Wielkanocne zwyczaje Polaków

Wielkanoc kojarzy nam się z wiosną i budzącą się do życia przyrodą, a także ze świątecznymi tradycjami, które w naszym kraju pielęgnuje się ze szczególną troską. I choć wiele dawnych zwyczajów na przestrzeni ostatnich lat uległo zmianie, wciąż z sentymentem wracamy do rodzinnego przygotowywania palm, pisanek i wielkanocnych specjałów.

Wielkanoc kojarzy nam się z wiosną i budzącą się do życia przyrodą, a także ze świątecznymi tradycjami, które w naszym kraju pielęgnuje się ze szczególną troską. I choć wiele dawnych zwyczajów na przestrzeni ostatnich lat uległo zmianie, wciąż z sentymentem wracamy do rodzinnego przygotowywania palm, pisanek i wielkanocnych specjałów.

Wszyscy jesteśmy podekscytowani świętami, ale czy wiemy, co tak naprawdę celebrujemy?

Wielki Tydzień to najważniejszy czas w roku dla chrześcijan na całym świecie. Sposób obchodów świąt zawdzięczamy cesarzowi Konstantynowi Wielkiemu, który w lipcu 325 roku zwołał pierwszy sobór powszechny w Nicei. Efektem narad biskupów rzymskich było ustanowienie święta Wielkiej Nocy - na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Ustalenie konkretnej daty wywołało burzliwe dyskusje wśród duchownych. Ostatecznie uzgodniono, że święta będą miały charakter ruchomy (zawsze po pierwszej, wiosennej pełni Księżyca - między  22 marca a 25 kwietnia).

Tradycje związane z Wielkanocą mają więc bardzo długą historię. Większość znanych z tamtych czasów obyczajów dziś popadła w zapomnienie. Warto jednak pamiętać choćby o tym, że poprzedzający święta Wielki Post był restrykcyjnie przestrzegany, a jego kulminacyjnym momentem był "pogrzeb śledzia i żuru". Po wielu dniach bezmięsnej diety ludzie żegnali się z postem zakopując naczynia z żurem w ziemi lub przybijając rybę do drzewa.

Powszechnie znanym zwyczajem było również palenie lub topienie Judasza, kukły przypominającej zdrajcę Jezusa Chrystusa. Od Wielkiego Czwartku na ulicach unosił się dźwięk wprawianych w ruch kołatek, zwiastujących zmartwychwstanie.

Współczesne obchody Wielkanocy

Dziś wiele czasu poświęcamy na domowe przygotowania do Wielkanocy. To nie tylko czas refleksji religijnej, ale przede wszystkim doskonała okazja do spędzenia chwil z rodziną. Dlatego już przed Niedzielą Palmową wspólnie z dziećmi przygotowujemy gałązki palmy, by w następnym dniu zanieść je do kościoła i poświęcić.

W Wielką Sobotę razem ozdabiamy jaja i układamy w koszyczku produkty symbolizujące życie (pisanki), dostatek (kiełbasa, wędzonka), płodność (wielkanocny zajączek), zmartwychwstanie (baranek), a także cierpienie i mękę Jezusa (sól, chrzan).

Nie musisz na święcone wydać fortuny w designerskich sklepach. Podejdź do tego sprytnie i samodzielnie ozdób koszyczek, który kupisz za niewielkie pieniądze na targu. Dasz zarobić rzemieślnikom z okolicy, a efekt osiągniesz dokładnie taki, jaki chcesz. Skorzystaj z dawnych sposobów na pisanki. Będą zdecydowanie piękniejsze (i zdrowsze!), gdy zabarwisz je gotując w łupinach cebuli, niż gdy oblepisz je plastikiem z naklejek czy pomalujesz chemicznymi farbami.

Coraz większą popularnością cieszą się w Polsce zabawy na świeżym powietrzu. Rodzice ukrywają przed dziećmi drobne prezenty lub słodycze w zakamarkach ogrodu lub mieszkania. Udane poszukiwania są sowicie nagradzane, a najmłodsi mają dużą frajdę.

Czas świąt wielkanocnych to również doskonała okazja do rodzinnego gotowania. Nic tak nie smakuje, jak przygotowane wspólnie mazurki, wielkanocne baby, pyszna pieczeń na niedzielny obiad, jaja faszerowane na kilka sposobów lub lekkie przekąski ze śledziami i jogurtowym sosem w roli głównej. W towarzystwie najbliższych nawet sprzątanie kuchni nie wydaje się takie straszne...

