Nowalijki na ciepło

Choć świeże warzywa mamy dziś przez cały rok, to te, które pojawiają się na wiosnę, smakują wyjątkowo. Warto wykorzystać je nie tylko do surówek.

article cover
© Panthermedia

Surowy por ma charakterystyczny ostry smak, który łagodnieje po ugotowaniu. Najdelikatniejsze są młode okazy o jasnozielonych liściach.

• Co z niego przyrządzić: Por najpierw oczyść, potem obetnij końcówkę i wyschnięte końce liści. Tak przygotowany możesz pokroić w plasterki i użyć do zupy, sosu, jako dodatek do tarty. Możesz też zapiekać całe pory, np. pod beszamelem, w sosie śmietanowym lub z dodatkiem bekonu i sera pleśniowego.

Rzodkiewka

Jadana głównie na surowo, rzadziej w potrawce, na ciepło. A szkoda - jej charakterystyczny smak może urozmaicić każde mięsne danie.

• Co z niej przyrządzić: Rzodkiewka świetnie nadaje się do duszenia z dodatkiem tłuszczu. Można ją także obgotować w posolonej wodzie i podawać polaną tartą bułką zarumienioną na maśle.

Szparagi

Dostępne są białe lub zielone. Oba rodzaje zachwycają delikatnym smakiem z lekką nutką goryczy.

• Co z nich przyrządzić: Szparagi obierz i odetnij stwardniałe brzegi. Gotuj w osolonej wodzie z odrobiną masła ok. 10-15 min. Szparagi możesz podawać polane stopionym masłem albo zapiekać z serem lub beszamelem. Z odciętych końcówek ugotuj zupę.

Ogórki

Je też możesz wykorzystać do zrobienia oryginalnych ciepłych dań.

• Co z nich przyrządzić: Doskonale nadają się do nadziewania i zapiekania. Ogórki przekrój na pół, wydrąż nasiona, i na 2-3 min wrzuć do osolonego wrzątku. Odcedź i nadziewaj ulubionym farszem, zapiecz. Ze świeżych ogórków możesz też ugotować zupę.

Młode liście i korzenie buraka ćwikłowego dodajemy głównie do zupy i chłodnika. Ale to nie wszystko.

• Co z niej przyrządzić: Duszoną botwinę z cebulką i dodatkiem sera pleśniowego podawaj jako sos do makaronu. Z obgotowanej botwiny, jaja i jogurtu zrób sałatkę. Botwinę możesz też smażyć na maśle podobnie jak szpinak.

Kalarepa

Robimy z niej głównie surówki lub jemy jako przekąskę. A na ciepło?

• Co z niej przyrządzić: Możesz ją zapiekać z ulubionym farszem (podobnie jak ogórki) lub pod beszamelem. Kalarepa świetnie nadaje się także na zupę.

Zielone dodatki

• Szczypiorek - Długie gotowanie zabija jego aromat, dlatego dodawaj go do gorących potraw pod koniec przyrządzania. Pasuje do wszelkiego rodzaju zup i sosów.

• Koperek - Młodego lepiej w ogóle nie gotować, tylko posypywać nim dania. Świetny do ryb, jasnych mięs, jasnych sosów, zup, botwiny, ogórków, ziemniaków.

• Natka pietruszki - Jest najbardziej aromatyczna na surowo, ale może być też krótko gotowana. To przyprawa uniwersalna - pasuje do każdej słonej potrawy.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas