Na tropie polskich przysmaków

Na czasie jest podróżowanie kulinarnymi szlakami, a regionalne smakołyki mają wielu zwolenników. Coraz częściej też kulinarne specjały znajdziemy w sklepie lub zamówimy przez internet. Jakich produktów naprawdę warto skosztować?

Sękacz mazurski
Sękacz mazurskiAlbin MarciniakEast News

Najwyższa jakość dobrze oznaczona

Produkty tradycyjne czyli takie, które są wytwarzane według tradycyjnych receptur. W Polsce produkty tradycyjne znajdują się na liście tworzonej przez ministerstwo rolnictwa (www.gov.pl/rolnictwo/lista-produktow-tradycyjnych12). Każdy z zapisanych tam produktów jest dokładnie scharakteryzowany, dzięki czemu wiemy, czego powinniśmy się spodziewać.

Produkt regionalny to taki, który jest nierozerwalnie związany z jakimś regionem i jego społecznością. Często w nazwie ma dodane określenie związane z położeniem, np. truskawka kaszubska, fasola wrzawska. Produkty regionalne swoją jakość i popularność zawdzięczają regionowi, na którym są wytwarzane.

Certyfikaty: Jeśli produkt jest oznaczony certyfikatem Chroniona Nazwa Pochodzenia lub Chronione Oznaczenie Geograficzne, to oznacza to, że żaden inny producent nie może sprzedawać swojego produktu, nazywając go dokładnie tak lub podobnie (np. ser typu oscypek). Jeśli to robi, narusza prawo, a to jest karane. My przedstawiamy produkty, które otrzymały europejskie znaki jakości oraz zostały wpisane do prestiżowej listy ministerstwa.

Zdrowo, smacznie i lokalnie: Specjały regionów

Pomorze i Kujawy

Karp nakielski: Jego hodowla odbywa się według wzorców z XIX wieku. Wypracowany w ten sposób proces sprawił, że karp nakielski ma wysokiej jakości mięso: delikatne, kruche, pełne aromatu i bogate w składniki odżywcze. www.karpnakielski.pl

Truskawka kaszubska: Jest słodka, jędrna i soczysta. Ma ciemnoczerwoną barwę, a smak zawdzięcza specyficznemu mikroklimatowi Pojezierza Kaszubskiego. Tradycja jej uprawy to ponad 80 lat. www.truskawkakaszubska.pl

Miód drahimski: Produkowany jest przez pszczoły miodne podgatunków Apis mellifera carnica oraz Apis mellifera mellifera oraz krzyżówki pomiędzy nimi. www.sklep.pasiekafujarskich.pl

Księżycówka z Kujaw: To tradycyjny alkohol wytwarzany domowym sposobem na bazie gruszek bergamotek.

Warmia i Mazury

Kiełbasa polska wędzona z Mazur: Surowa, w naturalnych osłonkach. Od ponad 50 lat jest wizytówką Miłomłyna i żywym dziedzictwem kulinarnym na Mazurach. Tradycja produkcji utrzymuje zakład Flis-Pol.

Sękacz mazurski: Tradycja jego wypieku sięga prastarych plemion! To niezwykłe ciasto, które smakuje nawet po kilkunastu dniach, jest delikatne, pachnie biszkoptem i skórką pomarańczową.

Mleko zsiadłe: Choć znane pewnie w całej Polsce, mało kto wie, że jest to tradycyjny mazurski przysmak i tam należy go spróbować! Prawdziwe, powinno dać się kroić, mieć kwaskowaty smak i biały kolor.

Kiełbasa palcówka podsuszana
Kiełbasa palcówka podsuszanaEast News

Mazowsze

Jabłka grójeckie: To ponad 40 odmian, uprawianych na wyznaczonym obszarze, według ściśle określonych zasad. Wygląd i smak jabłek wynika z warunków klimatycznych i glebowych regionu. www.jablkagrojeckie.pl

Palcówka: To cienka kiełbasa, podsuszana, krucha. W smaku wyczuwalny jest czarny pieprz i czosnek.

Pomasta: Czyli sadło wieprzowe, z dodatkiem przypraw. Podawane z ogórkiem kiszonym i chlebem.

Oznakowanie dobrych produktów
Oznakowanie dobrych produktówOlivia

Agnieszka Bartnikowska

Prawdziwa fasolka po bretońsku - szybki przepisInteria Kulinaria
Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas