Urocze miasteczka na weekend

Zamość, Sandomierz, Płock. Nawet krótki wypad do tych miejscowości sprawi, że poczujemy się zrelaksowani i naładowani pozytywną energią!

Rynek w Sandomierzu
Rynek w Sandomierzu123RF/PICSEL

Miasteczka, które polecamy na weekend, mają jedną wspólną zaletę: są położone malowniczo, wręcz bajkowo. Sandomierz leży na siedmiu wzgórzach nad Wisłą, Zamość to brama do Roztocza, gdzie czekają na nas lasy, cisza i kontakt z naturą, zaś Płock ma Tumskie Wzgórze, z którego rozciąga panorama na dolinę Wisły...

Zamość najbardziej utytułowany

Jego starówka jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO: to kolorowe kamieniczki z XVI wieku. W ciągu 3-4 godzin można obejść wszystkie zakątki, a potem delektować się mrożoną kawą w jednej z knajpek na rynku.

Po chwili relaksu warto pospacerować po starym parku miejskim (sprzed czasów wojny), jednym z najpiękniejszych w Polsce. Jest w nim staw, po którym można popływać łódką.

Sandomierz na wysokiej skarpie

Zachwyca najpiękniejszą panoramą w Polsce! Miasto kryje ponad 100 cennych zabytków z różnych epok. A najważniejszą budowlą jest zamek królewski z XIV w., wzniesiony na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Na rynku, wśród uroczych kamienic, króluje mały gotycki ratusz. Na parterze można zobaczyć kopię korony Kazimierza Wielkiego i najstarsze w Europie... szachy!

W samo południe z wieży ratuszowej również rozlega się sandomierski hejnał, który słychać we wszystkich okolicznych kafejkach, a nawet na przedmieściach.

Ratusz w Płocku
Ratusz w Płocku123RF/PICSEL

Płock z wielowiekową metryką

Mało kto wie, że to jedno z najstarszych naszych miast, ma blisko... 1000 lat! Był nawet siedzibą królów. Tu sercem miasta też jest rynek, niegdyś miejski targ, dziś miejsce spotkań. Warto zrobić sobie spacer wzdłuż Wzgórza Tumskiego, bo takiego widoku na Wisłę nie zobaczymy nigdzie!

W tym mieście jest jedna z najpiękniejszych panoram na Wisłę. Ratusz jest najokazalszą budowlą starego miasta w Płocku. Budowla pochodzi z początków XIX wieku. Już wtedy była siedzibą władz miejskich. Niewątpliwą ozdobą jest tu piękna fontanna Afrodyta, przy której można ochłodzić się w upalny dzień...

Codziennie o 12.00 i 18.00 z wieży ratuszowej rozlega się płocki hejnał. Jego tradycja nie jest jednak tak długa jak w innych miasteczkach, bo hejnał jest odgrywany od 1937 r.. Jednak wyjątkową atrakcją po odegraniu hejnału o godz. 12 jest prezentacja sceny pasowania Bolesława III Krzywoustego na rycerza przez jego ojca Władysława Hermana - co faktycznie miało miejsce w Płocku.

Ratusz w Zamościu
Ratusz w Zamościu123RF/PICSEL


Atrakcje w okolicy

Zamość: Z miasta można rozpocząć trasę po Roztoczu, odwiedzić np. Szczebrzeszyn i Zwierzyniec (niegdyś wiejska rezydencja Zamojskich, a dziś to ośrodek turystyczno-wypoczynkowy i stolica Roztoczańskiego Parku Narodowego).

Sandomierz: 45 km od miasta położony jest Zamek Krzyżtopór, gdzie 16 lipca 2017 r. odbędzie się Letnia Biesiada Rycerska. W programie degustacja rycerskiego jadła, pojedynki rycerskie o złotą chochlę, obozowisko i strzelnica rycerska.

Płock: 30 km od miasta znajduje się mała miejscowość Sanniki, gdzie można pospacerować po pięknym parku i obejrzeć pałac, gdzie przyjeżdżał Fryderyk Chopin dla podratowania zdrowia.

Jerzy Sadownik, Marta Jaworska

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas