Jak przyrządzać smaczne potrawy bez zbędnego tłuszczu?

Obecnie wielu z nas codziennie samodzielnie przygotowuje posiłki. To gwarant, że dania są zbilansowane, pozbawione konserwantów, a przy tym smaczne i zdrowe. Czasem też nasza rodzima kuchnia obfituje w potrawy, których przyrządzenie wymaga smażenia. Wtedy używamy ogromnej ilości tłuszczu, który rujnuje nasze zdrowie i w nadmiarze przyczynia się do śmiertelnych chorób serca. Nie musimy rezygnować z używania patelni, wystarczy, że na co dzień wybierzemy inne techniki gotowania, które nie wymagają dodawania do posiłków tłuszczu. Jak przyrządzać smaczne potrawy? Jakie są metody na zdrowe gotowanie? Przekonajmy się.

Gotowanie
Gotowanie ©123RF/PICSEL

Jak gotować w wodzie, aby potrawy był zdrowe?

Gotowanie warzyw w wodzie
©123RF/PICSEL

Gotowanie w wodzie jest wszystkim znaną metodą przygotowywania żywności. Nie wymaga wielkiej wprawy: wystarczy wrzucić do garnka z wrzątkiem warzywa albo mięso, aby uzyskać posiłek bez użycia grama tłuszczu. Niestety, w tej materii popełniamy szereg błędów, które mogą pozbawić nasz obiad cennych wartości odżywczych. Jeśli nie przygotowujemy zupy, to wszystkie składniki powinniśmy umieszczać w gorącej wodzie i nie gotować ich zbyt długo. Kilkanaście minut wystarczy, aby zatrzymać w warzywach i mięsie wszystko to, co w nich najcenniejsze. Dobrym pomysłem jest blanszowanie, które polega na kilkuminutowym zanurzeniu produktów w gorącej wodzie. W ten sposób np. brokuły, zachowują jędrność, kolor oraz nie stracą cennych witamin.

Gotowanie na parze

Innym sposobem przygotowania posiłków jest gotowanie na parze. Gorąca para powoduje, że smak i witaminy nie rozpuszczają się w wodzie. W tym celu można użyć specjalnych garnków oraz wkładów, które ułatwiają przyrządzanie posiłków. W przypadku ich braku, nie ma co załamywać rąk – wystarczy wziąć sitko, które umieści się nad garnkiem z niewielką ilością wody. Co możemy przygotować na parze? W tej materii nie ma ograniczeń – mięso, ryby, kasze, makarony będą gotowe w wersji fit. Najlepiej zaś smakują warzywa, które zatrzymują w sobie wszystko, co najcenniejsze.

Duszenie

Pieczona ryba
©123RF/PICSEL

Ta metoda również nie wymaga użycia tłuszczu. Na czym dokładnie polega? Na gotowaniu w niewielkiej ilości wody mięsa, ryb, a nawet warzyw. Garnek z produktami przykrywamy i zapalamy mały ogień, by powoli poddawać je obróbce termicznej. Aby urozmaicić danie, zamiast wody możemy użyć bulionu warzywnego, rosołu albo odrobiny wina. Prócz zachowania wartości odżywczych w produktach, otrzymujemy wyborny smak. Plusem jest również fakt, że podczas duszenia powstaje sos, który nada obiadowi wyjątkowego charakteru.

Pieczenie

Mając piekarnik, możemy wyczarować wyśmienity i zdrowy obiad. Na widok pieczonych ziemniaków oraz mięsa, mało kto może przejść obojętnie. Przeciwnicy pieczenia uważają, że potrawy przygotowane w ten sposób są przesuszone i mdłe. Wykorzystując folię aluminiową, możemy przyrządzić np. ryby z zachowaniem ich smaku oraz sprawić, że będą soczyste i wyraziste. Przed pieczeniem możemy warzywa, mięso oraz ryby przyprawić odrobiną soli oraz mieszanką ziół. Dodatek oleju rzepakowego nie zaszkodzi, o ile nie przesadzimy z jego ilością. Zamiast oleju, lepiej gotowe już danie polać odrobiną oliwy z oliwek.

Grillowanie w domu

Patelnia grillowa
©123RF/PICSEL

Dobrą alternatywa dla tradycyjnego smażenia jest użycie patelni grillowej. Jakie ma ona zalety? Przede wszystkim do smażenia, nie musimy używać tłuszczu. Specjalna powłoka, którą jest pokryta, zapobiega przywieraniu mięsa i warzyw. Na tradycyjnej patelni długotrwałe podgrzewanie tłuszczu może powodować wydzielanie się rakotwórczych związków. Użycie patelni grillowej powoduje, że tłuszcz się wytapia i spływa z mięsa. Aby potrawy były smaczniejsze, warto wcześniej produkty zamarynować. Smak i zapach będzie wyraźniejszy, a poza tym nie będą one wysuszone.

Jak gotować zdrowo?

Nie tylko techniki gotowania są ważne, aby potrawy były pozbawione tłuszczu. Również sami możemy wprowadzić kilka zasad, które sprawią, że posiłki będą zdrowsze. Na początku zrezygnuj albo ogranicz spożywanie szkodliwych tłuszczów nasyconych, które prowadzą do zwiększonego poziomu cholesterolu we krwi. Pamiętaj również, że z przyprawami nie można przesadzać. Solenie ograniczajmy tylko do minimum albo całkowicie z niego zrezygnujmy. Jeśli kupujemy mięso, wybierajmy to, które jest chude i pozbawione tłuszczu. Przed jego obróbką termiczną sprawdź je dokładnie i odkrój widoczne części tłuszczu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas