Formalności po narodzinach dziecka. O czym musisz pamiętać?

Chwilę przyjścia dziecka na świat pamięta każdy rodzic. Życie przewraca się do góry nogami, a każdą minutę chcemy poświęcić maleństwu – tymczasem na głowie mamy wiele nowych obowiązków, również tych związanych z wypełnieniem stosownych formalności. Na szczęście można zrobić to łatwo i bez wychodzenia z domu.

Przez internet czy w urzędzie?

Z powodu pandemii urzędy działają obecnie głównie zdalnie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy załatwić potrzebnych formalności - tym bardziej, że na zgłoszenie narodzin dziecka mamy aż 21 dni od momentu wystawienia karty urodzenia. Nie musimy się jednak martwić, gdyż podobnie jak wiele innych spraw urzędowych również tę załatwimy bez wychodzenia z domu, z maluchem przy boku. To także dobry czas na ustalenie, jakie imię nadać dziecku. Bo kto z nas nie słyszał anegdot o zestresowanym tacie, który pomylił się w urzędzie? Jeśli nie macie pewności, jakie imię wybrać, zapoznajcie się ze statystykami, mówiącymi o tym, które imiona są obecnie najpopularniejsze. Może warto zdecydować się na to wybierane przez rodziców rzadziej, np. aby wasza córka nie była kiedyś szóstą Zosią w klasie.

- Nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i - jeśli maluch zostanie zameldowany - także zaświadczenie o zameldowaniu. Oczywiście wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną - tłumaczy Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM.

Jak zgłosić narodziny dziecka?

Czym jest wspomniana karta urodzenia? Dokument ten wystawia upoważniona do tego osoba, która odebrała poród, np. lekarz lub położna, i w ciągu trzech dni przekazuje go do Urzędu Stanu Cywilnego.

Narodziny dziecka może zgłosić jeden z rodziców. Aby to zrobić, wejdź na stronę gov.pl i wyszukaj e-usługę "Zgłoś urodzenie dziecka". Pamiętaj, że do załatwienia formalności będziesz potrzebować swojego profilu zaufanego. To nasz internetowy identyfikator, którym potwierdzamy tożsamość w urzędzie.

Profil zaufany przydaje się przy wielu okazjach, a co ważne, można go również założyć online - wystarczy mieć konto w jednym z większych banków. Osoby, które nie korzystają z elektronicznej bankowości, mogą założyć profil zaufany podczas wideorozmowy z urzędnikiem.

Obejrzyj film i przekonaj się, że zakładanie profilu zaufanego jest bardzo proste.

Gdy posiadasz już swój profil zaufany, możesz przejść do działania. Cały proces zgłoszenia urodzenia dziecka to tylko pięć prostych kroków. Oto one:

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu, które mogą się przydać w sytuacji, gdy kierownik Urzędu Stanu Cywilnego będzie potrzebował wyjaśnień.

Przekonaj się, jakie to proste:

Dodatkowe formalności

Strona gov.pl jest bramą do e-usług i to nie tylko tych związanych z pojawianiem się nowego członka rodziny. Twój dowód osobisty traci ważność? Złóż wniosek o nowy - oczywiście możesz to zrobić online. Tak samo wyrobisz dowód dla swojego dziecka. Przez internet sprawdzisz też liczbę swoich punktów karnych. A jeśli masz sprawę, która nie ma jeszcze odpowiedniego formularza, zawsze możesz wysłać pismo ogólne. To najlepszy sposób na kontakt z urzędem, jeśli potrzebujesz jakichkolwiek wyjaśnień, chcesz złożyć podanie czy wysłać np. skargę. Zobacz, jakie to proste.

Fakt narodzin dziecka należy zgłosić również w zakładzie pracy matki, przeważnie o przyjściu malucha na świat należy zawiadomić osobę zajmującą się sprawami kadrowymi oraz przesłać jej zaświadczenie ze szpitala o przebytym porodzie. Na podstawie dokumentów, które nasz pracodawca przekaże Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, zostanie wypłacony zasiłek macierzyński. Gdy już dziecko będzie miało nadany PESEL, wysyłamy pracodawcy wypełniony wniosek o dopisanie członka rodziny do ubezpieczenia ZUS. Ponadto kiedy już wrócimy ze szpitala do domu, zadzwońmy do najbliższej przychodni, by umówić się na wizytę położnej środowiskowej oraz pierwszą wizytę u lekarza pediatry. Pamiętajmy również, że dziecku przysługuje świadczenie Rodzina 500 plus. Wniosek o jego wypłacenie możemy złożyć przez internet, logując się na swoje konto bankowe. 

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy