiec nadmiernemu wysiękowi. Jeśli tylko dolegliwości się nasilają, należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala.

Postępowanie lecznicze

W przypadku poważnego urazu (zwichnięcie), bądź utrzymywania się silnych dolegliwości bólowych konieczny jest szybki kontakt ze specjalistą. Jeśli wybiciu palca towarzyszy zwichnięcie stawu, wymagane będzie jego nastawienie. Nastawienie palca poprzedzone jest jego prześwietleniem, które pokaże rozległość uszkodzenia. Jest to o tyle istotne, że czasami dochodzi także do pęknięcia lub złamania kości. Pamiętaj, że nastawienie palca wykonuje lekarz, najczęściej - ze względu na dużą bolesność - z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.

Jeśli dolegliwości towarzyszące wybiciu palca nie są nasilone, wystarczy, abyś chronił uszkodzony staw, odpoczywał i unikał aktywności obciążającej staw oraz chłodził kontuzjowany palec. Wskazane jest przede wszystkim stosowanie maści i żeli, ale warto też sięgać po lód, odpowiednie spraye lub zimną wodę. Chłodzenie najlepiej wykonywać zaraz po pojawieniu się objawów i powtarzać je regularnie - nawet kilka razy dziennie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kontuzja | złamanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy