Zajadaj przed daniem głównym. Wymiata toksyny, obniża cukier

Zupa z pokrzywy to niebanalny pomysł na pierwsze danie obiadowe. Przystawka z pewnością zaskoczy domowników i gości nieoczywistym smakiem, więc przygotuj się na prośby o zdradzenie receptury. Jednocześnie roślina to skarbnica cennych witamin, które wzmocnią organizm, więc posiłek ucieszy całe ciało, nie tylko kubki smakowe. Podpowiadamy, jak zrobić zupę z pokrzywy, która stanie się ciekawym akcentem w twoim kulinarnym arsenale.

Krem z pokrzywy to zdrowy pomysł na obiad
Krem z pokrzywy to zdrowy pomysł na obiad123RF/PICSEL

Kiedy zbierać pokrzywę na zupę?

Zupa pokrzywowa kojarzona jest jako danie typowo wiosenne. Wynika to z faktu, że najcenniejsze, najbardziej bogate w składniki odżywcze są młode rośliny — celuj zwłaszcza w listki szczytowe. Pokrzywę zaleca się zbierać przed kwitnieniem, czyli w okresie od kwietnia do połowy czerwca. Na szczęście zupę możesz przygotować także z suszonego surowca, więc jej smakiem i właściwościami będziesz cieszyć się nie tylko sezonowo.

Jak smakuje zupa z pokrzywy?

Jeszcze nigdy nie miałeś okazji skosztować takiej potrawy i nie jesteś pewien, czego się spodziewać? Jak smakuje zupa pokrzywowa? Niektórzy porównują jej smak do zupy szczawiowej, lecz podkreślają, że jest bardziej delikatna. Niektórzy wyczuwają w niej słodkawe nuty. Wiele też zależy od dodatków. Nasz przepis na zupę z pokrzyw zakłada przygotowanie łagodnego i przyjemnie kremowego dania.

Zupa z pokrzywy — przepis i potrzebne produkty

Z racji większej uniwersalności, proponujemy przepis z wykorzystaniem suszonej pokrzywy. Jak zostało wspomniane, dzięki temu smaczną przystawkę przygotujesz niezależnie od daty w kalendarzu.

Lista składników na 5-6 porcji:

  • 400 g suszonej pokrzywy,
  • 1,2 l bulionu warzywnego,
  • 2 duże marchewki lub 3 mniejsze,
  • 1/3 selera korzeniowego,
  • 1 nieduża pietruszka,
  • 1 cebula,
  • 2 duże ziemniaki,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 2 łyżki oliwy,
  • sól i pieprz do smaku.
Zadbaj o zapas pokrzywy w kuchni
Zadbaj o zapas pokrzywy w kuchni123RF/PICSEL

Przygotowanie zupy:

  1. Warzywa umyj, obierz i pokrój w kostkę. Czosnek przepuść przez praskę lub drobno posiekaj.
  2. W garnku rozgrzej oliwę i podsmaż czosnek oraz cebulę.
  3. Dodaj pokrzywy, smaż przez chwilę.
  4. Do garnka wrzuć resztę warzyw, wlej bulion, wsyp przyprawy.
  5. Zamieszaj i gotuj do momentu, aż warzywa zmiękną.
  6. Zupę zmiksuj na gładki krem. Smacznego!

Przydatne triki

Do przyprawienia zupy z pokrzywy możesz wykorzystać ziele angielskie, majeranek i liść laurowy. Jeśli chcesz, aby była delikatniejsza, przed podaniem każdą porcję udekoruj kleksem z kwaśnej śmietany.

W sytuacji, gdy korzystasz ze świeżych liści pokrzywy, przed gotowaniem sparz je gorącą wodą. Ten manewr pozwoli usunąć ewentualne drobnoustroje, a także pozbawić roślinę charakterystycznego dla niej "pieczenia".

Co w zupie piszczy? Właściwości pokrzywy

Zupa z pokrzywy to prawdziwa dawka zdrowia
Zupa z pokrzywy to prawdziwa dawka zdrowia123RF/PICSEL

Dlaczego warto jeść zupę z pokrzywy? Walory smakowe i urozmaicanie jadłospisu nie są jedynymi powodami, przemawiającymi na jej korzyść. Mimo że roślina przez wielu ogrodników postrzegana jest jako uciążliwy chwast, medycyna od wieków korzysta z właściwości leczniczych pokrzywy.

  • Ma działanie wzmacniające, więc warto zajadać ją w okresach przemęczenia i stresu. Pomoże wrócić do formy po przebytej infekcji, pozytywnie wpływając na odporność.
  • Pokrzywa jest bogata w witaminy A, C, K, a także żelazo, więc polecana jest dla wzmacniania układu krwionośnego i zapobiegania anemii.
  • Bardzo dobrze wpływa na stan skóry, więc w diecie powinny uwzględniać ją osoby o bladej lub poszarzałej cerze.
  • Pokrzywa pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, wspiera niwelowanie stanów zapalnych oraz obniżanie poziomu glukozy we krwi.

Przeciwwskazania: Mimo wielu dobroczynnych właściwości, na spożywanie pokrzywy powinny uważać osoby z przewlekłymi chorobami nerek. Unikać jej muszą pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą — z racji tego, że wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi, może potęgować działanie leków. Konsultacja z lekarzem w tej kwestii jest obowiązkowa. Z ostrożnością do potraw i naparów z pokrzywy muszą podchodzić również osoby stosujące leki na nadciśnienie i zmniejszające krzepliwość krwi.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas