Banalna w uprawie i odporna na trudne warunki. Czaruje słodkim zapachem

Bajecznie prezentuje się w ogrodzie, ale bez problemu rozkwitnie w dużej donicy, ustawionej na tarasie lub rozległym balkonie. Wiśnia japońska, a szczególnie odmiana Kanzan, przyciąga uwagę delikatnymi kwiatami, zachwycającymi w rozkwicie różową barwą oraz delikatnie słodkim aromatem. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować roślinę, by długo i zdrowo rosła.

Jak pielęgnować wiśnię Kanzan?
Jak pielęgnować wiśnię Kanzan?123RF/PICSEL

  • Wiśnia Kanzan źle znosi silne zasolenie gleby. Z tego względu odradza się jej sadzenie w pobliżu dróg, które w sezonie zimowym często posypuje się solą.
  • Wśród wiśni piłkowanych występują odmiany mrozoodporne, nie należy ich jednak narażać na wiatr wiejący ze strony północno-wschodniej. Specjaliści są zdania, że zwiększa on ryzyko silnego przemarznięcia rośliny.
  • Jednym z rodzajów przycinania rośliny jest formowanie jej techniką bonsai. Najlepiej zabrać się za nie tuż po przekwitnięciu, obcinając wszystkie pędy i pozostawiając jedynie po 2 oczka na każdym z nich.

Kiedy kwitnie wiśnia Kanzan?

Japończycy co roku uroczyście celebrują Hanami, czyli święto kwitnącej wiśni, zwane także "czasem podziwiania kwiatów". Kanzan jest jedną z popularniejszych odmian wiśni piłkowanej, zwanej także jako wiśnia japońska. Choć przywędrowała do nas właśnie z tego kraju, oryginalnie pochodzi z Chin. Obecnie uprawia się ją niemal na całym świecie.

Wiśnia Kanzan kwitnie wiosną, najczęściej w kwietniu oraz maju. Kwiaty o średnicy ok. 5 cm oraz barwie różowej, czerwonawej lub purpurowej gęsto pokrywają całą roślinę. Drzewo dorasta do ok. 6-10 metrów wysokości, a jego wzniesione gałęzie układają się w kształt odwróconego stożka. Ogrodnicy wybierają je nie tylko ze względu na przyciągający wzrok wygląd, ale także delikatny i przyjemny zapach unoszący się z kwiatów. Pierwsze liście w kolorze brązowym lub bordowym pojawiają się dopiero pod sam koniec kwitnienia.

Uprawa wiśni japońskiej w ogrodzie

Wiśnia piłkowana Kanzan przyciąga wzrok wyjątkowymi kwiatami
Wiśnia piłkowana Kanzan przyciąga wzrok wyjątkowymi kwiatami123RF/PICSEL

Już jedno drzewko wiśni posadzone w ogrodzie potrafi ekspresowo odmienić jego wygląd. Choć może wydawać się inaczej, odmiana Kanzan nie jest specjalnie trudna w uprawie. Nie ma także zbyt wygórowanych wymogów. Wystarczy znaleźć jej stanowisko odpowiednio nasłonecznione. Na ogół przyjmuje się w większości typowych ziemi ogrodowych, jednak zdecydowanie preferuje żyzne, próchnicze oraz piaszczysto-gliniaste podłoża. Warto zadbać o to, by odczyn gleby pozostał obojętny, jednak drzewka poradzą sobie także w pH zasadowym.

Kluczowym krokiem, którego lepiej nie pomijać, jeśli chcemy cieszyć się nienagannym wyglądem rośliny, jest regularne nawadnianie. Podlewanie w dużej mierze ma wpływ na przyspieszenie wzrostu wiśni. Pozwala jej także wspaniale prezentować się w pełnej okazałości. Krótkotrwała susza zazwyczaj nie wywołuje poważniejszych szkód w uprawie wiśni japońskiej, jednak lepiej nie wystawiać jej na próbę.

Ogrodnicy polecają, by przed zimą, zwłaszcza jeśli prognozy zapowiadają wyjątkowo silne mrozy, zabezpieczyć młode drzewka za pomocą agrowłókniny. Starsze okazy są w stanie poradzić sobie bez specjalnego okrycia. By dodać im sił oraz zapewnić dostęp do składników odżywczych, można zasilić je odpowiednio dobranym kompostem.

Cięcie odmiany Kanzan

Wiśnia piłkowana należy do drzew, które niezbyt dobrze tolerują cięcia. Ogrodnicy często odradzają stosowanie tego kroku, który sprawia, że roślina staje się o wiele bardziej podatna na liczne choroby. Bywa jednak, że wypuszcza tzw. wilki, czyli mocne i pionowe pędy, które należy systematycznie wycinać. Jeśli zaniedbamy tę czynność, roślina straci swój ładny pokrój.

Za przycinanie wiśni Kanzan najlepiej zabrać się w terminie letnim, a konkretnie czerwcu lub lipcu. Wcześniejsze cięcie mogłoby doprowadzić do nadmiernej utraty soków. Bardzo ważnym krokiem, którego nie należy pomijać, jest zabezpieczenie zranionych części rośliny specjalną maścią ogrodniczą.

Wiśnia japońska - gdzie sadzić?

Wiśnia Kanzan pięknie prezentuje się nie tylko w przydomowych ogrodach, ale także w przestrzeniach publicznych
Wiśnia Kanzan pięknie prezentuje się nie tylko w przydomowych ogrodach, ale także w przestrzeniach publicznych123RF/PICSEL

Przyciągające wzrok okazy idealnie sprawdzą się zarówno do większych, jak i małych ogrodów. Wiśnia japońska wyróżnia się sporą odpornością na zanieczyszczenia. Z tego względu dość często sadzi się ją jako element zieleni miejskiej, a także ozdobę ulic, alejek parkowych, ścieżek rekreacyjnych oraz starszych i nowoczesnych osiedli. Właściciele przydomowych przestrzeni chętnie ozdabiają wiśnią Kanzan przestrzenie przy tarasach oraz innych miejscach wypoczynku.

W okresie kwitnienia zjawiskowo prezentują się posadzone w długich szpalerach tuż przy drogach oraz chodnikach. Warto wiedzieć, że wiśnia piłkowana, w tym także Kanzan, nie zawsze zawiązuje owoce. Jeśli jednak już tak się zdarzy, są one całkowicie niejadalne dla człowieka. Stanowią jednak bogate źródło składników odżywczych dla wielu gatunków ptaków.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas