Objawy przedawkowania witaminy D. Sprawdź, czy je masz

Czy można przedawkować witaminę D? Okazuje się, że tak. Chociaż większość Polaków ma jej niedobór, to niewiele osób wie, że jej nadmiar jest równie groźny dla zdrowia. Czym grozi przedawkowanie witaminy D? Jakie sygnały wysyła wtedy nasz organizm? Wyjaśniamy.

Czym grozi przedawkowanie witaminy D? Jakie sygnały wysyła wtedy nasz organizm? Wyjaśniamy
Czym grozi przedawkowanie witaminy D? Jakie sygnały wysyła wtedy nasz organizm? Wyjaśniamy 123RF/PICSEL

 • Witamina D  - chociaż przebadana pod każdym kątem - nadal zaskakuje swoimi cennymi dla zdrowia właściwościami. Wpływa niemalże na każdy układ w naszym organizmie, odpowiada za mocne kości i zęby, wzmacnia odporność, serce i naczynie krwionośne. 
 • Jej niedobór jest powiązany z chorobami takimi jak cukrzyca typu 2, depresja, otyłość czy stwardnienie rozsiane. Bez dwóch zdań - witamina D jest niezbędna do tego, aby cieszyć się zdrowiem.
 • Czy witaminę D można przedawkować? Jak wiemy, każdy medal ma 2 strony. I tutaj podobnie - zarówno nadmiar, jak i niedobór mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Witamina D - właściwości

Zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.123RF/PICSEL

Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W organizmie pełni ważne role, m.in. pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, co ma duży wpływ na prawidłowe kształtowanie się kości u dzieci i niemowląt, jak i na ich odpowiednią gęstość.

Witamina D zapobiega: nadciśnieniu, chorobom serca, anemii, cukrzycy, alergii. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać naszemu organizmowi odpowiednią dawkę.  Jak wynika z badań, aż 95 proc. Polaków ma niedobór witaminy D.

Witamina D - maksymalna dawka

Przedawkowanie witaminy D nie występuje często. Jej nadmiar - wytworzony pod wpływem promieniowania słonecznego - jest magazynowany w tkance tłuszczowej. Do krwiobiegu jest ona uwalniana przez prawie 2 miesiące.

Kiedy może dojść do przedawkowania witaminy D? Tutaj kluczowe jest przyjmowanie preparatów doustnych. Gdy dostarczamy organizmowi dawkę 4 razy większą od zalecanej, może dojść do przedawkowania.

Jak dopasować dawkę witaminy D? Kluczowe są następujące czynniki: płeć, wiek, waga, dieta, , choroby przewlekłe, aktywność fizyczna czas ekspozycji na promienie słoneczne, stosowanie kremów z wysokim filtrem. Lekarze dodatkowo zalecają wykonanie badania 25(OH)D, które pozwala określić stężenie witaminy D we krwi.

Optymalne stężenie powinno wynosić: >30-50ng/ml. To właśnie wynik testu jest dla lekarza podstawą do wprowadzenia suplementacji i doboru odpowiedniej dawki.

Witamina D - do kiedy suplementować?

Naturalne źródła nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania naszego organizmu na witaminę D. Najważniejszym jest światło słoneczne - skórna synteza pod wpływem promieniowania UVB może pokrywać aż 90 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. W Polsce jest to możliwe tylko przez kilka miesięcy. Dlatego też jesienią i zimą suplementacja witaminy D okazuje się niezbędna.

Suplementacja nie jest konieczna od maja do września u dzieci, młodzieży i dorosłych do 65. roku życia, których stan zdrowia jest dobry i słonecznej "dawki" witaminy D mają pod dostatkiem. Co w przypadku gdy promienie słońca to za mało? Wówczas suplementacja wygląda następująco:

 • noworodki i wcześniaki - wcześniaki: suplementacja pod kontrolą lekarza od pierwszych dni życia; noworodki od pierwszego dnia życia do 6. miesiąca życia: 400IU (niezależnie od sposobu karmienia),
 • niemowlęta - od 6. do 12. miesiąca życia: 400-600IU (z uwzględnieniem dawki witaminy D dostarczanej z pokarmem),
 • dzieci od 1. do 10. roku życia - 600-1000IU dziennie (w zależności od masy ciała i spożycia witaminy D),
 • młodzież od 11. do 18. roku życia - 800-2000IU dziennie (w zależności od masy ciała i spożycia witaminy D),
 • osoby dorosłe od 19. do 65. roku życia - 800-2000IU dziennie (w zależności od masy ciała i spożycia witaminy D),
 • seniorzy od 65. do 75. roku życia - 800-2000IU dziennie (w zależności od masy ciała i spożycia witaminy D),
 • seniorzy powyżej 75. roku życia - 2000-4000IU dziennie (w zależności od masy ciała i spożycia witaminy D). W tym przypadku dawki powyżej 2000IU trzeba stosować pod kontrolą lekarza,
 • kobiety planujące ciążę powinny stosować dawki zalecane dla osób dorosłych,
 • kobiety w okresie ciąży i laktacji - 2000IU na dobę, zalecane jest prowadzenie suplementacji pod kontrolą stężenia 25(OH)D w surowicy w celu utrzymania optymalnego stężenia (>30-50ng/ml).
Czym grozi niedobór witaminy D3?infoWire.pl

Skutki przedawkowania witaminy D

Przedawkowanie witaminy D jest niebezpieczne, bo może prowadzić do zatrucia organizmu
Przedawkowanie witaminy D jest niebezpieczne, bo może prowadzić do zatrucia organizmu123RF/PICSEL

Czym grozi przedawkowanie witaminy D? Okazuje się, że może wywołać niemałe spustoszenie w naszym organizmie. Jest niebezpieczne, bo może prowadzić do zatrucia organizmu. Nadmiar witaminy D prowadzi do utlenienia lipidów błon komórkowych zawierających kwasy tłuszczowe nienasycone, powstania szkodliwych nadtlenków w ludzkim organizmie. Oprócz tego, nadmiar wspomnianej witaminy prowadzi do odkładania się wapnia w tkankach, m.in. tętnicach, nerkach i sercu. Przez to dochodzi do zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego.

Przedawkowanie witaminy D jest też niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Może prowadzić do deformacji płodu czy chorób kości u noworodka.

Przedawkowanie witaminy D - objawy

Na liście najczęstszych objawów przedawkowania witaminy D znajduje się m.in. ból mięśni i stawów
Na liście najczęstszych objawów przedawkowania witaminy D znajduje się m.in. ból mięśni i stawów123RF/PICSEL

Jakie sygnały wysyła nasz organizm, gdy witaminy D jest w nim za dużo? Najczęstsze objawy przedawkowania to:

 • osłabienie,
 • utrata apetytu,
 • ból kości,
 • ból mięśni i stawów,
 • senność,
 • metaliczny posmak w ustach,
 • odwodnienie,
 • częste bóle głowy,
 • nieregularne bicie serca,
 • apatia,
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
 • dezorientacja,
 • wzmożone pragnienie,
 • wielomocz i częste oddawanie moczu.

Jednorazowe przedawkowanie witaminy D

Jednorazowe przedawkowanie witaminy D nie powinno odbić się negatywnie na naszym organizmie. Jest jednak pewien warunek: nie występuje uczulenie lub nadwrażliwość. Zatrucie jest efektem przyjmowania witaminy D w dłuższym czasie, w zbyt dużych ilościach i stężeniach. Jeżeli jednak przez przypadek my lub nasze dziecko przyjęliśmy większą dawkę witaminy D, obserwujmy, czy nasz organizm nie wysyła niepokojących sygnałów. Na wszelki wypadek warto skonsultować się z lekarzem.

Zobacz również: Rak a witamina D

Co zrobić w przypadku przedawkowania witaminy D?

Antidotum na przedawkowanie witaminy D nie istnieje. Gromadzi się ona przede wszystkim w wątrobie i za jej pośrednictwem jest wydalana razem z żółcią. W przypadku przedawkowania trzeba monitorować stężenie wapnia w surowicy.

W zależności od nasilenia hiperkalcemii (nadmiar wapnia w organizmie), konieczne jest wprowadzenie diety ubogiej w wapń lub diety bezwapniowej. Warto również zmniejszyć stężenie wapnia za pomocą glikokortykosteroidów, kalcytoniny, podawania płynów i forsowania diurezy (furosemid).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas