Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Wtedy też wypatrujemy pierwszych roślin, które wprawiają nas w pogodny nastrój. Niestety, kiedy aura staje się sprzyjająca, aktywnością wykazują się również szkodniki. Do nich można z całą pewnością zaliczyć kreta, który znany jest z tworzenia nieestetycznych kopców niszczących trawnik. Ten drobny ssak jest pod ochroną, więc w wypadku, gdy widzimy jego niszczycielską działalność, trzeba zachęcić go do opuszczenia naszego ogrodu. Jak pozbyć się kreta? Garść wskazówek znajdziesz poniżej.

Krety nie zapadają w sen zimowy, ale wiosną stają się bardziej aktywne
Krety nie zapadają w sen zimowy, ale wiosną stają się bardziej aktywne123RF/PICSEL

Jak poznać działalność kreta?

Kreta nikomu specjalnie nie trzeba przedstawiać, choć bardzo trudno dostrzec go gołym okiem. Bardziej widoczne są efekty drążenia jego tuneli, czyli nieestetyczne kopce, które psują widok naszego idealnego trawnika. Krety lubią specyficzne warunki, dlatego najczęściej można znaleźć go w zadbanych ogrodach, a także na wypielęgnowanych grządkach i rabatach. Czy kret jest szkodnikiem? Co do tego zdania są podzielone.

Kret dewastuje nie tylko trawniki, ale także, drążąc tunele, może niszczyć korzenie roślin i doprowadzać do ich usychania. Często zdarza się też tak, że usypane kopce powodują gnicie zgromadzonych na rabatach okazów. Wreszcie kret zjada wiele pożytecznych stworzeń, w tym dżdżownice, które spulchniają i napowietrzają glebę.

Kret także jest naszym sprzymierzeńcem. Jako stworzenie żarłoczne zjada także inne szkodniki. Dzięki jego działalności można pozbyć się z ogrodu ślimaków, pędraków, larw i innych stworzeń, które żerują i niszczą nasz ogród.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu. Trzeba zaznaczyć, że zwierzę jest pod ochroną, więc radykalne metody nie wchodzą w grę. Kreta najlepiej jest wypłoszyć z naszego trawnika: ale w jaki sposób? Kroki można skierować do sklepów ogrodniczych, które oferują wiele gadżetów i preparatów chroniących przed niszczycielskim działaniem tych stworzeń. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby też sięgnąć po domowe metody. Aby one miały wymierny sens, trzeba zastosować równocześnie kilka z nich. Zmasowany atak zmusi krety do opuszczenia naszego ogrodu.

Krety są wrażliwe

Widzisz wylot kreciego tunelu? Umieść w nim coś, co ma nieprzyjemny zapach
Widzisz wylot kreciego tunelu? Umieść w nim coś, co ma nieprzyjemny zapach123RF/PICSEL

Krety, choć na co dzień chowają się w żmudnie wykopanych tunelach, są bardzo wrażliwe na drgania, zapachy i dźwięki. Tę zależność można przekuć w sukces. Kiedy widzimy, że kret wydrążył tunel, można umieścić w wylotach tunelu wiele przedmiotów, które wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach. Co warto mieć w takiej sytuacji pod ręką? Przede wszystkim cytrynę (najlepiej spleśniałą), szmatki nasączone ropą, benzyną lub rozpuszczalnikiem, a w sezonie letnim - liście czarnego bzu. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby sięgnąć po olejki eteryczne: co prawda, dla ludzkiego nosa są kojące, ale dla kreciego już niekoniecznie.

Jeśli chodzi o dźwięki, to warto sięgnąć po sprytne przedmioty, które znajdują się w każdym domu. Można w tunelach umieścić puste, szklane butelki (szyjką do góry) i ustawić je pod delikatnym kątem. Wiejący wiatr będzie powodował nieprzyjemny dla krecich uszu szum. Innym sposobem jest rozmieszczenie w ogrodzie dzwoneczków, wiatraczków oraz naciętych puszek, które wydają również bardzo donośne dźwięki. Sklepy ogrodnicze mogą także oferować różne odstraszacze, które emitują dźwięki o różnej częstotliwości. Jednak ich użycie musi być przemyślane, ponieważ takie urządzenia wpływają negatywnie na zamieszkujących w naszych czterech ścianach pupili.

Pułapki

O tym, że krety są pod ochroną, już doskonale wiemy, więc nie każda pułapka na nie będzie odpowiednia. Wyjątkiem są tzw. pułapki żywołowne, które umieszcza się w tunelach. Kret, który do niej wejdzie, zatrzaskuje się w niej i nie ma z niej ucieczki. Wystarczy tylko wyciągnąć uwięzione zwierzę z dala od naszego domu, np. w lesie albo łące, gdzie będzie miał lepsze warunki do bytowania. Gdy sięgamy po pułapkę żywołowną, trzeba często sprawdzać jej zawartość, aby kret nie zdechł z głodu.

Naturalni wrogowie kretów

Krety nie lubią konkurencji, więc obecność psa lub kota sprowokuje zwierzę do ucieczki
Krety nie lubią konkurencji, więc obecność psa lub kota sprowokuje zwierzę do ucieczki123RF/PICSEL

Chcemy się pozbyć kretów w sposób naturalny, ale przedstawione metody zawodzą? Warto zaprosić do ogrodu pełnego wigoru psa lub kota! Zwierzaki te uwielbiają harce na świeżym powietrzu, a bieganie po trawniku sprawi, że dudnienie będzie dla kretów lampką ostrzegawczą. To może skłonić je do rychłej ucieczki z ogrodu.

Jak zapobiegać krecim wizytom?

Czy można ochronić ogród lub działkę przed kretami? Oczywiście, są na to rozwiązania, ale trzeba je zastosować już na etapie projektowania działki lub ogrodu. Jednym z nich jest wkopanie zapory z siatki (na głębokości ok. 60 cm) podczas budowy ogrodzenia. Jeśli chcemy zaś zabezpieczyć trawnik przed kopcami, to przed zasianiem murawy na całej powierzchni trzeba rozłożyć drobną siatkę (na głębokości ok. 30 cm), zasypać ją, a dopiero później zasiać na tak przygotowanym gruncie trawę.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas