Tłumy ciągną do polskich Malediwów. Egzotyczny raj na wyciągnięcie ręki

Od czasu do czasu szukając informacji o ciekawych miejscach w naszym kraju, możemy natknąć się na porównania do znanych miast i krain świata. Jeśli zagłębimy się temat, okazuje się, że lista "naszych" Rzymów i Wenecji jest dość długa. O polskich Malediwach czy Paryżu Północy słyszał chyba każdy, ale wiecie, gdzie leżą Mykeny Północy albo Padwa Wschodu?

Park Gródek w Jaworznie
Park Gródek w Jaworznie123RF/PICSEL

Uwielbiamy porównywać się do innych, szczególnie tych, którzy w naszych oczach uchodzą za popularniejszych, bogatszych i lepszych. W poetyckich paralelach ścigają się między innymi specjaliści od promocji i tworzenia wizerunku miast, turystycznych miasteczek czy krain geograficznych.

Taka geokomparatystyka nie jest jedynie naszym sportem narodowym, bo każdy chciałby cieszyć się takim uznaniem jak Paryż albo Wiedeń. Póki co mamy Salzburg, nazywany północnym Rzymem, Amsterdam i Petersburg, określane jako Wenecje Północy, a także afrykańską czy latynoską Szwajcarię.

Nie zmienia to faktu, że i Polacy lubują się w finezyjnych porównaniach. Czasem stają się one obiektem żartów, ale dla speców od promocji i mieszkańców tych miast to śmiertelnie poważna sprawa. Punktami odniesienia są raczej duże ośrodki starej Europy, chociaż może kiedyś jeszcze doczekamy się porównań w drugą stronę i gdzieś na Ziemi pojawi się Radom Południa, Iberyjska Kurpiowszczyzna albo Karsibór Pacyfiku. Tymczasem możemy sprawdzić, gdzie znajdziemy polski Rzym, polski Paryż czy polski Wiedeń.

Polskie Malediwy, Śląska Chorwacja - Park Gródek w Jaworznie

Zaczynamy od jednego z najpopularniejszych miejsc porównywanych do znanej na całym świecie turystycznej destynacji. Malediwy to wyspiarskie państwo na Oceanie Indyjskim, polskie Malediwy zaś to park Gródek w Jaworznie, nazywany także Śląską Chorwacją. Określenia te wzięły się od malowniczego akwenu, wypełnionego krystalicznie czystą wodą.

Miejsce jest chętnie odwiedzane przez turystów, którzy przez całą dobę mogą korzystać z pieszych szlaków, prowadzących między innymi po tafli jeziora. Zbiornik jest też popularny wśród fanów nurkowania.

Park Gródek w Jaworznie
Park Gródek w Jaworznie123RF/PICSEL

Polski Rzym, Mały Rzym, Śląski Rzym

Rzymów w Polsce mamy kilka. Pomijając miejscowości o takiej nazwie (jak chociażby wieś w województwie podkarpackim), możemy spotkać się z określeniami:

Mały Rzym, czyli Sandomierz. Porównanie nawiązuje do faktu, iż polskie miasto zbudowano na wzgórzach, a w jego podziemiach ciągną się katakumby.

Polski Rzym, czyli Kraków. Jest to nawiązanie zarówno do wieku dawnej stolicy Polski, jak i liczby kościołów, których w Krakowie jest naprawdę sporo.

Śląski Rzym, czyli Nysa. To chyba najmniej znane porównanie do Wiecznego Miasta, zaczerpnięte jak w przypadku Krakowa od dużej liczby kościołów.

Mały Rzym, czyli Sandomierz kryje w swych podziemiach wiele tajemnic.
Mały Rzym, czyli Sandomierz kryje w swych podziemiach wiele tajemnic. 123RF/PICSEL

Padwa Północy, Padwa Wschodu - Zamość

Zostajemy jeszcze we Włoszech. To znaczy w Polsce porównywanej do Italii. Zamość to nasza perła renesansu i miasto, którym zachwycają się zarówno znawcy architektury, jak i historii. Określenie Padwa Wschodu odnosi się do faktu, iż miasto założone przez Jana Zamoyskiego zbudowano na wzór włoski.

Zamość to dla niektórych Padwa Północy lub Padwa Wschodu
Zamość to dla niektórych Padwa Północy lub Padwa Wschodu123RF/PICSEL

Wenecja Wschodu, Wenecja Północy - Wrocław

Oto kolejna włoska paralela. Nie tylko Amsterdam czy Sankt Petersburg porównywane są do słynnej na całym świecie Wenecji. Miano takie otrzymało także polskie miasto Wrocław (i to nie jako jedyne, o czym za chwilę). Bazą jest oczywiście rzeczny krajobraz, mnogość wysepek, mostów i kanałów przecinających stolicę województwa dolnośląskiego.

Mały Berlin, Polska Wenecja - Bydgoszcz

Do Wenecji porównywana jest także Bydgoszcz, choć niekiedy nazywa się ją Małym Berlinem. Punktem odniesienia jest architektura. Według niektórych przypomina właśnie siedzibę potężnych Dożów. Inna zaś dopatrują się cech wspólnych ze stolicą Niemiec.

Mały Wersal, Wersal Podlasia - Białystok

Stolica Podlasia nazywana jest polską wersją francuskiego Wersalu z oczywistych względów. Kto choć raz znalazł się w Białymstoku, z pewnością zwrócił uwagę na majestatyczny, późnobarokowy Pałac Branickich, jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich z czasów Polski saskiej. Widok zabytku od razu przywodzi na myśl posiadłości dynastii Burbonów.

Todorovden. Święto koni to początek Wielkiego Postu w Bułgarii© 2023 Associated Press

Mykeny Północy - Maszkowice

Mykeny Północy to dość oryginalne określenie, którym niektórzy nazywają Górę Zyndrama w Maszkowicach, w gminie Łącko na południu Polski. Nawiązuje ono do wykopalisk archeologicznych prowadzonych w tym miejscu. Badacze odkryli w Maszkowicach ślady prastarej osady, liczącej kilka tysięcy lat.

Polski Manchester - Łódź

Łódź była jednym z centralnych ośrodków polskiej rewolucji przemysłowej. Choć Polski jako takiej nie było w tym czasie na mapach, w XIX wieku w mieście rozkwitła przede wszystkim branża włókiennicza. Co ciekawe porównanie to jest powtarzane nie tylko przez Polaków, ale także przez samych Brytyjczyków, którzy zarówno w historii, jak i architekturze Łodzi dopatrują się podobieństwa z industrialnym, angielskim miastem, dzisiaj znanym głównie z piłki nożnej za sprawą takich klubów jak Manchester United czy City.

Paryż Północy, Mały Paryż, Mały Paryż Północy

Tak jak Rzymów, tak i Paryżów w Polsce dostatek. Francuska stolica jest chyba najczęściej wykorzystywanym przy takich porównaniach miastem. Choć zapewne część Paryżan, szczególnie ta, która nie czerpie zysków z turystyki, byłaby zdziwiona. Nie wszystkie uroki perły nad Sekwaną mogłyby przypaść innym do gustu.

Paryż Północy, czyli Szczecin. Najsłynniejszym w Polsce przypadkiem paryżozy jest Szczecin, który nawet w oficjalnych opisach szczyci się podobieństwiem do Paryża. Nasz Paryż Północy został zbudowany na podobnym planie co stolica Francji. Od centralnej osi ulice rozchodzą się w charakterystycznym, gwiaździstym układzie, tak jak Miasto Światła.

Mały Paryż, czyli Katowice. Do francuskiej La Dame de Fer przyrównywany jest także największy ośrodek Górnego Śląska. To określenie pojawiło się już w dwudziestoleciu międzywojennym i było jednym z haseł promujących Katowice na arenie europejskiej.

Szczecin budowano na podobnym planie co Paryż
Szczecin budowano na podobnym planie co Paryż123RF/PICSEL

Mały Paryż Północy, czyli Słupsk. Co powstanie z połączenia Paryża Północy i Małego Paryża? Oczywiście Mały Paryż Północy. Takie miano nosi nadbałtycki Słupsk. Jak czytamy na blogu Kostaryka.org, jego powstanie wyjaśnia kilka hipotez. "Jedna z wersji mówi, że słupskie planty, powstałe w miejscu dawnych fos i umocnień obronnych, wzorowane były na rozwiązaniach paryskich".

"Podług innej Paryż przypominać mają: gwieździsty układ komunikacyjny, wąskie uliczki śródmieścia oraz zaułki pomiędzy nimi " - czytamy dalej. "Jeszcze inna wersja nawiązuje do słupskich kamienic, których detale architektoniczne miały czerpać z architektury Paryża. Wielu turystów "paryskości" dopatruje się w konstrukcji dachów słupskich domów, ich załamaniach i rozwiązaniach konstrukcyjnych"

Mały Wiedeń - Bielsko Biała

Podobieństwa architektoniczne z europejską stolicą widoczne są również w Bielsku-Białej. Choć Małym Wiedniem nazywa się wiele ośrodków na terenach należących niegdyś do cesarstwa austro-węgierskiego, jak Cieszyn, Lwów, Timisoarę, to Bielsko-Biała niewątpliwie może pochwalić się wieloma cechami wspólnymi z siedzibą Habsburgów.

Polskie Carcassonne - Szydłów

Francuskie miasteczko Carcassonne w Langwedocji zyskało swoją sławę przez doskonale zachowaną średniowieczną architekturę rodem z legend o rycerzach, księżniczkach, murowanych zamkach i smokach. Doczekało się nawet dość popularnej gry planszowej. My swoje Carcassonne mamy w miejscowości Szydłów, w województwie świętokrzyskim. Nie jest to tylko określenie zwyczajowe czy lokalne. Kompleks średniowiecznych pozostałości oficjalnie nosi taką nazwę.

Polska Szwajcaria - Ojcowski Park Narodowy

Szwajcaria podobnie jak Paryż bywa absurdalnie często używana w różnego rodzaju porównaniach. A jak wiadomo, Polacy nie gęsi, więc i swoją Szwajcarię mają. Ta znajduje się w okolicach wspomnianego już Rzymu Północy, czyli Krakowa. To Ojcowski Park Narodowy ze słynnymi skałkami, Doliną Prądnika oraz Doliną Sąspowską.

Polska Riwiera - Pobierowo, Dziwnów, Kamień Pomorski

Na koniec zestawienia perełka z wybrzeży Bałtyku. W Polsce mamy bowiem także swoją Riwierę. Tak nazywane są okolice miejscowości Kamień Pomorski, Dziwnów i Pobierowo na północno-zachodnim krańcu naszych granic, nieopodal wyspy Wolin.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas