Reklama

Ziołowe leki, które mogą zaszkodzić latem

Leczysz się ziołami? O tej porze roku uważaj na słońce! Na skutek silnego promieniowania na twojej skórze mogą pojawić się swędzące grudki i przebarwienia. Oto, jak sobie z nimi poradzić.

Już po krótkim spacerze w promieniach słońca zauważyłaś, że twoja skóra jest zaczerwieniona i szczypie? To może być odczyn fotoalergiczny! Przyczyną jego pojawienia się jest równoczesne działanie promieniowania UV oraz substancji, którą może zawierać używany przez ciebie kosmetyk lub lek. W silnie uczulające pod wpływem słońca substancje obfitują zwłaszcza uznawane za bezpieczne do stosowania zioła. Sprawdź, na które z nich trzeba uważać o tej porze roku oraz w jaki sposób złagodzić objawy reakcji fotoalergicznej.

Niebezpieczni winowajcy

Dziurawiec

Stanowi składnik wielu mieszanek ziołowych i tabletek ułatwiających trawienie, łagodzących bóle miesiączkowe, poprawiających nastrój. Należy stosować go ostrożnie, gdyż zawiera hiperycynę - substancję, która wykazuje działanie fotouczulające.

Reklama

Nagietek

Przygotowana z niego maść łagodzi stany zapalne i choroby skóry. Z kolei napar skutecznie leczy wrzody żołądka. Zarówno jedna, jak i druga postać nagietka może jednak wywołać silną nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne.

Arcydzięgiel

Napary i wyciągi z tej rośliny wspomagają pracę układu pokarmowego, zaś maść łagodzi ból i rozgrzewa. Niestety, stosowanie arcydzięgla sprawia, że pod wpływem słońca skóra ulega poparzeniu i pojawiają się na niej przebarwienia.

Skrzyp polny

Choć naukowcy do tej pory nie wykazali, jaka substancja może odpowiadać za występowanie reakcji alergicznych, to zdarzają się przypadki nadwrażliwości na słońce po spożyciu preparatów zawierających skrzyp.

Rumianek

Ma wszechstronne działanie lecznicze (pomaga złagodzić m.in. zaburzenia w pracy układu pokarmowego oraz zapalenia skóry i błon śluzowych), a jednak latem również należy na niego uważać.

Ważne objawy nadwrażliwości

Pojawiają się na skórze po upływie 24-48 godzin od ekspozycji na promienie UV, przede wszystkim w miejscach, które były odsłonięte (np. twarz, kark, przedramiona). Przyjmują postać rumienia, silnie swędzących grudek lub pęcherzyków, które są objawem stanu zapalnego skóry, wywołanego równoczesnym działaniem promieniowania i ziółka światłouczulającego. Zdarza się też, że reakcja zapalna obejmuje oczy, powodując ich silne łzawienie.

Domowe kuracje łagodzące

Mleczny okład

Na zmienioną, swędzącą skórę połóż gazę nasączoną zsiadłym mlekiem. Trzymaj 15-20 minut, a następnie spłucz podrażnioną skórę chłodną wodą. Zamiast zsiadłego mleka możesz też użyć maślanki, kefiru albo jogurtu naturalnego. Do złagodzenia oparzeń nie używaj słodkich produktów nabiałowych, bo zawarty w nich cukier może zaostrzyć stan zapalny skóry.

Kapuściane ukojenie

Pojedyncze liście białej kapusty umyj, wytrzyj papierowym ręcznikiem i włóż na 15-20 minut do zamrażalnika, aby się schłodziły. Po upływie tego czasu delikatnie rozbij je tłuczkiem do mięsa, by puściły sok. Następnie od razu przyłóż je do chorobowo zmienionej skóry. Wymieniaj na nowe, gdy tylko poczujesz, że okład zrobił się ciepły.

Zimne zabiegi

Podrażnioną skórę polewaj strumieniem wody o temp. 12-14 st., aż do ustąpienia pieczenia (ok. 15 minut, z przerwami, by nie wychłodzić organizmu). Możesz też wykorzystać chłodzący okład (kupisz go w aptece, ok. 5 zł) albo kostki lodu: wrzuć je do plastikowego woreczka, owiń w ściereczkę i przyłóż na parę sekund do zmienionego miejsca. Gdy znowu poczujesz gorąco, powtórz chłodzący zabieg.

Ziemniaczany kompres

Dokładnie wyszorowane ziemniaki zmiksuj w malakserze albo utrzyj na tarce o małych otworkach, aby powstała papka. Schowaj ją na 10 min do zamrażalnika. Ziemniaczaną masę nałóż na gazę i przyłóż do poparzonych fragmentów ciała. Kompresy zmieniaj co godzinę, by papka nie zaschnęła na skórze. Okłady rób kilka razy dziennie - aż do momentu gdy ból minie.

Sok aloesowy

Aby szybko złagodzić dolegliwości, podrażnione miejsca smaruj kilka razy dziennie miąższem z przeciętego liścia rośliny albo aloesowym żelem (kupisz go w aptece, kosztuje ok. 20 zł/500 ml).

Kokosowa kąpiel

Do wanny napełnionej letnią wodą wlej ok. 300 ml mleka kokosowego (wcześniej dobrze je wymieszaj). Zanurz się w kąpieli na przynajmniej 10 min, a skóra natychmiast przestanie cię piec i szczypać.

Ogórkowa maska

Dokładnie umyty ogórek (najlepiej razem ze skórką) zmiksuj w blenderze. Papkę nałóż na podrażnione miejsca na 10 min i przykryj gazą. Po upływie tego czasu ostrożnie zmyj ogórkową miksturę chłodną wodą. Okład błyskawicznie złagodzi zaczerwienienie i pieczenie, a także zapobiegnie rozprzestrzenieniu się wysypki na inne partie ciała.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy