Woda ananasowa: Pobudza leniwe jelita do pracy i przyspiesza zdrowe odchudzanie

Jak szybko i skutecznie pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów i zapobiec nadmiernemu zatrzymywaniu się wody w organizmie? Odpowiedź kryje się w napoju przygotowywanym ze skórek ananasa. Woda ananasowa wykazuje właściwości moczopędne, pobudza układ limfatyczny i trzyma w ryzach ciśnienie krwi. Sprawdź, jak przygotować odżywczą miksturę, którą polecają dietetycy na całym świecie.

Jak zrobić zdrową wodę ananasową w domu?
Jak zrobić zdrową wodę ananasową w domu?123RF/PICSEL

  • Ananas to najlepszy owoc dla osób chcących szybko schudnąć. Nie tylko zawiera niewiele kalorii, ale dodatkowo zapewnia uczucie sytości na dłużej.
  • Przygotowując wodę ananasową, pod żadnym pozorem nie można dosładzać jej cukrem. Nawet odrobina całkowicie zabije zdrowotne właściwości owocu.
  • Dlaczego zaleca się picie wody z ananasem na czczo? To właśnie rano najlepiej przyswajamy liczne składniki odżywcze z pokarmu oraz napojów.

Zalety picia wody z ananasem

Ananas to jeden z najsilniejszych diuretyków. Jego spożywanie - jako świeżego owocu lub w formie wody ananasowej, pobudza układ limfatyczny do pracy, a dzięki temu szybciej usuwane są szkodliwe substancje oraz woda nagromadzona w organizmie. Napój to prawdziwa bomba witamin i składników mineralnych. Włączenie go do diety zaspokaja zapotrzebowanie na:

  • witaminę A,
  • witaminę C,
  • witaminę K,
  • witaminy z grupy B,
  • wapń,
  • sód,
  • potas,
  • magnez,
  • jod,
  • fosfor,
  • beta-karoten,
  • błonnik pokarmowy.

Zawartość bromelainy, czyli silnego enzymu trawiennego, sprawia, że woda ananasowa wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, mające pozytywny wpływ na wszystkie układu w organizmie. Poleca się jej spożywanie zwłaszcza osobom zmagającym się z artretyzmem oraz chorobami kości. Składnik ten jest sprzymierzeńcem diety, odchudzania oraz uzyskania płaskiego brzucha i wymarzonej figury. Odpowiada za zmniejszenie obecności gazów w jelitach oraz retencję płynów. Nagromadzenie toksyn w obrębie jelita grubego oraz wątroby sprzyja występowaniu szeregu objawów, które znacznie obniżają jakość codziennego życia.

Picie wody ananasowej na czczo w niedługim czasie poprawia funkcjonowanie wątroby, co przekłada się na lepsze filtrowanie krwi oraz szybsze pozbywanie się niepotrzebnych odpadów. Napój ma lekkie działanie przeczyszczające, co pobudza rozleniwione jelita. Wodę ananasową uważa się za naturalne lekarstwo, które wzmacnia układ immunologiczny. Ma to związek ze sporą zawartością witaminy C, która tworzy naturalną tarczę ochronną, zapobiegającą chorobom oraz infekcjom. Regularne picie napoju może zapobiegać wirusom i zmniejszać ryzyko szybszego rozwoju schorzeń przewlekłych.

Woda ananasowa - przepis

Do przygotowania wody ananasowej potrzebujemy jedynie dwóch składników
Do przygotowania wody ananasowej potrzebujemy jedynie dwóch składników123RF/PICSEL

Częste obrzęki oraz towarzyszące im uczucie ciężkości to jedne z głównych objawów gromadzenia się płynów w organizmie. Apteki oferują wiele środków, które mają skutecznie rozprawić się z problemem. Jeśli jednak szukamy rozwiązania bardziej naturalnego, wypróbujmy wodę ananasową. W wersji podstawowej potrzebujemy jedynie dwóch składników, które możemy wzbogacić szczyptą cynamonu. Tak przygotowany napój skutecznie redukuje ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Składniki:

  • 1,5 l przefiltrowanej wody
  • 1 świeży ananas
  • opcjonalnie szczypta cynamonu

Przygotowanie:

  1. Ananasa obieramy ze skórki, a następnie dokładnie myjemy ją pod bieżącą wodą i kroimy na mniejsze kawałki.
  2. Do garnka wlewamy 1,5 l wody, dorzucamy do niej ananasowe skórki i gotujemy na wolnym ogniu.
  3. Jeśli lubimy posmak cynamonu, możemy na tym etapie dodać odrobinę przyprawy do gotującego się napoju.
  4. Kiedy zauważymy, że napój zaczyna wrzeć, zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze przez ok. 15-20 minut.
  5. Po upływie wyznaczonego czasu odstawiamy napój do przestygnięcia. Kiedy całkowicie wytraci temperaturę, stanie się bardzo mętny. Przed podaniem odcedzamy go.
  6. Gotową wodę ananasową przechowujemy w lodówce, najlepiej przelaną do szklanej butelki lub słoika.
  7. Ugotowanych skórek nie wyrzucajmy do kosza. Przydadzą się do przygotowania kolejnego odżywczego naparu.

Jak stosować napój?

Kuracja wodą ananasową trwa 14 dni, po których następuje 7 dni przerwy. Napój należy pić regularnie, a zalecana dawka to 2 szklanki dziennie. Pierwszą wypijamy na czczo, jeszcze przed śniadaniem, a drugą w porze obiadowej. Po zakończeniu pierwszej kuracji i odczekaniu tygodnia możemy z powodzeniem wrócić do niej ponownie. Pierwsze efekty są wyczuwalne już po kilku dniach od rozpoczęcia stosowania.

Główne przeciwwskazania

Planując picie wody ananasowej, skonsultujmy tę decyzję z lekarzem, by uniknąć efektów ubocznych
Planując picie wody ananasowej, skonsultujmy tę decyzję z lekarzem, by uniknąć efektów ubocznych123RF/PICSEL

Delikatny smak i liczne właściwości zdrowotne wody ananasowej sprawiają, że wiele osób chętnie po nią sięga. Zbyt duża ilość wypijanego napoju ma jednak skutki uboczne, a głównymi są problemy z trawieniem oraz nawracająca zgaga. Warto zachować umiar i stosować się do polecanych dawek. Jeśli jednak zauważymy, że podana ilość płynu nam szkodzi, bez obaw możemy ją zredukować lub całkowicie ją odstawić.

Składniki zawarte w wodzie ananasowej, a zwłaszcza bromelaina, mogą wchodzić w niebezpieczne reakcje z lekami rozrzedzającymi krew oraz częścią antybiotyków. Będąc w trakcie leczenia, najlepiej skonsultować z lekarzem zamiar włączenia wody ananasowej do diety. Bromelainę uznaje się za jeden z silniejszych alergenów, dlatego zdecydowanie nie poleca się picia napoju przez alergików. Na uwagę zasługuje również to, z jakiego ananasa zostanie przygotowana woda. Młody i nie do końca dojrzały owoc szybciej podrażni gardło, a także stanie się przyczyną biegunek.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas