Reklama

Inteligentny rodzic, inteligentne dziecko

Mówi się, że wychowanie wynosi się z domu, a co z inteligencją? Czy inteligentni rodzice mają inteligentne dzieci?

Inteligencja jest dziedziczona po przodkach w 75 procentach, ale pozostałe 25 procent stanowi wpływ środowiska i doświadczenie życiowe. Geniuszem nie tylko można się urodzić, ale można nim zostać, dzięki własnemu wysiłkowi intelektualnemu.  

Być inteligentnym    

Ludzie inteligentni mają ze sobą dużo wspólnego. Skupiają się na swoich sprawach i nie żyją życiem innych. Nie mają w zwyczaju tracić czasu na plotki, czy energii na ocenianie zachowań innych osób. Od czasu do czasu lubią pobyć sami, żeby oczyścić umysł i zachować równowagę emocjonalną. Mają duże poczucie humoru, a w przeciwnościach losu zawsze znajdą jakąś pozytywną, czy zabawną stronę. Mówią do siebie, co pozwala im się lepiej organizować. Słuchają muzyki, głównie instrumentalnej. Wbrew opiniom, nie są pracowici. Wręcz przeciwnie, nie lubią się przemęczać, dlatego używają siły swojego umysłu, by zadania i obowiązki wykonywać jak najszybciej i jak najmniejszym nakładem sił. Dużo czytają, a kiedy nie znają odpowiedzi na jakieś pytanie, będą niestrudzenie dążyć do jej odnalezienia. Popełniają błędy i uczą się na nich. Nigdy się nie poddają. Za którymś razem, musi się udać. Lubią czekoladę.  

Reklama

Jak podwyższyć swój iloraz inteligencji?    

Przełamuj rutynę. Ludzie inteligentni dobrze sobie radzą w sytuacjach trudnych i kryzysowych. Są bardziej kreatywni, szybciej się uczą.   Dużo śpij. Wypoczęty mózg lepiej pracuje. Dobrze się odżywiaj, ciało i głowa ściśle współpracują. Rozwiązuj zagadki logiczne i rób krzyżówki. Słuchaj audiobooków i rysuj. Jeśli uważasz, że na naukę gry na instrumencie jest za późno, tańcz. Odwiedzaj muzea i chodź na koncerty. Sam śpiewaj. Zacznij uprawiać sport. Poświęć trochę czasu, by uczyć innych. Angażuj się w projekty, które wymagają pracy zespołowej.  

Jak wychować inteligentne dziecko?  

Badania wykazały, że dziecko nie rodzi się z w pełni rozwiniętą inteligencją. Atmosfera rodzinna i pierwsze lata w szkole mają kluczowy wpływ na jej rozwój lub regres. Do ósmego czy dziewiątego roku życia, to rodzice mogą sprawić, by IQ ich dziecka poszybowało w górę. W kolejnych latach zadanie to przejmuje szkoła. Warto pamiętać, że ciekawość świata jest naturalną cechą każdego dziecka. Rozsądny rodzic będzie ją podtrzymywał, aby szybko rozwijający się w tym wieku mózg, mógł przyswoić jak najwięcej wiedzy. Od pierwszych miesięcy życia, dziecko wychowywane w atmosferze miłości, spokoju i akceptacji, osiągnie szybszy postęp w rozwoju.

Rodzice, którzy dużo mówią do dziecka, czytają i śpiewają mu, oraz wymyślają dla niego różne, stosowne do wieku, zabawy, mogą mieć nadzieję, że cały ten wysiłek kiedyś przełoży się na wysoki rozwój intelektualny ich dzieci. Okazywanie miłości, przytulanie, czy mówienie o swoich uczuciach, również jest nie do przecenienia.  

Dziecko powinno się dużo bawić, bo w ten sposób poznaje świat. Lekarze odradzają oglądania telewizji i używania komputera, czy komórki przez bardzo małe dzieci. Pociechom kilkuletnim można zaproponować gry edukacyjne, które uczą przez zabawę. Wyręczanie dziecka w obowiązkach domowych, czy szkolnych, może mieć swój przykry finał w jego życiu dorosłym, kiedy to swoje zobowiązania może chcieć przerzucać na innych. Zawsze warto doceniać starania dziecka, choćby nawet nie udało mu się do końca uzyskać zamierzonego celu. Zdecydowanie nie warto go przeceniać, aby w przyszłości, nie wyrosło na osobę egoistyczną i roszczeniową.    

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama