Pankejki pełnoziarniste

Idealne danie na brunch, w połączeniu z dowolnie wybranym przez ciebie białkiem. Podawaj z owocami i bitą śmietaną kremówką. Własne ciasto na pankejki jest znacznie tańsze niż gotowe w proszku. Możesz podwoić lub potroić ilość składników w przepisie na pankejkowy proszek, przygotować go na zapas i przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku w szafce kuchennej. Wystarczy dodać mokre składniki, żeby szybko usmażyć partię puszystych naleśników. Możesz też od razu zrobić ich więcej i zamrozić, a potem odgrzewać w tosterze na szybkie śniadanie.

Placuszki z borówkami
Placuszki z borówkami123RF/PICSEL

Sposób przygotowania

Rozgrzej nieprzywierającą płytę to smażenia naleśników lub żeliwną patelnię. Przygotuj proszek na pankejki: połącz suche składniki w misce. Zrób pankejki: Do miski z suchymi składnikami dodaj orzechy. W oddzielnej misce połącz mleko, jajka, olej i syrop klonowy. Dobrze wymieszaj, aż do powstania jednolitej masy. Wlej mokre składniki do suchych, delikatnie mieszając, aż nie zostanie już suchej mąki. Jeśli trzeba, dodaj więcej mleka, tak by powstało gęste ciasto, które można wlać na patelnię lub blachę. Uważaj, żeby nie przemieszać zbyt mocno.

Posmaruj lekko patelnię olejem. Nalewaj ciasto na gorącą patelnię, tak by powstały okrągłe placki o średnicy około 13 cm. Przewracaj na drugą stronę, kiedy krawędzie będą mieć złotobrązowy kolor, a na środku pojawią się drobne pęcherzyki. (Jeśli nie ma pęcherzyków, być może do ciasta trzeba dolać więcej mleka albo ciasto zostało za bardzo przemieszane).

Smaż, aż pankejki zrumienią się po drugiej stronie i nie będą surowe w środku.Podawaj od razu albo trzymaj w piekarniku nastawionym na najniższą temperaturę, aby nie ostygły do podania. Zrób sos owocowy: włóż owoce do rondelka, wlej wodę. Dodaj syrop klonowy (opcjonalnie). Gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu, aż owoce zmiękną i będą ciepłe.

Przelej do szklanego słoika lub głębokiego kubka. Zmiksuj ręcznym blenderem (typu "żyrafa"). Pankejki podawaj gorące z ¼ szklanki sosu owocowego i 1 łyżką bitej śmietany na porcję. Można je też po wystudzeniu przechowywać w lodówce lub zamrażarce, zapakowane w plastikową torebkę z zapięciem strunowym. Odgrzewaj je w tosterze albo opiekaczu.

Przepis pochodzi z książki "Wiecznie głodny?", dr med. David Ludwig

"Wiecznie głodny?", dr med. David Ludwig
"Wiecznie głodny?", dr med. David Ludwigmateriały prasowe
materiał zewnętrzny
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas