Reklama

Co to jest marsz alergiczny?

Na zadawane przez czytelników pytania odpowiada dr Ewa Najberg, alergolog, kierownik poradni alergologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Mój 5-miesięczny synek od urodzenia cierpi na alergię pokarmową. Ponieważ karmię piersią, pediatra kazał mi ściśle przestrzegać diety, żeby uchronić maluszka przed wejściem w tzw. marsz alergiczny. Nie wiem jednak, co oznacza to sformułowanie?

Najprościej można powiedzieć, że jest to naturalny przebieg alergii, czyli przechodzenie jednych objawów chorobowych w inne. Najczęściej alergia rozpoczyna się w 1.-2. miesiącu życia w postaci objawów z przewodu pokarmowego takich jak: wzdęcia, kolki, wymioty, luźne stolce, co zwykle związane jest z uczuleniem na białka mleka krowiego. Od 3.-4. miesiąca pojawiają się kłopoty ze skórą: zaczerwienienia, grudki, krostki, łuszczenie - jest to tzw. atopowe zapalenie skóry. Kolejne objawy chorobowe dotyczą układu oddechowego. Są to katar, kaszel i duszności.

Reklama

Wiążą się one z rozwojem alergii wziewnej i rozpoznaniem astmy oskrzelowej oraz alergicznego nieżytu nosa. Taki jest często przebieg chorób atopowych, ale opisana kolejność nie występuje u wszystkich dzieci.

A czy można powstrzymać typowy marsz alergiczny?

Nie zawsze, ale należy oczywiście próbować. Unikanie zanieczyszczeń powietrza, dymu tytoniowego, infekcji oraz szkodliwych alergenów pokarmowych, wziewnych i kontaktowych może wpłynąć na naturalny przebieg schorzenia. Ważne jest również szybkie i właściwe leczenie choroby już po pojawieniu się pierwszych niepokojących objawów.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: marsz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy