Reklama

Opryszczka intymna: Jak z nią walczyć?

Za infekcję odpowiada wirus opryszczki Herpes simplex. Opryszczkę wargową wywołuje typ HSV 1, narządy płciowe atakuje HSV 2. Rozległa infekcja u kobiet w ciąży jest wskazaniem do cesarki. Dzięki temu można uniknąć zakażenia dziecka w czasie porodu naturalnego.

Jak się objawia?

Na błonie śluzowej warg sromowych pojawiają się pęcherzyki z surowicą, które zmieniają się w bolesne ranki, a potem strupki. Zmianom towarzyszy swędzenie, bolesność i zaczerwienienie, czasem upławy.

Jak ją leczyć?

Przyszła mama, która zaraziła się opryszczką albo w ciąży ma jej nawrót, powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Dla dobra dziecka leczenie zakażenia trzeba zacząć jak najszybciej. Najczęściej stosowane są preparaty zawierające acyklowir (np. Heviran). Chociaż nie leczą one samego zakażenia, skracają czas występowania objawów skórnych i łagodzą ich nasilenie. Aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości, można też stosować specjalne kremy, np. Vratizolin.

Reklama

Postaw na profilaktykę

Aby w czasie ciąży uchronić się przed infekcjami intymnymi:

● do mycia używaj delikatnych środków, które nie podrażniają śluzówki i nie zmieniają naturalnego pH pochwy;

● jedz jogurty i kefiry z probiotykami;

● stosuj preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego, które tworzą naturalną barierę przed zakażeniami, np Lactovaginal, Lacibios Femina.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy