Suszenie śliwek w piekarniku: Jak to zrobić?

Co zrobić ze śliwek? Jak dłużej cieszyć się ich smakiem? Śliwki na zimę można zasuszyć. Dzięki temu poza sezonem można wykorzystać je do ciast, na nalewki czy kompoty. Suszenie śliwek ma też inną pozytywną stronę — w pewnych aspektach są one nawet zdrowsze od świeżych owoców! Nasi dziadkowie śliwki suszyli na lasach, dziś mało kto ma taki sprzęt w ogródku, ale nic straconego. Jest inny sposób, aby samodzielnie ususzyć owoce — suszenie śliwek w piekarniku.

Suszenie śliwek w piekarniku
Suszenie śliwek w piekarniku123RF/PICSEL

Suszone śliwki: Właściwości

Suszone śliwki to nie tylko pyszny dodatek do kompotu, ciasta czy materiał na nalewkę. Owoce te są również bardzo zdrowe — zawierają pięć razy więcej witaminy A, niż świeże śliwki, są też bogatsze w błonnik. A to oznacza, że warto je jeść dla doskonałego wzroku i pozbycia się problemów z trawieniem. Już kilka suszonych śliwek skutecznie wymiecie złogi z układu pokarmowego i pozwoli pozbyć się wzdęć i zaparć. Pektyny, których bogactwo znajduje się w suszonych śliwkach, pomagają też pozbywać się złego cholesterolu z komórek organizmu. Suszone owoce polecane są przy niedoborach fosforu i potasu, bowiem śliwki w tej postaci są ich pełne.

Suszenie śliwek w piekarniku: Przygotowanie

Suszenie śliwek w piekarniku należy rozpocząć od wybrania odpowiednich okazów. Owoce powinny być zdrowe, nierobaczywe i świeże. Przed włożeniem do piekarnika należy je przez 60 sekund blanszować, po czym zahartować w zimnej wodzie. Ten zabieg sprawi, że śliwki suszone w piekarniku będą miały miękką skórkę.

Do suszenia śliwki można wydrylować, podzielić na połówki i wyjąć pestkę lub suszyć w całości z pestką. Po takim przygotowaniu owoców nadszedł czas, by dowiedzieć się: jak suszyć śliwki w piekarniku.

Jak suszyć śliwki w piekarniku?

Jak suszyć śliwki w piekarniku?
Jak suszyć śliwki w piekarniku?123RF/PICSEL

Zasadniczo są dwie metody suszenia śliwek w piekarniku.

  1.  Łatwiejszy sposób na suszenie śliwek w piekarniku to rozgrzanie urządzenia do temperatury 60 stopni Celsjusza, rozłożenie owoców na kratce z piekarnika i pozostawienie ich na 24 godziny. Aby suszenie dało jak najlepsze efekty, można lekko uchylić drzwiczki piekarnika. Po upływie doby należy wyjąć śliwki i pozwolić im doschnąć w przewiewnym miejscu przez kolejne 24 godzin. Kłopotem w przypadku tego sposobu jest jednak możliwość pęknięcia skórki śliwek i nadmiernego wysuszenia owoców, aby tego uniknąć, można zastosować drugi sposób.

  • W drugiej metodzie należy wyłożyć śliwki na ruszt piekarnika rozgrzanego do 50 stopni Celsjusza i podsuszać trzy — cztery godziny, następnie wyjąć i pozostawić do wystygnięcia. Następnie należy je powtórnie włożyć do piekarnika i proces ten powtórzyć dwa — trzy razy. Jeśli rozerwiemy suszoną śliwkę i nie wycieka z niej sok, to znak, że pora na ostatni etap suszenia: tym razem temperatura wewnątrz piekarnika powinna osiągnąć około 70 stopni Celsjusza, a owoce po wyjęciu powinny być aromatycznymi suszonymi śliwkami z piekarnika.

  • Smacznego!

    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas