Kariera w IT - jak szukać mentora i dlaczego warto?

Artykuł sponsorowany

Mentoring jest bardzo popularny w sektorze nowoczesnych technologii. Pozwala on na rozwijanie i zdobywanie nowych umiejętności u boku doświadczonego specjalisty IT. Warto podkreślić, że mentor może pomóc w karierze zarówno osób początkujących, jak i tych, które osiągnęły już poziom mid.

Mentoring może wspomóc twoją karierę
Mentoring może wspomóc twoją karieręmateriały promocyjne
  • Mentora najlepiej szukać na eventach branżowych lub online - w grupach zrzeszających specjalistów IT z różnych obszarów.
  • Dzięki mentoringowi masz szansę dowiedzieć się, co powinieneś zrobić, aby zbudować karierę w konkretnej specjalizacji - i tym samym szybciej zrealizować swoje cele zawodowe.
  • Doświadczony mentor pomoże wypracować nowe umiejętności oraz udoskonalić te, już uzyskać. Dodatkowo wesprze przy pierwszych projektach, wskazując ewentualne błędy w ich realizacji.

Gdzie szukać mentora?

Zastanawiasz się, kto może Ci pomóc w znalezieniu dla siebie odpowiedniego mentora? Jeśli znalazłeś już pracę w sektorze IT, najlepiej poproś o wsparcie szefa. Wyjaśnij mu, czego dokładnie oczekujesz od mentoringu. Twój pracodawca lub menedżer ma w branży wiele kontaktów, dzięki czemu bez problemu powinien znaleźć dla Ciebie mentora, u boku którego będziesz mógł rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe kompetencje.

Innym sposobem na dotarcie do doświadczonego nauczyciela może być branie udziału w konferencjach IT i tym podobnych eventach branżowych. Podczas tego typu wydarzeń masz szansę poznać wielu specjalistów, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w sektorze nowoczesnych technologii. Nawet jeśli sami nie będą chcieli angażować się w mentoring, być może polecą Ci odpowiednią osobę. Możesz też spróbować znaleźć mentora online - do wielu specjalistów oferujących tego typu wsparcie uda Ci się dotrzeć za pośrednictwem ich profili w serwisach typu LinkedIn. Warto to zrobić, aby z pomocą doświadczonego nauczyciela szybciej zdobyć na przykład pracę jako data scientist lub innego specjalisty.

Mentoring jako wsparcie w budowaniu kariery w IT

Mentoring to świetne rozwiązanie, gdy zależy Ci na zdobyciu lub rozwijaniu kariery w wybranym obszarze IT. Doświadczony specjalista pomoże Ci wskazać kolejne etapy rozwoju, podpowiadając, jakie technologie warto poznać nieco bliżej. Być może dzięki jego pomocy dowiesz się, jakie umiejętności są szczególnie istotne w przypadku ubiegania się o pracę w wybranym zawodzie. Dodatkowo pomoc mentora okaże się szczególnie przydatna, jeżeli zastanawiasz się nad wyborem konkretnych kursów i szkoleń, lub nie wiesz, jaki certyfikat IT otworzy Ci drzwi do dalszej kariery. Osoba z większym doświadczeniem podpowie Ci, na co powinieneś się zdecydować w pierwszej kolejności. Jeśli Twoim celem jest na przykład praca w Tableau lub w konkretnym języku programowania, mentor może także polecić Cię wybranym firmom.

Możliwość rozwijania umiejętności u boku mentora

Z pomocy mentora warto skorzystać również wtedy, gdy zależy Ci na rozwinięciu swoich dotychczasowych umiejętności. Dzięki mentoringowi możesz doskonalić się na przykład w kodowaniu, projektowaniu stron internetowych czy testowaniu aplikacji. Rola doświadczonego nauczyciela nie musi ograniczać się wyłącznie do rozwijania technicznych kompetencji - może on również wskazać, co należy zrobić, aby poprawić umiejętności miękkie, takie jak komunikatywność czy zdolności organizacyjne. Jeśli interesuje Cię na przykład praca w SQL, mentor może wskazać Ci dodatkowe narzędzia, które warto poznać, żeby pracowało się sprawniej. Warto wspomnieć również o otrzymywaniu feedbacku - mentor sprawdzi Twoje projekty i obiektywnie oceni, czy zostały one poprawnie wykonane oraz co ewentualnie powinieneś w nich zmienić. Tym samym dzięki jego wskazówkom lepiej zrozumiesz swoje błędy.

Podsumowanie

Mentoring świetnie sprawdza się w sektorze nowoczesnych technologii, stając się szansą na szybkie rozpoczęcie kariery w tej branży. Wsparcie doświadczonego nauczyciela jest bardzo przydatne także w przypadku osób zainteresowanych rozwijaniem swojej dotychczasowej wiedzy, co może wiązać się z chęcią wspinanie po szczeblach kariery.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas