Jak podlewać paprocie?

Paprocie to popularne rośliny, które w zamian za stworzenie im odpowiednich warunków, potrafią się odwdzięczyć bujnym wzrostem. Lista ich zalet zdaje się nie mieć końca: nie tylko nadają się do każdego pomieszczenia, ale również filtrują powietrze z zanieczyszczeń i mogą je skutecznie nawilżyć. Niestety, do paprotki przylgnęła też łatka rośliny kapryśnej, dlatego że wiele osób popełnia błędy w jej pielęgnacji. Przede wszystkim nie wiedzą, jak poprawnie ją podlewać.

Paprocie muszą być podlewane w odpowiedni sposób
Paprocie muszą być podlewane w odpowiedni sposób123RF/PICSEL

Jak często podlewać paproć?

Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna
Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna123RF/PICSEL

Nie ma jednoznacznej reguły, która może pomóc odpowiedzieć na pytanie, jak często należy paproć podlewać. Najlepiej robić to w regularnych odstępach czasu wodą odstaną i miękką. Należy dozować ją w taki sposób, aby podłoże było jedynie wilgotne, ale nienadmiernie mokre, gdyż sprzyja to chorobom grzybiczym. Niebezpieczne jest również nadmierne przesuszenie paproci - w efekcie bardzo szybko zasychają jej końcówki oraz masowo zrzuca liście. Nie wolno zapominać, aby podlewać ziemię w doniczce, w której znajduje się roślina, a nie lać bezpośrednio przez liście. Zmoczenie rozwijających się pędów, powoduje, że błyskawicznie zamierają.

Niezbędne jest zraszanie

Suche liście powodują, że trzeba je częściej usuwać
Suche liście powodują, że trzeba je częściej usuwać123RF/PICSEL

Paproć w naturze preferuje wilgotne miejsca, dlatego w domu trudno stworzyć jej sprzyjające warunki. Jeśli w pomieszczeniu jest za ciepło i - pomimo regularnego podlewania - liście masowo zasychają, niezbędne jest zraszanie (nawet codzienne). To pozwoli paproci odżyć i po pewnym czasie stosowania zabiegu, da się zauważyć przyrost nowych pędów. Zawsze można ustawić doniczkę z paprocią na dużej podstawce wypełnionej kamieniami i wodą (tak, aby dno się z nią nie stykało).

Triki, które pozwolą wzmocnić paproć

Jeśli paproć ma dobre warunki, rośnie bardzo intensywnie
Jeśli paproć ma dobre warunki, rośnie bardzo intensywnie123RF/PICSEL

Paprocie, prócz regularnego polewania, powinny być zasilane nawozami. Choć można je bez problemu kupić w sklepach ogrodniczych, warto czasem sięgnąć po sprawdzone sposoby naszych babć. Jednym z nich jest stworzenie mieszanki z mleka: wystarczy do litrowego naczynia wlać jego szklankę, a resztę uzupełnić wodą. Stosowanie mieszanki raz w miesiącu zakwasza ziemię w doniczkach i może ochronić przed atakiem chorób grzybiczych. Poza tym kondycję paproci wspomagają fusy z kawy i herbaty, które umieszcza się bezpośrednio w doniczce (jedynie niewielką ilość tak, aby nie rozwinęła się pleśń). Zabieg ten pozwoli także na szybsze tworzenie się nowych łodyg.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas