Pływające źródło kwasów Omega-3. Jak przygotować dorsza do smażenia?

Delikatne białe mięso, które doskonale chłonie smaki oraz niemal całkowity brak ości powodują, że dorsz jest jedną z chętniej kupowanych ryb. Często gości na polskich stołach nie tylko w piątek, ale także podczas rodzinnych spotkań oraz ważniejszych okazji. Jak kupić odpowiednio świeży okaz oraz przyrządzić go w smaczny sposób? Podpowiadamy w artykule.

Dorsz do niskokaloryczna ryba, którą szybko przyrządzimy w domowej kuchni
Dorsz do niskokaloryczna ryba, którą szybko przyrządzimy w domowej kuchni123RF/PICSEL

  • Łagodny smak oraz soczyste mięso sprawiają, że dorsza można przygotować na wiele różnych sposobów. Świetnie sprawdzi się pieczony, smażony, wędzony oraz grillowany.
  • Ryba stanowi doskonałe źródło fosforu, czyli pierwiastka odpowiadającego za prawidłowy wzrost, zdrowie zębów oraz kości.
  • Spożywanie dorsza chroni naczynia krwionośne, zwiększa naturalną odporność organizmu oraz hamuje powstawanie stanów zapalnych.

Cenne właściwości dorsza

Dorsza zalicza się do ryb drapieżnych, których białe mięso niemalże pozbawione ości jest szczególnie cenione przez wybitnych szefów kuchni. Gatunek wyróżnia się niewielką ilością nasyconych kwasów tłuszczowych oraz sporą dawką kwasów Omega-3. Dzięki temu korzystnie wpływa na układ krążenia, obniżając poziom złego cholesterolu.

Regularne spożywanie dorsza chroni serce przed groźnymi chorobami, a także niweluje ryzyko nadciśnienia. Rybę uważa się za bogate źródło białka, dlatego z powodzeniem zastępuje drób oraz czerwone mięso. Lekarze zalecają, by do codziennej diety włączyły ją przede wszystkim osoby zmagające się ze schorzeniami układu krążenia, np. miażdżycą oraz nadciśnieniem tętniczym, a także osoby szybko przybierające na wadze. Zachęcają także, by do jadłospisu dopisały dorsza również kobiety w ciąży.

Jak kupić świeżą rybę?

Kupując dorsza, zwróćmy uwagę na jego zapach, oczy oraz łuski
Kupując dorsza, zwróćmy uwagę na jego zapach, oczy oraz łuski123RF/PICSEL

Dorsz zaserwowany podczas obiadu lub rodzinnego spotkania to bezpieczny i smaczny wybór, który wpasowuje się w gusta wielu osób. Zanim jednak przystąpimy do jego przygotowywania, należy wybrać odpowiedni okaz. Ułatwione zadanie mają osoby mieszkające nad morzem, z całorocznym dostępem do targów rybnych. Pozostali są zdani na zakupy w lokalnych marketach oraz sklepach rybnych.

Warto wiedzieć, że do dedykowanych punktów sprzedaży dorsze powinny być dostarczane na świeżo, w całości oraz całkowicie pokryte lodem. Zdarza się także, że mają postać wyfiletowaną, która również powinna zostać ułożona na lodzie, w celu zachowania walorów odżywczych oraz świeżości na dłużej. Decydując się na kupno filetów, zwróćmy uwagę na to, czy ich powierzchnia jest błyszcząca oraz z jak najmniejszą porowatością.

Wybierając rybę w całości, przypatrzmy się jej gałce ocznej. Wypukła i lśniąca świadczy o świeżości, zapadnięta oraz matowa świadczy o tym, że okaz nie nadaje się do spożycia. Ubytki oraz matowa poświata na łuskach to również powód do rezygnacji z zakupu. Niezwykle ważnym aspektem jest także zapach. Poprośmy sprzedawcę o to, by pokazał nam wybraną rybę z bliska. W ten sposób będzie nam łatwiej ocenić wydawany przez nią aromat.

Odpowiednie przyprawy

Dodatek świeżych oraz suszonych ziół nadaje charakteru daniom rybnym. To właśnie one często wydobywają z przygotowywanych potraw ukryte walory smakowe. Możemy z powodzeniem dodawać je do marynaty, sosu lub panierki, a także nacierać nimi całe ryby. Sprawdź, które przyprawy świetnie współgrają z dorszem:

  • majeranek - stosowany głównie do wieprzowiny, świetnie podkreśla również smak dorsza i wspomaga procesy trawienne po jedzeniu;
  • koperek - ściśle powiązany z doprawianiem ryb, w tym dorsza. Sprawdza się jako dodatek do okazów delikatnych o chudym mięsie. Doskonale współgra z pieprzem, solą oraz sokiem z cytryny;
  • estragon - uniwersalne zioło, porównywalne do koperku, jednak z bardziej dominującym aromatem oraz wyraźniejszym smakiem. Szczególnie często korzysta z niego kuchnia francuska, dodają do dorsza oraz innych ryb i owoców morza;
  • oregano - wyróżnia się intensywnym smakiem, dlatego nie potrzebuje innych dodatków poza odrobiną masła oraz oliwy. Podkreśla smak dorsza, który jest chudą rybą. Najlepiej wykorzystać je do nacierania mięsa rybiego przed smażeniem;
  • rozmaryn - dodatek kilku aromatycznych gałązek nadaje dorszowi lekko musztardowego posmaku. W prosty sposób przełamiemy go cytrusami oraz kolorowym pieprzem;
  • kolendra - w kuchni wykorzystujemy zarówno liście, jak i nasiona przyprawy. Połączone z masłem, cytryną oraz pieprzem wzbogaci dorsza. By wydobyć pełnię smaku ziaren, najlepiej rozgnieść je w moździerzu z odrobiną pieprzu cytrynowego oraz czosnku.

Zasady smażenia dorsza

Rybę smażymy ok. 4-5 minut z każdej strony
Rybę smażymy ok. 4-5 minut z każdej strony123RF/PICSEL

Wybierając w sklepie mrożoną rybę, pamiętajmy o dokładnym jej rozmrożeniu i osuszeniu ręcznikiem papierowym. Świeżego dorsza przed smażeniem należy wypatroszyć oraz pozbawić łusek. Ciekawym patentem na zamaskowanie charakterystycznego zapachu jest obfite skropienie ryby świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Alternatywnie można na kilka godzin zamoczyć ją w mleku.

Tak przygotowaną rybę możemy opanierować w mące, jajku i bułce tartej. Kucharze polecają wzbogacić panierkę aromatycznymi przyprawami i dodatkami, np. parmezanem, papryką, czosnkiem lub granulowaną cebulą. Dorsza smażymy na dobrze rozgrzanym oleju rzepakowym lub maśle klarowanym. Obróbka termiczna zajmuje ok. 4-5 minut z każdej strony. Jeśli przygotowujesz więcej porcji dorsza na raz, nie układaj zbyt wielu kawałków na patelni, ponieważ nie usmażą się równomiernie.

Ryba bez panierki z patelni

Wielbiciele ryb często przygotowują je bez dodatkowych składników, kradnących uwagę oraz wpływających na naturalny smak. Jeśli nie przepadasz za chrupiącą panierką obficie ociekającą tłuszczem, wypróbuj prosty patent, dzięki któremu ekspresowo podasz przepysznego dorsza. Możesz pozostawić rybę w całości, a także pokroić w dzwonka lub filety.

Przygotowanie

  1. Zacznij od dokładnego umycia dorsza ze skórą pod zimną i bieżącą wodą, a następnie osusz za pomocą ręcznika papierowego.
  2. Kluczowym krokiem jest odpowiednie przyprawienie z obu stron, które najlepiej dobrać do osobistych preferencji. Zestawem, który sprawdza się zawsze, niezależnie od gatunku, jest połączenie soli, pieprzu oraz soku z cytryny.  Możesz także oprószyć rybę odrobiną zwykłej mąki pszennej.
  3. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy z odrobiną masła. Gdy zauważysz, że na powierzchni pojawiają się bąbelki powietrza, włóż do środka rybę skórą do dołu. Smaż bez przykrycia przez ok. 3-4 minuty i przewróć na drugą stronę. Trzymaj na ogniu aż do uzyskania złotego koloru.
  4. Przełóż gotowego dorsza na ręcznik papierowy, by wchłonął nadmiar tłuszczu. Podawaj na ciepło z ulubionymi dodatkami. Do dania pasują m.in. pieczone ziemniaki, ryż, kasza oraz liczne surówki, np. z kapusty kiszonej i białej, a także bukiet warzyw na parze. Smacznego!

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas