Gdzie wyrzucić zbity talerz? Większość z nas popełnia błąd

Opracowanie Tomasz Kromp

Prawdopodobnie każdemu przynajmniej raz w życiu zdarzyło się zbić talerz, kubek lub miskę. W takiej sytuacji rodzi się pytanie – gdzie wyrzucić zbite kawałki naczynia? Okazuje się, że większość z nas wybiera zły kontener na odpady. Sprawdź, gdzie powinno się wyrzucić potłuczony talerz.

Do jakiego kontenera wyrzucić zbity talerz?
Do jakiego kontenera wyrzucić zbity talerz?123RF/PICSEL

Gdzie wyrzucić potłuczony talerz?

A gdzie wyrzucić porcelanowe naczynia, takie jak kubki, miski bądź talerze? Porcelana to również ceramika, wobec czego odpowiedź jest prosta. Takie pozostałości po zbitych naczyniach również należy wyrzucić do kontenera na odpady zmieszane.

Czy resztki obiadowe można wyrzucić do kosza na odpady zmieszane?

Przy okazji wyrzucania zbitych talerzy, warto jeszcze wspomnieć o tym, gdzie powinno się wyrzucać resztki obiadowe. Czy można umieścić je w koszu na odpady zmieszane? Okazuje się, że wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju resztki chcemy wyrzucić.

Resztki po warzywach i owocach wrzucamy do pojemnika na odpady BIO.
Resztki po warzywach i owocach wrzucamy do pojemnika na odpady BIO.MPO Krakówmateriały prasowe

Wszelkie pozostałości po mięsie, wędlinach, rybach czy nabiale powinny być wyrzucane do kontenera na odpady zmieszane. Jednakże, jeśli chodzi o odpady pochodzenia roślinnego (np. resztki warzyw lub owoców), to muszą one wylądować w pojemniku na odpady BIO.

Jak segregować śmieci?

Segregacja odpadów jest niezwykle istotna z punktu widzenia dbania o środowisko. Niektóre śmieci można poddać recyklingowi, czyli przetworzyć w taki sposób, by ponownie mogły trafić do obiegu. W jaki sposób powinno się segregować śmieci? Wystarczy wiedzieć, co wyrzucać do poszczególnych pojemników do segregacji. Zazwyczaj każdy z nich ma inny kolor. Wyróżniamy:

  • pojemniki niebieskie na papier (np. kartony, gazety); 
  • pojemniki zielone na szkło (np. butelki po napojach, słoiki po żywności); 
  • pojemniki żółte na metale i tworzywa sztuczne (np. plastikowe butelki, puszki); 
  • pojemniki czarne na odpady zmieszane (np. zużyte produkty higieniczne, resztki po mięsie czy wypełnione worki do odkurzacza); 
  • pojemniki brązowe na odpady BIO (np. resztki warzyw lub owoców).

Warto jednak wiedzieć, że niektórych odpadów nie można wyrzucać do klasycznych pojemników. Chodzi tu między innymi o baterie, akumulatory lub elektrośmieci. Tego rodzaju rzeczy trzeba zanieść do jednego z punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Z kolei przeterminowane lekarstwa zazwyczaj można wyrzucić w pojemnikach udostępnianych w aptekach bądź szpitalach.

Kobieta za kierownicą ciężarówki. Brigitte kocha ten zawódDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas