Ekologicznie: Freeganizm

Freeganizm to sposób na ratowanie żywności, która trafia do kosza, bo nie spełnia norm jakościowych, ma popsute opakowanie lub zaraz minie jej termin ważności. Freeganie ratują taką żywność przed zniszczeniem, wyciągają ją ze śmietników i udowadniają, że to wciąż wartościowe produkty!

Tak wyglądają śmietniki dużych sieci handlowych - codziennie marnuje się tam mnóstwo jedzenia
Tak wyglądają śmietniki dużych sieci handlowych - codziennie marnuje się tam mnóstwo jedzenia 123RF/PICSEL

Jedzenie, które trafia do kosza często jest w stu procentach zdatne do spożycia! Co ciekawe, gdyby przełożyć te produkty do sklepowego koszyka lub wyłożyć je na półki, większość z nas nie zauważyłaby żadnej różnicy i wróciła z nimi do domu.

Na szczęście w niektórych sklepach znajdziemy już półki lub kosze pełne takich, niespełniających norm jakościowych produktów, które kupić można za mniejszą cenę i uratować od zniszczenia. To efekt obowiązującej w Polsce od zeszłego roku ustawy, która wymusza na sieciach handlowych zachowania mające na celu zapobieganie marnowaniu jedzenia.

Polacy omijają półki z przejrzałymi owocami i warzywami. Okazuje się, że w dużej mierze są to w stu procentach pełnowartościowe produkty!
Polacy omijają półki z przejrzałymi owocami i warzywami. Okazuje się, że w dużej mierze są to w stu procentach pełnowartościowe produkty!123RF/PICSEL

To jednak wciąż kropla w morzu potrzeb, bo każdego dnia wyrzuca się w naszym kraju dosłownie tony żywności. Sylwia Majcher i Ela Sawerska, gospodynie programu "Ekologicznie" przybliżają zjawisko freeganizmu i zachęcają was do spróbowania! Odważycie się?

Ekologicznie: Freeganizm
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas