Co można zrobić z deszczówką? Tak wykorzystasz ją na 5 sposobów

Dlaczego warto zbierać deszczówkę? W trosce o Ziemię i jej zasoby oraz… własny portfel, bo chociaż zbieranie wody opadowej w specjalnie przygotowanym do tego celu zbiorniku sprzyja środowisku, wykorzystywanie jej na co dzień w domu może przyczynić się również do płacenia niższych rachunków. Podpowiadamy, co można zrobić z deszczówką. Oto pięć najlepszych pomysłów, aby ją wykorzystać we własnym domu i ogrodzie!

Zbiornik na deszczówkę pozwoli nam sporo zaoszczędzić na rachunkach za wodę
Zbiornik na deszczówkę pozwoli nam sporo zaoszczędzić na rachunkach za wodę 123RF/PICSEL

Jak wykorzystać deszczówkę w domu tak, aby w trosce o Ziemię ograniczyć zużycie wody i przy okazji zaoszczędzić trochę na rachunkach za wodę? Okazuje się, że woda opadowa może przydać się nam do wielu celów.

Zamiast więc bezczynnie patrzeć, jak kolejne krople deszczu marnują się, lądując na tarasie podczas ulewy, warto zamontować w swoim ogrodzie zbiornik na deszczówkę. Podpowiadamy, jaki rodzaj pojemnika na opad deszczowy najlepiej wybrać i wyjaśniamy, co można zrobić z deszczówką.

Deszczówka - charakterystyka

Deszczówka powstaje za sprawą kondensacji pary wodnej w atmosferze oraz jej opadania na powierzchnię Ziemi w postaci wody deszczowej, gradu albo śniegu. Skład deszczówki różni się znacznie od wody destylowanej. Nie można go jednoznacznie określić, bo zależy on przede wszystkim od jakości powietrza w dniu opadów, jednak wiadomo, że woda deszczowa zawiera mniej jonów wapnia i magnezu, dzięki czemu jest bardziej miękka od wody, którą wykorzystujemy na co dzień.

Czy deszczówka szkodzi po spożyciu? 

  • Z uwagi na wysoką zawartość gazów m.in. azotu, tlenu i dwutlenku węgla, który obniża jej pH do 5,5-6 i sprawia, że ma kwaśny odczyn, (pH neutralne wody destylowanej według idealnego scenariusza ma wynosić 7), woda deszczowa nie nadaje się do picia
  • Ponadto, deszczówka zawiera również różnego rodzaju mikroorganizmy i sole mineralne. Osiadają w niej sadza, piasek i pyłki roślinne, które mogą być niebezpieczne dla naszego organizmu. 
  • Odradzane jest raczej również mycie naczyń w deszczówce, chociaż niektórzy robią to z uwagi na to, że woda deszczowa nie pozostawia smug na szkle. 
Sprawdź genialne triki na pielęgnację ogrodu w naszym raporcie: Pogotowie ogrodnicze
Sprawdź genialne triki na pielęgnację ogrodu w naszym raporcie: Pogotowie ogrodniczeINTERIA.PL

Czy deszczówka jest dobra do podlewania roślin?

Czy deszczówka jest dobra do podlewania roślin w domu i ogrodzie? Tak. Woda deszczowa ma temperaturę zbliżoną do temperatury powietrza, jest odpowiednio napowietrzona i nie zawiera wielu pierwiastków, znajdujących się w twardej wodzie z kranu, które negatywnie wpływają na rośliny.

Deszczówka ma kwaśny odczyn i zawiera mniej szkodliwego dla kwiatów chloru i fluoru niż przeciętna kranówka, do której te związki często są dodawane po to, aby zabijać chorobotwórcze bakterie. Można więc nawadniać nią kwiaty kwasolubne, tj. azalie, rododendrony czy iglaki, bez obaw o ich uszkodzenie lub słabą przyswajalność. 

Co można zrobić z deszczówką? 5 sposobów, jak można ją wykorzystać

A do czego służy deszczówka, poza podlewaniem kwiatów? Woda opadowa na zewnątrz sprawdza się również przy pracach porządkowych w ogrodzie, np. do czyszczenia podjazdu czy chodnika, ale to tylko wstęp do jej licznych zastosowań. Zatem, co można zrobić z deszczówką? Oto 5 sposobów, jak wykorzystać wodę opadową!

Deszczówkę z powodzeniem można wykorzystywać do prania ubrań
Deszczówkę z powodzeniem można wykorzystywać do prania ubrań123RF/PICSEL
  • Deszczówkę można wykorzystywać do prania 

Dzięki temu, że deszczówka nie zawiera wapnia i jest miękka, po zamontowaniu odpowiedniego przyłącza z powodzeniem można wykorzystywać ją do prania w pralce lub używać jej do prania ręcznego. Woda deszczowa nadaje się do tego celu idealnie, ponieważ z łatwością rozpuszczają się w niej środki piorące, co znacznie ogranicza zużycie drogich i mało ekologicznych detergentów.

  • Deszczówka nadaje się do spłukiwania toalety

Woda deszczowa nadaje się również do spłukiwania toalety. Aby jednak spełniała tę funkcję, podobnie jak w przypadku pralki, konieczne będzie wypompowanie wody ze zbiornika i wprowadzenie jej pod ciśnieniem do części instalacji wewnętrznej budynku, która jest dedykowana do pracy na wodzie opadowej.

  • Deszczówkę warto wykorzystać do mycia samochodu 

Jak wiadomo, mycie samochodu pochłania wiele litrów wody wodociągowej, a przecież woda deszczowa w zupełności wystarczy do tego, aby pojazd po czyszczeniu lśnił jak nowy. Poza tym, mycie szyb deszczówką jest banalnie łatwe, ponieważ w przeciwieństwie do wody z kranu nie pozostawia ona smug. Z tego samego powodu warto umyć nią również szyby i lustra w domu.

Do czyszczenia parapetów bez obaw wykorzystać można wodę opadową
Do czyszczenia parapetów bez obaw wykorzystać można wodę opadową123RF/PICSEL
  • Deszczówka nadaje się do czyszczenia parapetów 

Na parapety, podobnie jak na szyby i samochód, nie warto marnować wody z kranu. Do ich czyszczenia w zupełności wystarczy nam woda deszczowa. Deszczówką śmiało można też przetrzeć większość zabrudzonych mebli ogrodowych. 

  • Deszczówka jest idealna do płukania włosów 

O tym, że włosy wypłukane w wodzie deszczowej są piękne i lśniące, wiedziały już nasze babcie, które masowo stosowały ten patent, aby poradzić sobie z twardą wodą w domu. Nie od dziś wiadomo, że kosmyki po umyciu w twardej wodzie często stają się suche, matowe, a w dodatku trudno jest je ułożyć. Warto więc przygotowywać domowe płukanki do włosów na bazie deszczówki lub po prostu zwilżać nią pasma, wykorzystując do tego celu atomizer. Dzięki temu niesforne pasma na głowie staną się miękkie i gładkie.

Jak zbierać deszczówkę?

Nie ma jednego skutecznego sposobu na to, jak zbierać deszczówkę. Większość Polaków stawia w ogrodzie zwykły, duży pojemnik, do którego podczas ulewy pada deszcz, jednak bardziej efektywnym rozwiązaniem wydaje się zbieranie deszczówki z dachu np. do zbiorników podłączonych do rynien za sprawą demontażu ich części. Są to tzw. naziemne zbiorniki na deszczówkę.

Wbrew pozorom, naziemny zbiornik na deszczówkę nie musi szpecić ogrodu. Wręcz przeciwnie, może się nawet stać jego ozdobą
Wbrew pozorom, naziemny zbiornik na deszczówkę nie musi szpecić ogrodu. Wręcz przeciwnie, może się nawet stać jego ozdobą123RF/PICSEL

Istnieje również drugi rodzaj pojemników – podziemne zbiorniki na deszczówkę, które sprawdzają się zwłaszcza w przypadku intensywnego wykorzystywania wody opadowej.

Zbiornik na deszczówkę. Jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego zbiornika na deszczówkę nie jest łatwy, ponieważ, aby nie namnażały się w nim bakterie, musi zostać on wykonany z odpowiednich materiałów. Dodatkowo ważne są też jego wielkość i walory wizualne. Można spotkać się z przelicznikiem, który mówi, że na 25 m² powierzchni dachu przypada 1 m³ (1000 l) objętości zbiornika, ale najpopularniejsze zbiorniki naziemne do domów jednorodzinnych mają od 100-500 litrów pojemności.

  • Naziemny zbiornik na deszczówkę 

Naziemny zbiornik na deszczówkę musi być wykonany z materiałów, które wykazują odporność na wodę i zmienne warunki atmosferyczne. Poza tym nie może też przepuszczać światła, które przyczynia się do rozwoju bakterii i glonów. Zbiorniki na deszczówkę często są produkowane z tworzyw sztucznych, ale zdarzają się również modele z metalu, drewna czy terakoty o ciekawych kształtach i kolorach, dzięki którym w ogrodzie spełniają również funkcje ozdobne.

Zaleca się, aby naziemny zbiornik na deszczówkę stał pod rurą spustową jak najbardziej zacienionej strony budynku. Taki rodzaj pojemnika często jest wyposażony w kranik do odprowadzania wody lub pompę, dzięki której można korzystać z wody opadowej pod ciśnieniem.

  • Podziemny zbiornik na deszczówkę 

Podziemny zbiornik na deszczówkę na ogół ma większą pojemność niż jego naziemny odpowiednik (najczęściej około 1000-5000 l), a poza zbieraniem wody, nierzadko nawadnia też grunt. Jego zaletami są brak widoczności oraz to, że w łatwy sposób można doprowadzać do niego wodę opadową ze wszystkich rynien. Największą wadą jest zaś wysoka cena. Na ogół jest to jednak opłacalna inwestycja.

Jak zbierać deszczówkę? Do tego celu można wykorzystać np. zbiornik podziemny
Jak zbierać deszczówkę? Do tego celu można wykorzystać np. zbiornik podziemny 123RF/PICSEL

Decydując się na to rozwiązanie, można zamontować jeden duży lub kilka mniejszych zbiorników obok siebie. Takie zbiorniki na deszczówkę wykonuje się z tworzyw sztucznych tj. żywica, żelbet, polietylen, poliester lub polipropylen.

Sprawdź także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas