Reklama

Jak uczynić z chłopca mądrego mężczyznę?

Od ciebie w dużej mierze zależy, czy chłopiec będzie umiał nawiązywać silne relacje.

Dziewczynki wcześnie zaczynają interesować się innymi ludźmi. Lecz małym mężczyznom, oprócz najbliższej rodziny, nikt nie jest potrzebny do szczęścia. Wystarczą im gry na Playstation i mama przynosząca do pokoju kanapki.

To od ciebie w dużej mierze zależy, czy twój chłopiec stanie się odludkiem, czy otwartym mężczyzną, który umie nawiązać silne relacje. Od początku zadbaj, żeby otaczał się rówieśnikami. To szczególnie ważne, jeśli jest jedynakiem lub ma same siostry. Zapraszaj do domu jego kolegów, organizuj im wspólne wyjazdy. Świetnym pomysłem będzie udział w społecznych akcjach, na przykład w zbiórce pieniędzy na ważne cele, które nauczą go empatii i zaangażowania.

Reklama

W harcerstwie lub klubie żeglarskim chłopiec zrozumie, na czym polega męska przyjaźń i zdrowa rywalizacja. Kiedy z nim rozmawiasz, pytaj o jego wrażenia, ale i o odczucia innych: „Co myślał o twoim pomyśle Kamil?”, „Jacek chyba ucieszył się z prezentu, jak sądzisz?”. Nie gódź się na to, żeby twój syn spędzał większość czasu przed komputerem. Bądź tu bardziej rygorystyczna niż w przypadku córki. Steve Biddulph wyjaśnia, że o ile dziewczynki nawiązują w sieci kontakty, chłopcy w wirtualnym świecie coraz bardziej się izolują.

Czym jest męska odpowiedzialność?

Do chorej mamy zabierzesz raczej córkę, bo uważasz, że syn będzie tam tylko przeszkadzał? Na pewno masz rację. Ale wystarczy dać mu konkretne zadanie (pójście do apteki), żeby poczuł się potrzebny. Kiedyś będzie musiał zadbać o swoich bliskich i do tego powinnaś go teraz przygotować.

Wielu rodzicom wydaje się, że męska odpowiedzialność polega głównie na zarabianiu pieniędzy. Są skłonni zwolnić syna z wielu obowiązków, byle tylko dobrze się uczył. Ale ty chcesz, żeby on nie troszczył się jedynie o materialne sprawy. Zależy ci, żeby obchodziło go również to, co czują jego bliscy. I żeby sam umiał wyrażać emocje.

Dlatego jeśli ma więcej niż dziesięć lat, włącz go w opiekę nad starszymi osobami z rodziny i rodzeństwem. Gdy skończy lat czternaście, nie ukrywaj przed nim kłopotów. Możesz poprosić go o radę, pokazać, że masz gorszy dzień. Kup mu zwierzaka, niech nauczy się zajmować kimś słabszym. To przypomni synowi, że żyje w rodzinie. I mimo tabliczki na drzwiach: „mój pokój, mój bałagan” ma zobowiązania wobec innych.

Jesteś bardzo kochany

Z córką sprawa jest prosta. Możecie się przytulać i okazywać sobie czułość na różne sposoby. Ale nastolatek nastroszy się, gdy spróbujesz pogłaskać go po głowie. Jeśli w dodatku zrobisz to przy kolegach, poczuje się ośmieszony. Tymczasem w środku wcale się nie zmienił. Wciąż musi czuć, że mama go kocha. Choć nigdy się do tego nie przyzna, ponieważ mówienie o uczuciach też nie jest jego mocną stroną. Jak znaleźć złoty środek i pokazać mu miłość, żeby nie czuł się skrępowany? Okażesz ją, gdy będziesz obecna.

Ale znów: on nie poprosi o to wprost. Warto wiedzieć, kiedy chłopiec wysyła sygnały, że szuka uwagi. Na przykład kręci się w pobliżu i zadaje dużo pytań, które wydają ci się błahe. Uzbrój się w cierpliwość, to dopiero wstęp do dyskusji. A może zaczyna wygłaszać kontrowersyjne opinie, choć nie są w jego stylu. Albo dla odmiany tajemniczo milczy.

Steve Biddulph zapewnia, że jeśli nauczysz się odczytywać te znaki i na nie odpowiadać, wytworzy się między wami rodzaj cichego porozumienia. Dzięki temu, on, jako dojrzały człowiek, znów okaże ci emocje. I będzie umiał pokazać je bez wstydu swoim dzieciom.

Ten pierwszy, trudny raz

Seks? Ten temat musiał się wreszcie pojawić! Córce mówiłaś, że powinna być ostrożna, mądrze wybrać partnera. Lecz z chłopcem taka rozmowa wygląda inaczej. Choć dobro syna jest dla ciebie najważniejsze, bądź solidarna ze swoją płcią i przyjmij punkt widzenia kobiety. Nie dlatego, że bardziej przejmujesz się jego partnerką. Po prostu im bardziej ona będzie zadowolona, tym jego satysfakcja będzie większa. Wytłumacz, że dziewczyny i chłopcy mają odmienne oczekiwania, idąc do łóżka po raz pierwszy. Nim kieruje ciekawość i pożądanie, ona traktuje to jako obietnicę zaangażowania.

Inicjacja seksualna jest dla dziewcząt silnym przeżyciem (Steve Biddulph podkreśla, że donioślejszym niż dla chłopców), więc powinien okazać delikatność i szacunek. I nie namawiać jej do współżycia, jeśli nie jest gotowa. Jeżeli nie wiesz, co powiedzieć, wróć pamięcią do przeszłości. Co chciałabyś, żeby matka przekazała twojemu pierwszemu mężczyźnie? Przypomnienie sobie siebie z tamtego okresu będzie najlepszym drogowskazem.


Olivia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy