Reklama

Wysypka pod kontrolą

Twój maluch ma na ciele dziwne krostki? Pomożemy ci odróżnić zwykłe uczulenie od groźnej choroby zakaźnej.

Na skórze niemowląt i małych dzieci różnego rodzaju wypryski i krostki pojawiają się dość często. Ich przyczyny mogą być bardzo różne. Nierzadko są spowodowane niedociągnięciami w pielęgnacji.

Czasami świadczą o alergii lub mogą być jednym z pierwszych objawów dziecięcej choroby zakaźnej. Jak zatem szybko rozpoznać, czy wysypka na skórze maleństwa to zwykłe odparzenie, niegroźny trądzik czy też zaraźliwa różyczka?

Pomoże w tym nasz tekst. Sprawdź, jak wyglądają zmiany na skórze u twojego brzdąca, porównaj ją z naszym opisem i wykorzystaj porady eksperta.

Reklama

Dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, radzi, jak można samodzielnie pomóc dziecku w domu oraz w jakich sytuacjach z chorym brzdącem należy zgłosić się do lekarza.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Na pupie u maluszka zauważysz rumień - skóra będzie ciepła i zaczerwieniona. Jeśli od razu odpowiednio nie zareagujesz, zmiany mogą rozprzestrzenić się na pachwiny, narządy płciowe, uda i podbrzusze.

Przyczyny:

Pieluszkowe zapalenie skóry pojawia się jako skutek drażniącego działania moczu i kału. Najczęściej dochodzi do niego, gdy malec ma biegunkę, infekcję dróg moczowych, gorączkuje, ząbkuje lub przyjmuje antybiotyk.

Przyczyną bywa też za długi kontakt skóry z moczem, rzadkie wietrzenie pupy lub używanie zbyt małych pieluch, co powoduje przegrzanie skóry i utrudnia do niej dostęp powietrza.

Co możesz zrobić:

Po każdym zrobieniu siusiu lub kupki przemyj smykowi okolice pośladków jasnoróżowym roztworem nadmanganianu potasu lub wodą i delikatnym mydłem, a potem przez kilka-kilkanaście minut pozwól dziecku poleżeć bez pieluchy.

Zanim założysz nową, posmaruj krostki maścią lub kremem przeciw odparzeniom, np. Dermopanthen, Sudocrem, Bübchen, HiPP.

Różyczka zakaźna

Brzdąc ma na skórze bladoróżowe, drobne, zlewające się plamki. Najpierw pojawiają się one za uszami, a następnie rozprzestrzeniają po całym ciele.

Krostki zwykle nie swędzą. Chory na różyczkę smyk może (choć nie musi!) mieć też niezbyt wysoką gorączkę, gorsze samopoczucie, powiększone węzły chłonne (zwłaszcza na potylicy).

Przyczyny:

Różyczka to wirusowa choroba zakaźna. Przenosi się drogą kropelkową, Na szczęście coraz mniej dzieci na nią choruje, ponieważ od kilku lat szczepienia na tę chorobę są obowiązkowe.

Co możesz zrobić:

Najczęściej przebieg różyczki jest lekki i nie wymaga żadnej terapii. Wysypka znika po około 3-4 dniach, nie pozostawiając śladu. Zmian pojawiających się na skórze nie trzeba niczym smarować.

Atopowe zapalenie skóry

Jego objawem są silnie swędzące, czerwone krostki, zlewające się w plamy. Skóra dziecka jest bardzo wysuszona i łuszcząca.

U niemowlęcia zmiany zazwyczaj umiejscawiają się na policzkach, potem całej buzi oraz na pupie, w zgięciach łokci i pod kolanami.

U starszych dzieci wypryski i rumień pojawiają się na rękach, nogach i pośladkach. Wysypce zawsze towarzyszy silny świąd. Drapanie ciała wywołuje nadżerki.

Przyczyny:

Swędzącą wysypkę na skórze może wywoływać wiele czynników, m.in. alergeny (zwykle pokarmowe).

Co możesz zrobić:

Wyeliminuj z jadłospisu malca uczulającą go substancję, np. mleko krowie, czekoladę, jajka, Do pielęgnacji dziecka używaj specjalnych preparatów (maści, kremy, balsamy), które nawilżają oraz natłuszczają skórę - tzw. emolientów.

Jeśli zmiany na skórze są nasilone, skonsultuj się z lekarzem. Może zalecić smykowi miejscowo działający preparat przeciwzapalny, zawierający sterydy (np. Hydrocortison, Locoid) lub pochodne kalcyneuryny (np. Elidel).

Rodzaj maści, sposób i czas jej używania zależy od wieku dziecka oraz umiejscowienia i stopnia nasilenia zmian na skórze.

Ospa wietrzna

Zazwyczaj na brzuchu i plecach (rzadziej rękach i nogach) brzdąca pojawiają się swędzące, czerwone plamki, które po kilku godzinach wypełniają się przezroczystym płynem. Pęcherzyki mętnieją, tworząc krosty. Te zaś zasychają i zmieniają się w strupy, które odpadają po kilku dniach. Pozostałe po nich przebarwienia ustępują nieco później. Wysypka pojawia się w 2-3 rzutach co kilka dni. Zwykle towarzyszy temu wysoka gorączka (nawet do 40°C).

Przyczyny:

Ospę wywołuje wirus, który przenosi się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt.

Co możesz zrobić:

Idź z dzieckiem do lekarza. Zaleci on środki wysuszające i dezynfekujące (np. gencjanę) lub specjalny puder w płynie (np. Pudroderm). W przypadku dużych zmian przepisze malcowi leki przeciwhistaminowe i uspokajające (np. Hydroksyzynę).

Gorączka trzydniowa

Smyk ma bardzo wysoką gorączkę (nawet do 39°C), która po 3-4 dniach nagle spada. Wtedy na twarzy i tułowiu malca pojawiają się plamki, które stopniowo "schodzą" na ręce i nóżki. Wysypka jest grudkowo- -plamista i szybko blednie.

Przyczyny:

To wirusowa choroba zakaźna. Najczęściej chorują na nią dzieci pomiędzy 6. a 24. miesiącem życia. Zwykle trwa 3-5 dni, ma lekki przebieg i nie powoduje żadnych powikłań. Pozostawia odporność na całe życie.

Co możesz zrobić:

Choroba nie wymaga leczenia - wystarczy jedynie obniżać gorączkę. Zmian na skórze nie trzeba smarować - ustępują same po około 2 dobach.

Szkarlatyna czyli płonica

Zwykle maluch dostaje wysokiej gorączki, zaczyna skarżyć się na ból brzucha oraz gardła i zarazem pojawia się u niego charakterystyczna - drobnoplamista, czerwona, zlewająca się na tułowiu, w zgięciach łokciowych i podkolanowych - wysypka.

Krostki pojawiają się najpierw na piersiach i szyi, potem obejmują całe ciało. Wysypka najwyraźniejsza jest na piersiach, brzuchu, pośladkach i w pachwinach.

Dziecko ma zmiany również na twarzy - skóra na policzkach jest czerwona, jednak okolice wokół ust i nosa pozostają blade (tzw. trójkąt Fiłatowa).

Po 2-3 tygodniach od ustąpienia wysypki skóra dziecka zaczyna się intensywnie łuszczyć (głównie na dłoniach i stopach).

Przyczyny:

Szkarlatyna jest ostrą chorobą zakaźną wywołaną przez bakterię - paciorkowca. Przenosi się drogą kropelkową, przez zakażone przedmioty lub osoby będące nosicielami paciorkowca.

Co możesz zrobić:

Z maluszkiem chorym na szkarlatynę jak najszybciej należy pójść do lekarza. Chorobę trzeba bowiem leczyć antybiotykiem (przez 10-14 dni). Smyk musi przyjąć zaleconą dawkę, nawet jeśli nastąpiła szybka poprawa.

Dla obniżenia gorączki dziecku trzeba podawać leki przeciwgorączkowe oraz stosować chłodne okłady.

Trądzik niemowlęcy

Maleństwo ma na policzkach mnóstwo drobnych grudek i czerwonych, punkcikowatych krostek, które wyglądem przypominają potówki.

Przyczyny:

Wysypka jest skutkiem obecności hormonów mamy w organizmie dziecka i związanych z tym zaburzeń łojotokowych.

Co możesz zrobić:

Kilka razy dziennie przemywaj buzię malca przegotowaną wodą. Smaruj zmiany maścią z dodatkiem tlenku cynku, np. Sudocremem. Jeśli trądzik występuje u smyka powyżej 4. miesiąca życia, skonsultuj się z lekarzem.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: choroby | maluch | skóra | wysypka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy