Titanic - pięć teorii spiskowych, o których nie wiedziałeś

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku doszło do jednej z najtragiczniejszych katastrof morskich w historii. To właśnie wtedy zatonął Titanic… Ale czy to na pewno był on? Co przyczyniło się do tragedii? Może klątwa tajemniczej mumii? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć otwarta w Krakowie wystawa Titanic - prawdziwa historia.

Wystawa "Titanic - prawdziwa historia" otwarta jest codziennie w budynku hotelu Forum w Krakowie
Wystawa "Titanic - prawdziwa historia" otwarta jest codziennie w budynku hotelu Forum w KrakowieINTERIA/materiały prasowe

Titanic jest na ustach całego świata. Najwspanialszy, niezatapialny. Jednak czy na pewno? Szybko okazuje się, że niestety nie. Do dziś trudno w to uwierzyć, dlatego wciąż szukamy wyjaśnień. Nie zawsze naturalnych. Cóż mogło spowodować zatonięcie niezatapialnego statku? Według niektórych... klątwa egipskiej mumii. Jedna z plotek twierdzi, że Titanicem transportowana była mumia, należąca do kapłanki Amon-Ra i to ona winna jest całemu nieszczęściu.

Nie każdy wierzy w zjawiska nadprzyrodzone. Dlatego powstaje wiele teorii o motywacjach czysto ludzkich, takich jak chęć zysku. To ona kieruje właścicielami White Star Line, kiedy pozwalają na wypłynięcie z portu statku, który nie jest gotowy. Dzięki katastrofie, linie mogą liczyć na ogromne odszkodowanie. Na pieniądze liczy także rodzina Rotshildów, zwolennicy powstania Banku Rezerw Federalnych. Niestety przeciwników inwestycji jest wielu - znany biznesman Guggenhaim, bogaty hotelarz Astor, przedsiębiorca Strauss. Oni wszyscy płyną Titanicem, co jest bardzo na rękę Rotshildom. Wielu wierzy, że postawili oni swoje interesy ponad życie wielu niewinnych pasażerów.

Wystawa "Titanic - prawdziwa historia"
Wystawa "Titanic - prawdziwa historia" INTERIA/materiały prasowe

Poza ludzkim czynnikiem wymieniane są również przyczyny techniczne. Według jednej z teorii Titanic... nigdy nie zatonął! Jego miejsce zajmuje siostrzany statek Olympic, ponieważ Titanic nie zostaje ukończony na czas. Części przeznaczone na budowę Titanica oddano na remont Olympica po niefortunnym zderzeniu z HMS Hawke. Burta statku jest naruszona, przez co uderzenie w górę lodową okazuje się tragiczne w skutkach.

Koniec XIX wieku i początek XX to okres intensywnych prac nad okrętami podwodnymi. Wiele wojskowych projektów jest tajnych, dokumenty do dziś nie są ujawnione. Jedna z teorii opiera się właśnie na tym fakcie. Według nich Titanic nie wpływa na górę lodową, ale zderza się z USO - niezidentyfikowanym obiektem podwodnym. Czyżby katastrofa miała szansę doprowadzić do przedwczesnego wybuchu I wojny światowej?

Podobnych teorii i zagadek jest wiele. Odpowiedź na wiele z nich można znaleźć na wystawie Titanic - prawdziwa historia. Przedstawiono tam całą historię firmy White Star Line oraz opowieści o podróżnych, Guggenhaimie, Astorze i innych. Wystawa otwarta jest codziennie w budynku hotelu Forum w Krakowie, przy ul. Konopnickiej 28.

Organizator: JVS Group

Więcej informacji o wystawie: wystawatitanic.pl oraz www.facebook.com/titanicprawdziwahistoria

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas