Czy fikus jest trujący dla ludzi?

Fikusy są bardzo popularne w naszym kraju i często uprawiane przez ich miłośników. Niestety, te piękne i zjawiskowe rośliny, mają także właściwości trujące i są niebezpieczne dla dzieci i dorosłych. Poniżej podpowiadamy, jak poradzić sobie w przypadku zatrucia figowcem oraz dla kogo stanowi szczególne zagrożenie.

article cover
123RF/PICSEL

Dla kogo fikus stanowi zagrożenie?

Fikusy to rośliny, które zwykle w warunkach domowych dorastają do około dwóch metrów wysokości, np. fikus beniamina lub sprężysty. Mają gładkie i lśniące liście, które z wiekiem zmieniają swój kolor. To ich charakterystyczna cecha. Jednak pomimo wielu zalet, figowce mogą stanowić zagrożenie dla niektórych osób. Szczególnie ostrożni powinni być alergicy oraz małe dzieci, a także astmatycy i osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry.

Alergicy, strzeżcie się!

Fikusy mają w liściach sok mleczny, który jest bardzo trujący, ponieważ zawiera lateks
Fikusy mają w liściach sok mleczny, który jest bardzo trujący, ponieważ zawiera lateks

Co tak naprawdę uczula? Wewnątrz fikusa znajduje się gęsty mleczny sok, który jest widoczny po złamaniu liścia lub pędu. W jego składzie jest wywołujący alergię lateks (składa się m.in. z kauczuku oraz kumaryny). Obecne w soku substancje powodują silną reakcję alergiczną, która stanowi zagrożenie dla osoby uczulonej. Objawy uczulenia nie muszą pojawić się poprzez bezpośredni kontakt z rośliną. Wystarczy przebywać z nią w jednym pomieszczeniu.

Polecamy: Dlaczego warto podlewać storczyki wodą z cytryny?

Jak dochodzi do reakcji alergicznej?

Z substancji wydostają się drobne cząsteczki, które osadzają się na powierzchni rośliny i łączą się z kurzem, który wcześniej osiadł na liściach. Taka mieszanka przemieszcza się w powietrzu, a cząsteczki te dostają się do układu oddechowego osoby uczulonej, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli natomiast dotkniemy bezpośrednio rośliny w pękniętym miejscu, z którego wydobywa się sok mleczny, może on przez kontakt ze skórą wywołać reakcję alergiczną. To samo dzieje się w przypadku jego spożycia. Jeśli alergik zauważy u siebie takie objawy, jak nieżyt nosa lub obrzęk śluzówki, lub - co gorsza - pokrzywkę, bóle brzucha czy biegunkę, może być pewien, że to reakcja wywołana sokiem mlecznym z fikusa.

Fikus jest niebezpieczny dla dzieci

Spożycie lateksu zawartego w soku mlecznym figowca, może być bardzo niebezpieczne. Szczególnie trzeba uważać na dzieci, które genetycznie obciążone są wystąpieniem chorób alergicznych. Oczywiście, nie wyklucza to możliwości wystąpienia alergii u całkiem zdrowych pociech. Warto więc zadbać o to, aby fikus znalazł się poza zasięgiem maluchów. Niebezpieczne jest zarówno jego spożycie, jak i bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Szkodliwe substancje zawarte w soku figowca, mogą wywołać m.in. biegunkę, wymioty oraz ślinotok. W lżejszych przypadkach będzie to podrażnienie skóry lub stan zapalny oczu.

Co robić w przypadku kontaktu z sokiem mlecznym fikusa?

Pierwszej pomocy w przypadku kontaktu osoby uczulonej z fikusem, należy udzielić natychmiast. Wszystko jednak uzależnione jest od sposobu, w jakim doszło do zatrucia.

Spożycie soku mlecznego - konieczne jest przepłukanie jamy ustnej. Całkowite zmycie soku z błony śluzowej, może częściowo zmniejszyć objawy zatrucia fikusem. Dodatkowo należy sprowokować wymioty, aby usunąć wszystkie szkodliwe substancje z organizmu.

Kontakt ze skórą - jeśli narazimy się na bezpośredni kontakt z sokiem fikusa, np. podczas prac pielęgnacyjnych, podrażnione miejsce należy przemyć obficie wodą. Zawsze zaleca się używanie rękawiczek, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z rośliną.

Wdychanie cząsteczek - jak już zostało wspomniane powyżej, do reakcji alergicznej może dojść nawet bez dotykania rośliny. Jeśli osoba uczulona ma w domu fikusa, powinna oddać go w dobre ręce. Objawy uczulenia może złagodzić codzienne sprzątanie i dokładne odkurzanie pomieszczenia, w którym roślina się znajduję. W przypadku wystąpienia dolegliwości alergicznych, warto mieć przy sobie leki wziewne zapisane przez lekarza oraz jak najszybciej wyjść z pomieszczenia, w którym znajduje się fikus, aby odciąć się od alergenu.

Dostanie się szkodliwej substancji do oka - może być to bardzo bolesne i niebezpieczne w skutkach doświadczenie. W takim przypadku należy przemyć oko obficie bieżącą wodą tak, aby wypłukać z niego sok mleczny.

W przypadku nasilenia objawów należy szybko udać się do szpitala, ponieważ konsultacja medyczna po zatruciu lub wystąpieniu objawów alergicznych, zawsze jest wskazana. Nie wolno lekceważyć żadnej sytuacji, która ma bezpośredni wpływ na zdrowie i życie człowieka.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas