Nie jedz indyka w święta!

Indyk pojawia się na świątecznych stołach coraz częściej, ale przecież Boże Narodzenie to nie Święto Dziękczynienia! Sprawdź, co podać, aby świąteczny obiad był naprawdę wykwintny!

Smacznego
Smacznego123RF/PICSEL

4 gruszki i 5 cebul pokroić na średniej wielkości kawałki. Zmieszać, doprawić cynamonem i majerankiem, nadziać gęś i zaszyć lub spiąć wykałaczkami. Gęś ułożyć na blasze, dolać pół litra wody i piec w 200 st. C przez 3 -3,5 godziny. Od czasu do czasu polewać wytwarzającym się sosem i skrapiać osoloną wodą.

Bułeczki pokroić w kostkę i zalać ciepłym mlekiem. Dodać roztrzepane jajka i żółtka. Doprawić solą i gałką muszkatołową i odstawić na pół godziny.
Brukselkę gotować 6-8 minut w osolonej wodzie.
Oderwać dwa kawałki folii aluminiowej o długości ok 30 cm. Nałożyć na nie identycznej wielkości kawałki folii spożywczej. Masę z bułek podzielić na dwie części, nałożyć na folię i zrolować. Uformowane ciasto zawinąć w folię aluminiową (bez folii spożywczej), końce szczelnie zawinąć. Włożyć do osolonego wrzątku na ok. 20 minut.
Cebulę i boczek pokroić w kostkę, podsmażyć, dodać brukselkę. Doprawić solą i gałką muszkatołową, dusić jeszcze 10 minut.
Sos spod gęsi zlać, zebrać tłuszcz. Blachę przelać bulionem i wlać do sosu. Sos przecedzić i zagotować. Pozostałe gruszki obrać, pokroić w drobną kostkę. Sos zagęścić łyżką mąki ziemniaczanej rozrobioną w zimnej wodzie. Dodać gruszki i ocet balsamiczny. Knedle serwetkowe rozwinąć z folii i pokroić na plastry. Gęś serwować z knedlami, brukselką i sosem.
Czas przygotowania: 180 minut
Jedna porcja zawiera: 4360 kJ/1041 kcal

Gęś z nadzieniem kasztanowym, kluseczkami i czerwoną kapustą

Składniki:

- 4-5 łyżek bazy do sosów Przygotowanie:

Gęś natrzeć od wewnątrz solą i pieprzem.

Jabłka pokroić, wyciąć gniazdem nasienne. Z majeranku oberwać listki. Majeranek, jabłka, kasztany, rodzynki zmieszać, doprawić solą pieprzem i sokiem z cytryny. Nadziać tym gęś i zaszyć lub spiąć wykałaczkami. Z zewnątrz natrzeć gęś solą. Skrzydełka założyć na grzbiet, nóżki związać. Gęś ułożyć na ruszcie (grzbietem do góry), pod gęsią umieścić blachę, na którą wlać 1/8 litra wody. Piec w 175 st. C przez 3,5 do 4 godzin. Po 1,5 - 2 godzinach gęś obrócić i dolać jeszcze 1/4 l wody. Od czasu do czasu gęś polewać sosem. 15 minut przed końcem pieczenia podnieść temperaturę do 225st. C.
Pokrojoną w kostkę cebulę i poszatkowaną kapustę dusić na sklarowanym maśle. Dodać listek laurowy i goździki, doprawić solą i pieprzem. Wlać sok jabłkowy, gotować 50 minut pod przykryciem. 10 minut przed końcem dolać Sherry. Gotową kapustę jeszcze raz doprawić solą i pieprzem.
Kluski ugotować zgodnie z przepisem na opakowaniu.
Sos z blachy zlać do naczynia, na blachę wylać bulion i zlać do naczynia. Z sosu zebrać tłuszcz. Sos zagotować, zagęścić bazą do sosów, doprawić solą i pieprzem. Gęś podawać z kapustą, kluskami, nadzieniem i sosem.

Pierś z gęsi w sosie pomarańczowym

Składniki:

Przygotowanie:

Pierś natrzeć solą i pierzem.

Piec w nagrzanym do 200 st. C piekarniku przez 1,5 godz.

Cebule obrać i poćwiartować. Marmoladę rozpuścić w 0,5 l wody, dodać pokrojone cebule. Po połowie czasu pieczenia polewać pierś przygotowaną mieszanką.
Obrane marchewki gotować 15 minut w osolonej wodzie. Pokroić w plasterki. Krótko przed podaniem podsmażyć je na tłuszczu.
Szałwię posiekać. Ziemniaki zetrzeć na grubej tarce, zmieszać z mąką, jajkiem i szałwią. Doprawić solą i pieprzem. Smażyć małe placuszki na gorącym oleju. Pomarańczę obrać, pokroić na kawałki.
Pierś wyjąc z piekarnika. Sos zlać przecedzić, zebrać zbędny tłuszcz. Dodać mąkę ziemniaczaną rozrobioną w 3 łyżkach wody, gotować 2 minuty i dodać pomarańczę. Doprawić solą pieprzem, wlać weinbrand. Pierś pokroić. Podawać z marchewką, plackami i sosem.
Czas przygotowania: 105 minut
Jedna porcja zawiera: 2810 kJ/671 kcal

Pierś z gęsi w sosie koniakowym z figami

Pierś natrzeć w całości pieprzem, solą tylko od spodu. Ułożyć na blasze i piec w 200 st. C przez 1,5 godz. Po 30 minutach dolać 1/8 l wody i bulion drobiowy. Pierś często skrapiać powstałym sosem.

Cebulę pokroić w kostkę, kapustę poszatkować. Cebulę zeszklić na maśle, dodać kapustę. Doprawić solą i pieprzem, zalać bulionem. Dusić ok. 20 minut. Kulki ziemniaczane usmażyć na oleju. Figi pokroić na cząstki, kumkwat na plasterki. Masło roztopić na patelni i dodać konfiturę, a następnie figi i kumkwat. Smażyć 2-3 minuty na słabym ogniu. 10 minut przed końcem pieczenia pierś skropić mocno osoloną wodą i podnieść temperaturę.
Pierś zdjąć. Sos zlać, zebrać tłuszcz. Sos zagotować, zagęścić mąką rozrobioną w 2-3 łyżkach wody. Doprawić solą i pieprzem, wlać koniak, dodać zielony pieprz. Pierś pokroić, serwować z kulkami ziemniaczanymi, kapustą i owocami. Można dekorować zieloną pietruszką.
Czas przygotowania: 105 minut
Jedna porcja zawiera: 3360 kJ/803 kcal

Gęś z czerwoną kapustą i pyzami

Składniki na 6-8 osób:

- 7 cebul,
- 1 kg jabłek,
- pęczek majeranku,
- pół pęczka pietruszki,
- 25 g masła,
- sół, pieprz,
- sprawiona gęś (ok 4,5 kg) z podrobami i szyją,
- 150 g marchewki,
- główka czerwonej kapusty,
- 30 g sklarowanego masła,
- 300 ml soku jabłkowego,
- 4-5 łyżek octu winnego (czerwonego),
- 1-2 listki laurowe,
- 3-4 goździki,
- pyzy mrożone,
- 400 ml bulionu,
- 20 g mąki,
- 1-2 łyżki cukru Przygotowanie:

3 cebule pokroić na grubą kostkę, jabłka wypestkować, pokroić na kawałki. Majeranek i pietruszkę posiekać. Cebulę zeszklić na patelni. Zioła i jabłka wmieszać, doprawić solą i pieprzem. Gęś natrzeć solą i pieprzem, wypełnić nadzieniem z jabłek, spiąć wykałaczkami. Nóżki związać, skrzydełka założyć na grzbiet. Gęś ułożyć na ruszcie (piersią do spodu). Pod gęś wstawić blachę z 1/8 l wody. Piec w 175 st. C przez 3,5-4 godziny.

Marchewki grubo pokroić, 2 cebule pokroić na ćwiartki. Po ok. 2 godzinach gęś obrócić. Szyjkę, podroby, marchewkę i cebulę ułożyć na blasze i wlać jeszcze 3/8 l. wody. Podczas pieczenia gęś polewać wytwarzającym się sosem.
2 cebule pokroić w kostkę, kapustę pokroić w paski. Sklarowane masło roztopić w garnku, zeszklić cebulę, a następnie dodać kapustę. Wlać sok jabłkowy i 300 ml wody. Dodać 4 łyżki octu, listek laurowy i goździki. Doprawić solą i pieprzem i dusić pod przykryciem 50-60 minut. Pyzy ugotować wg przepisu na opakowaniu.
15 minut przed końcem pieczenia gęś lekko skropić osoloną wodą i podnieść temp. do 200 st. C. Sos z blachy przelać przez sito do rondelka. Zebrać tłuszcz i dolać 300 ml bulionu, zagotować. 100 ml bulionu zmieszać z mąką, Wmieszać do sosu, gotować 4-5 minut. Doprawić solą pieprzem, octem i ewentualnie cukrem. Gęś podawać na półmisku z kluskami, do tego serwować sos.
Czas przygotowania: 270 minut
Jedna porcja zawiera: 4920 kJ/1175 kcal

Pierś z kaczki w sosie miodowo-octowym z grzybami

Świąteczna kaczka

Składniki na 4 porcje:

- 1sprawiona kaczka (1,5 kg),
- sól, czarny pieprz,
- pęczek tymianku,
- 2 marchewki,
- 3 średniej wielkości cebule,
- 400 ml zredukowanego bulionu z kaczki,
- 800 g mączystych ziemniaków,
- małą główkę kapusty włoskiej,
- słoik marynowanych kurek,
- 25 g masła,
- łyżka mąki,
- 100 g śmietany,
- łyżeczkę bulionu warzywnego instant,
- starta gałka muszkatołowa,
- 3 żółtka,
- ok. 100 g migdałów w płatkach,
- łyżeczka mąki ziemniaczanej,
- plastry pomarańczy do dekoracji,
- litr oleju

Przygotowanie:

Kaczkę natrzeć z zewnątrz i od wewnątrz solą i pieprzem. Część tymianku odłożyć do dekoracji, resztę grubo posiekać i włożyć do kaczki. Skrzydełka założyć na grzbiet, nóżki związać. Na blachę piekarnika wylać 1/8 litra wody, ułożyć kaczkę grzbietem do góry i piec ok. 2-2,5. godziny w temp. 175 st. C. Marchewki i dwie cebule pokroić na kawałki i po godzinie pieczenia również ułożyć na blasze. Kaczkę obrócić. Piec polewając zredukowanym bulionem.

Ziemniaki ugotować w mundurkach. Kapustę pokroić w drobne paski. Pozostałą cebulę pokroić w kostkę. Cebulę i odsączone kurki poddusić na tłuszczu, dodać kapustę, a następnie mąkę. Dolać 150 ml wody i śmietanę. Zagotować dodać bulion i gotować jeszcze przez 15 minut pod przykryciem.
Ziemniaki obrać ze skórki i ubić, a następnie doprawić solą, gałką muszkatołową, dodać żółtka i wszystko wyrobić za pomocą robota kuchennego. Olej wlać do wysokiego garnka. Porcjami nabierać masę ziemniaczaną, formować owalne krokieciki, obtaczać je w płatkach migdałowych i smażyć na głębokim tłuszczu.
Sos spod kaczki zebrać do rondelka, zgęścić mąką ziemniaczaną roztrzepaną z odrobiną wody, doprawić solą i pieprzem. Kaczkę transzować i nakładać na talerze z kapustą i ziemniaczanymi krokietami. Dekorować plastrami pomarańczy i tymiankiem.

Rumiana gęś faszerowana

Składniki:

- sprawiona gęś (4 kg),
- 50 dag winnych jabłek,
- 15 dag suszonych śliwek,
- kieliszek białego wytrawnego wina,
- łyżeczka suszonej szałwii,
- sól, pieprz, łyżka masła,
- łyżeczka soku z cytryny,
- łyżka miodu
Dekoracja:
- 4 duże jabłka o czerwonej skórce,
- 2 łyżki rodzynek,
- 2-3 łyżki orzechów włoskich,
- łyżka rumu,
- łyżka miodu
Przygotowanie:

Sprawioną gęś zalej zimną wodą i mocz 2-3 godziny. Następnie osusz, natrzyj solą i pieprzem. Umyte śliwki zalej 2-3 łyżkami wina, odstaw na 2 godziny. Jabłka (50 dag) obierz, usuń gniazda nasienne, miąższ pokrój w grube plastry, skrop sokiem z cytryny i wymieszaj z miodem oraz szałwią. Dodaj obraną podzieloną na cząstki pomarańczę. Farszem nadziej gęś. Zaszyj. Całą tuszkę nasmaruj masłem, ułóż w brytfannie, zalej 2-3 łyżkami wrzątku i wstaw do nagrzanego piekarnika (180 st. c).Piecz skrapiając winem i polewając wytwarzającym się sosem, aż mięso będzie miękkie (2 godz).
Sparzone rodzynki, osącz. Zalej rumem i miodem, wymieszaj z orzechami. Jabłka wydrąż, napełnij farsze rodzynkowym. Na 25 min przed końcem pieczenia ustaw je wokół gęsi. Gotowego ptaka przenieś na półmisek żaroodporny, obok ustaw jabłka, półmisek udekoruj gałązką jodły lub ostrokrzewu (może być głóg).

Kaczka w karmelu z jabłkami

Składniki:

- kaczka - ok. 1 kg,
- 1/2 kg kwaśnych jabłek,
- 3 łyżki żurawiny do mięs,
- minikosteczka Knorr - ostre papryczki,
- 3 łyżki oleju,
- 1 łyżka majeranku,
- pieprz,
Karmel: - szklanka cukru,
- łyżeczka wody,
- łyżeczka octu

Przygotowanie:

Tuszkę oczyścić, natrzeć pieprzem. Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne, posypać majerankiem. Kaczkę wypełnić jabłkiem. Tuszkę zaszyć nicią, ułożyć w brytfannie, skropić olejem, podlać wodą i przykryć. Piec ok. 60 minut w temp. 200 st. C. Po godzinie pieczenia dołożyć resztę jabłek posypać pokruszoną minikosteczką Knorr (ostre papryczki) i zdjąć przykrywkę. Upieczoną kaczkę polać karmelem, przełożyć na półmisek i obłożyć jabłkiem. Podawać z żurawiną.

Kaczka w pomarańczach

Składniki:

- 1 sprawiona kaczka,
- 3 pomarańcze,
- 1 cebula, sól, pieprz,
- 2 łyżki miodu,
- 1 łyżka zielonego pieprzu marynowanego,
- 1 szklanka bulionu drobiowego

Przygotowanie:

Kaczkę umyj, natrzyj solą i pieprzem. Połówki cebuli i sok z 1 pomarańczy umieść we wnętrzu kaczki. Otwór zepnij. Ptaka ułóż w brytfance, podlej filiżanką gorącej wody. Wstaw do piekarnika 175 st. C i piecz 1 i 3/4 godziny. Z jednej pomarańczy skórkę potnij w paseczki julienne, a miąższ pokrój na półplasterki, wyciśnij sok z ostatniej pomarańczy, wymieszaj z miodem i juljenne. Po 45 min pieczenia kaczkę obróć i od czasu do czasu smaruj miodową pomadą. Na 15 min przed końcem pieczenia dodaj plasterki pomarańczy i ziarenka pieprzu. Temperaturę zwiększ do 225 st. C, aby kaczka ładnie się przyrumieniła. Wyjmij. Wywar przecedź, wymieszaj z bulionem, zagotuj. Zagęść mąką ziemniaczaną. Do sosu ponownie włóż pomarańcze, przypraw. Podawaj z ryżem wymieszanym z rodzynkami.

Świąteczna gęś po francusku

Świąteczna gęś po włosku

Gęś o zapachu czosnku i igiełek rozmarynu duszona w grzybowym sosie z prawdziwkami

Składniki (na 6-8 osób):

- tuszka gęsi - 1 szt.,
- czosnek - 5 ząbków,
- rozmaryn - 2 gałązki,
- olej - kilka kropel,
- podgrzybki suszone - 2 dag,
- prawdziwki świeże lub mrożone - 30 dag,
- mąka ziemniaczana - 2 łyżki

Przygotowanie:

Gęsią tuszkę dokładnie oczyszczamy i płuczemy zimną wodą. Z siekanego czosnku i igiełek rozmarynu z dodatkiem oleju, soli i świeżo mielonego pieprzu sporządzamy marynatę. Gęś nacieramy dokładnie z każdej strony, również wewnątrz. Tak przygotowaną gęś odstawiamy w chłodne miejsce np. na całą noc. Następnego dnia gęś wstawiamy do zimnej brytfanny i delikatnie obsmażamy z każdej ze stron, pozwalając na wytopienie się zbędnego tłuszczu. Zrumienioną gęś podlewamy gorącą wodą z dodatkiem skrojonych suszonych grzybów i jedną cebulą skrojoną w ćwiartki. Dusić tak długo, aż gęś będzie miękka, delikatnie ją wyjąć i schodzić. Wyluzować mięso z kości i wyporcjować na 6-8 porcji. Z esencji z gęsi zdjąć tłuszcz i połączyć z przesmażoną kostką z borowików i cebuli. Sporządzić zawiesinę z mąki i zagęścić sos grzybowy. Gęś podgrzaną w sosie borowikowym podawać z tłuczonymi ziemniakami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas