Budleja Dawida: Kiedy sadzić? Jak o nią dbać?

Budleja Dawida jest okazałym krzewem, kwitnącym aż do października. Jego kwiatostany przybierają różne kolory, od czerwono-purpurowych po bladoniebieskie, i bardzo ładnie wyglądają w jesiennym ogrodzie. Motyli krzew warto posadzić w sąsiedztwie innych roślin, na przykład astrów czy krzewów zimozielonych. Wrzesień jest odpowiednim miesiącem do jego sadzenia, należy jednak pamiętać o kilku zasadach pielęgnacyjnych. Kiedy sadzić budleję Dawida? Jak o nią zadbać? Podpowiadamy.

Budleja Dawida to krzew ozdobny, który można sadzić do połowy października
Budleja Dawida to krzew ozdobny, który można sadzić do połowy października123RF/PICSEL

Jak wygląda budleja Dawida?

Budleja Dawida to krzew liściasty, który w naturalnych warunkach spotykany jest w Japonii i Chinach. Odmiany karłowate tej rośliny osiągają zazwyczaj koło metra wysokości, natomiast standardowe krzewy nawet pięć metrów. Liście mają owalny kształt i są średniej wielkości, natomiast kwiatostany mogą przybierać kolory niebieskie, purpurowe, białe czy fioletowe. Ich charakterystyczny zapach masowo przyciąga motyle, stąd też potoczna nazwa rośliny "motyli krzew". Okres kwitnienia budlei Dawida trwa od czerwca do połowy października, nadaje się zarówno do ogrodu, jak i na balkon.

Stanowisko dla motylowca

Budleja Dawida kwitnie aż do końca września
Budleja Dawida kwitnie aż do końca września123RF/PICSEL

Budleja Dawida w naturalnych warunkach występuje na skalistych i suchych terenach, a także nasłonecznionych miejscach. Gleba powinna być żyzna, odpowiednio spulchniona, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Najbardziej nie służy jej mokra i zbita ziemia, a także nadmiernie zachwaszczona. Bardzo ważne jest regularne pielenie ogródka, ale też ściółkowanie krzewów. W okresie zimowym przykryj bryłę korzeniową gałązkami świerku lub warstwą ususzonych liści. Budleja Dawida bardzo nie lubi przesadzania, a to ze względu na duże i zbite korzenie, które łatwo uszkodzić.

Kiedy i jak sadzić budleję Dawida?

Sadzenie motylowca można zaplanować jesienią na wrzesień lub początek października. Sadzona w tym okresie zakwitnie na pędach tegorocznych w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Sam zabieg nie jest skomplikowany i przebiega podobnie jak w przypadku innych krzewów ozdobnych. Wykop głęboki dół, by system korzeniowy miał wystarczającą ilość miejsca. Glebę wymieszaj z nawozem mineralnym na głębokości około 30 centymetrów. Na dno wsyp keramzyt, by zapewnić roślinie warstwę drenażową. Zaraz po posadzeniu budleję Dawida należy intensywnie podlać, co zapewni jej lepszy wzrost.

Rozstaw między sadzonkami powinien wynosić przynajmniej półtora metra, by krzewy miały odpowiednią ilość miejsca. Motylowiec bardzo dobrze będzie prezentował się w towarzystwie innych roślin, chociaż wiele osób uprawia go pojedynczo. Posadzony na rabatach polubi towarzystwo bylin, między innymi astrów czy wysokich rozchodników karpackich. Budleja Dawida ładnie komponuje się również z zimozielonymi krzewami.

Jak dbać o roślinę?

Do nawadniania budlei Dawida najlepiej sprawdzi się deszczówka, która ma śladowe ilości wapnia. W upalnym czasie powinna być podlewana codziennie, natomiast w okresie jesiennym co kilka dni. Jeśli chodzi o nawożenie motylowego krzewu, to do połowy lata sprawdzą się nawozy na bazie azotu. Jesienią lepiej postawić na preparaty zawierające potas. Pomogą one przygotować się krzewom do zimowania. Zabiegu tego nie wykonuj później niż we wrześniu, gdyż minerał ten powoduje rozrastanie się roślin.

W okresie jesiennym możliwe jest również rozmnażanie rośliny z sadzonek pędowych, mniej więcej do końca września. Pędy ścina się po okresie kwitnienia, a każda z sadzonek powinna mieć minimum trzy pączki liściowe.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas