Wylecz się zdrowiem
Kampania społeczna Ogólnopolskiego Centrum Medycznego z obszaru profilaktyki zdrowotnej osób 50+.
Profilaktyka zdrowia to jeden z najważniejszych elementów życia każdego z Nas. Począwszy od najmłodszych lat, następnie okres dojrzewania, życie dorosłe, a skończywszy na jesieni życia - problem zdrowia występuje zawsze. By móc długo zachować zdrowie, należy o nie dbać. A dbanie o zdrowie oznacza m.in. regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Większość z Nas myśli że tylko skomplikowana diagnostyka pozwoli odkryć prawdę o Naszym zdrowiu. Okazuje się, że do postawienia trafnej diagnozy bardzo często wystarczy zrobić proste badanie krwi.
Społeczeństwo się starzeje, przybywa osób starszych. Na całym niemal świecie długość życia wydłuża się. Według prognoz, w 2020 roku w Polsce co piąta osoba będzie miała 60 lat lub więcej.
Osoby po 50-tym roku życia wchodzą w wiek zwiększonego ryzyka chorób cywilizacyjnych. Dlatego wykonywanie regularnych badań profilaktycznych m.in. w kierunku cukrzycy, osteoporozy, nadciśnienia czy nowotworu piersi lub prostaty, jest niezwykle istotne. Pacjenci przychodzą do lekarza najczęściej wtedy, gdy coś już rzeczywiście im dolega. Często zmagają się z bólem kilka tygodni licząc na to, że w końcu kiedyś przejdzie. Kiedy decydują się na konsultację, choroba jest już często w zaawansowanym stadium.
Dlatego jak najwcześniej należy podejmować wszelkie działania zmierzające do edukacji osób dojrzałych związanych z dbaniem o zdrowie własne jak i najbliższych. Nie da się tego zrealizować bez odpowiedniej wiedzy na temat profilaktyki zdrowia:
- W jaki sposób dbać o zdrowie
- Jakie zagrożenia mogą wynikać z powodu braku podejmowania badań cyklicznych,
- Złego odżywiania,
- Braku aktywności fizycznej,
- Bagatelizowania pierwszych objawów choroby, itp.
Dodatkową barierą jaką napotykają Pacjenci i tu już nie ma znaczenia wiek jest niestety państwowa służba zdrowia, a raczej dostęp do lekarzy specjalistów w ramach NFZ, bardzo długie okresy oczekiwania na wizytę oraz w większości przypadków brak odpowiedniego podejścia personelu medycznego do starszego Pacjenta.
To właśnie Ogólnopolskie Centrum Medyczne zdecydowało się wyjść naprzeciw obecnej sytuacji w obszarze zdrowia osób po 50 roku życia i przygotowało krajowy program społeczny "Wylecz się zdrowiem", którego głównym celem jest edukowanie społeczeństwa 50 + w zakresie profilaktyki zdrowia oraz pokazanie jak duże ma ona znaczenie w codziennym, zdrowym trybie życia. Program ten ma na celu uświadomienie społeczeństwu, iż poddanie się okresowym badaniom może uchronić daną osobę nawet przed najbardziej ciężką chorobą.
Ogólnopolskie Centrum Medyczne od samego początku swojej działalności stawiało na edukację Pacjentów poprzez proponowane im abonamenty medyczne. Dopasowywanie do indywidualnych potrzeb rodzaju świadczonych usług, dostępu do lekarzy specjalistów, skrócenie czasu oczekiwania na wizytę do lekarza, wysoki poziom obsługi Pacjentów stało się nadrzędnymi elementami działalności firmy.
Głównym elementem kampanii społecznej jest inicjowanie spotkań dla lokalnej społeczności miast i przeprowadzanie wykładów z zakresu profilaktyki zdrowia. W całej Polsce odbywają się spotkania (ponad 200 spotkań miesięcznie), podczas których społeczeństwo zdobywa wiedzę na temat zdrowego trybu życia, odpowiedniej diety, niezbędnej aktywności fizycznej oraz rodzajów badań, jakim osoby starsze powinny się cyklicznie poddawać.
Ogólnopolskie Centrum Medyczne zaczęło swoją kampanię od panelu dotyczącego wczesnego wykrywania chorób nerek, podczas spotkań rozdawane są vouchery na bezpłatne badania krwi, w kolejnych miesiącach będą rozdawane vouchery związane z profilaktyką chorób serca, chorób wątroby czy metabolizmem kości. Bezpłatne vouchery wręczane są na spotkaniach dla każdego uczestnika. Podczas trwania kampanii rozdanych zostanie kilkadziesiąt tysięcy bezpłatnych skierowań na badania, do zrealizowania na terenie całego kraju. Vouchery realizowane są w Punktach Pobrań w Laboratorium ALAB na terenie całej Polski.
Panele badań laboratoryjnych są to zestawy badań, które wykonuje się w celu określenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta, lub też w celu rozpoznania określonych chorób. Praktycznie wszystkie choroby powodują zmiany w składzie i obrazie krwi.
Profil nerkowy obejmuje badania: badanie ogólne moczu, kreatynina, mocznik, kwas moczowy.
Profil sercowy obejmuje badania: kinaza fosfokreatynowa (CK), elektrolity w surowicy (sód, potas, chlorki).
Profil wątrobowy obejmuje badania: aminotransferaza alaninową (AlAT), aminotransferaza asparaginianowa (AspAT), fosfataza alkaliczna (AlP), bilirubina całkowita- GGTP.
Profil kostny obejmuje badania: wapń w surowicy, fosforany w surowicy, Fosfataza alkaliczna (ALP).
Do współpracy przy tym programie zaproszono władze M.St. Warszawy. W najbliższych tygodniach planowane są spotkania w innych miastach Polski.
Ponadto na uwagę zasługuje fakt, że do udziału w kampanii społecznej zostały zaproszone czołowe osobistości życia społecznego i kulturalnego: Pani Izabela Trojanowska, Pan Andrzej Supron, Pan Ryszard Rembiszewski, Pani Ewa Kuklińska, Pani Halina Skoczyńska, Pan Karol Strasburger.
To jedna z nielicznych tego typu kampanii społecznych w kraju, zainicjowana przez prywatną firmę, która ma na celu uświadomienie społeczeństwu jak ważna jest profilaktyka zdrowia i przedwczesne wykrywanie chorób.
Do udziału w kampanii społecznej zostały zaproszone czołowe osobistości życia społecznego i kulturalnego: Pani Izabela Trojanowska, Pan Andrzej Supron, Pan Ryszard Rembiszewski, Pani Ewa Kuklińska, Pani Halina Skoczyńska, Pan Karol Strasburger.
Za swoją działalność OCM zostało kilkukrotnie nagrodzone prestiżowymi statuetkami, m.in. Perłą Medycyny, czy Rzetelni w Ochronie Zdrowia.
Eksperci medyczni OCM wypowiadają się w mediach na ważne tematy z obszaru zdrowia, wskazują na mankamenty państwowej służby zdrowia oraz podkreślają jak ważne jest przestrzeganie profilaktyki prozdrowotnej, celem uniknięcia zachorowań na ciężkie dolegliwości i schorzenia.
Na uwagę zasługuje również fakt, że oprócz współpracy z Grupą Laboratorium ALAB, Ogólnopolskie Centrum Medyczne współpracuje również z Laboratorium SYNEVO, ŚLĄSKIE LABORATORIA ANALITYCZNE oraz ponad 700 Przychodniami Medycznymi w największych miast Polski, np. Polmed (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Olsztyn, Poznań, Sosnowiec, Starogard Gdański), Scanmed (Gdańsk, Poznań, Kraków, Chorzów, Gliwice, Wrocław Warszawa, Lublin), Centermed (Warszawa, Kraków, Poznań, Lublin, Katowice, Kielce, Tarnów), Specjalistyczna Przychodnia Lekarska dla Pracowników Wojska, Spółdzielnia Pracy Specjalistów Rentgenologów, Medicenter, CortenMedic, Boramed, Zespół Poradni i Lecznictwa Bonifratrów, Mulitimed (Warszawa), Intermed, Delta-med, Agmed, Polimed (Katowice), Endomed, Evi-med, Swissmed, Clinica Medica (Gdańsk, Gdynia), Klinika Krakowska, Krakowskie Centrum Medyczne, Medicina, Med-all (Kraków), Centrum Medyczne- Szpital Św. Rodziny (Łódź) i wiele innych.
Ogólnopolskie Centrum Medyczne stawia na jakość, rzetelność i dbałość o zdrowie Pacjenta, co w branży medycznej jest gwarancją pomyślnej przyszłości.