Jajka w roli głównej

Bez względu na to, w jakiej postaci je zaserwujesz, możesz mieć pewność, że będą najbardziej rozchwytywaną przekąską na świątecznym stole.

Jajka z pieczarkami


Składniki:
- 4 jajka
- 1 cebula
- 300 g pieczarek
- 40 g wędzonego łososia
- kromka pieczywa pełnoziarnistego
- 45 g masła
- 1 łyżka mąki
- 100 ml bulionu
- 100 g śmietany
- sól, pieprz
- koperek do dekoracji

Przygotowanie:

Cebulę pokrój w kostkę. Pieczarki pokrój w ćwiartki. Pieczywo pokrój na cztery trójkąty.

Jajka ugotuj na twardo, obierz ze skorupek, poprzekrawaj.

Na rozgrzanym tłuszczu podsmaż pieczywo, a następnie osącz na ręczniku papierowym. Na tej samej patelni usmaż pieczarki i cebulę, oprósz je mąką. Wlej bulion i śmietanę.

Gotuj przez dwie minuty. Dopraw solą i pieprzem.

Grzyby, jajka, pieczywo i łososia ułóż na talerzach i udekoruj koperkiem.

Dobre rady

Nie wyrzucaj obranych skorupek jaj. Rozdrobnij je i wykorzystaj do walki z owadami na roślinach w ogrodzie lub przygotuj z nich nawóz do kwiatów doniczkowych.

Nawet najprostsze przepisy z tradycyjnych składników wymagają czasu i kuchennego sprzętu, który ułatwi nam pracę. Zwykle po świątecznych posiłkach w zlewie ląduje sterta brudnych naczyń. Najskuteczniejszym sposobem zapanowania nad nieładem będzie mycie naczyń na każdym etapie przygotowań. Niestety Fairy nie zmyje naczyń za Ciebie, ale dzięki jego niezwykłej mocy i skoncentrowanej formule, użyjesz mniej płynu, a zmyjesz większą ilość naczyń.

Wielkanocna pieczeń

Składniki:
- 200 g schabu
- 200 g karkówki
- 200 g cielęciny
- 0,75 l bulionu
- 6 bułek
- 2 pęczki pietruszki
- 6 jaj
- sól, pieprz
- tłuszcz do formy

Przygotowanie:

Mięso gotuj w bulionie około 40 minut. Bułki pokrój w kostkę. Pietruszkę drobno posiekaj.

Mięso wyjmij z bulionu i ostudź. Bułki namocz w 0,5 l bulionu.

Mięso pokrój, zmieszaj z jajkami, pietruszką i bułkami. Dopraw solą i pieprzem.

Masę nałóż do nasmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą formy. Piecz w 200 st. C przez 60-70 minut.

Ostudź i wybij z formy. Podawaj pokrojoną w plastry.

Dobre rady

Ma być przede wszystkim zdrowo, oszczędnie i ekologicznie. Staraj się nie marnować jedzenia - z pozostałości ziemniaków, chleba czy ugotowanych na twardo jajek możesz wyczarować smaczne sałatki, kluseczki, przystawki, a nawet ciasta, którymi ugościsz bliskich w kolejnych dniach.

Chroń środowisko na każdym etapie kuchennych prac. Jeśli to możliwe, ogranicz liczbę naczyń i sprzętu, którym posługujesz się w kuchni. Ekonomiczność w kuchni to coś więcej niż tylko mądre zakupy. Z badań Fairy  wynika, że płukanie naczyń przed załadowaniem ich do zmywarki uważane jest od lat za ważny etap w procesie zmywania. 60% badanych uważa, że jest to absolutnie niezbędne. Tylko 19% gospodarstw domowych nie spłukuje naczyń przed załadowaniem zmywarki, a ponad 40% garnków i patelni jest mytych ręcznie .

Dlaczego zatem cały czas płuczemy naczynia przed załadowaniem zmywarki? Głównie dlatego, że boimy się, że na naczyniach zostaną resztki pokarmu. Z nowymi tabletkami do zmywarki Fairy bez fosforanów możemy zapomnieć o wstępnym płukaniu ręcznym: nowa formuła Fairy usuwa je już za pierwszym razem. Dzięki temu zmywanie staje się prostsze i łatwiejsze. Co więcej oszczędzamy nie tylko czas i energię, ale także wodę.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy