Jak pozbyć się rdzy?

Rdza pojawia się wtedy, gdy metalowe elementy poddane są działaniu wody, wilgoci albo gleby. Powoduje to, że przedmioty są bardziej podatne na zniszczenie, a poza tym znacząco obniża to ich estetykę. Nie zawsze trzeba ulubione rzeczy spisać na straty albo wydawać krocie na profesjonalne środki usuwające rdzę. Na szczęście istnieją inne sposoby, by skutecznie się jej pozbyć. Jak? Tego dowiesz się z artykułu.

Rdza
Rdza ©123RF/PICSEL

Metody mechaniczne

Rdza
©123RF/PICSEL

Najprostszą metodą jest usunięcie rdzy metodami mechanicznymi. Innymi słowy, należy skorodowaną powierzchnię dokładnie zetrzeć. W zależności od struktury i grubości pokrycia czyszczonych przedmiotów trzeba dobrać odpowiednie narzędzie. Najłatwiej można to zrobić szczotką z drucianym włosiem – wystarczy trzeć nią do momentu pozbycia się rdzy. Trzeba pamiętać, że metoda ta może spowodować zarysowania, więc zawsze najlepiej wcześniej zacząć w najmniej widocznym miejscu skorodowanego przedmiotu i sprawdzić, czy jego powierzchnia nie zostanie uszkodzona. Dodatkowo można użyć gruboziarnistego papieru ściernego, który zetrze wierzchnią powłokę, a następnie sięgnąć do tego o drobniejszej fakturze, by wypolerować metal. Na rynku istnieją też specjalne nakładki, które umieszcza się na wiertarce bądź szlifierce – w mgnieniu oka charakterystyczny nalot zostanie usunięty.

Metody chemiczne

Zardzewiała śruba
©123RF/PICSEL

Jeśli z powodu delikatnej faktury metalu nie jest możliwe użycie sposobów mechanicznych, należy sięgnąć po specjalne środki chemiczne, które usuwają korozję – oddzielają je od „zdrowej” stali i skutecznie ją usuwają. Można zakupić je w dobrych sklepach chemicznych bądź na aukcjach internetowych. Aby nie uszkodzić danego przedmiotu, należy stosować się do zaleceń producenta. Dodatkowo pokrycie go cienką warstwą smaru w sprayu pomoże uporać się z problemem, (ewentualnie można zastąpić go naftą). Czasami najlepszą metodą jest pomalowanie farbą antykorozyjną wcześniej przygotowanej powierzchni.

Domowe sposoby na rdzę

Zardzewiała patelnia
©123RF/PICSEL

Jeśli rdza pokryła przedmioty codziennego użytku i nie ma możliwości sięgnięcia po specjalistyczne środki chemiczne, a delikatna powierzchnia uniemożliwia zastosowanie metod mechanicznych, można sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby na usunięcie nalotu. Jeśli pojawiły się pierwsze plamy rdzy, można potraktować je domową mieszanką: najpierw powierzchnię przedmiotu zasypać łyżką soli, a następnie dodać do niej sok z połowy cytryny. Całość należy odstawić na kilka godzin, po czym wypolerować wilgotną szmatką: w razie potrzeby czynność można powtórzyć do skutku. Kolejnym sposobem jest zastosowanie keczupu – wystarczy wylać solidną dawkę na zmienioną powierzchnię, zostawić na kilka godzin, po czym wypolerować ją do czysta. Jeśli te metody zawodzą, można sięgnąć po inną sprawdzoną mieszankę: do naczynia należy wsypać pół szklanki sody oczyszczonej i zalać ją dwoma litrami octu. Następnie zardzewiałe przedmioty trzeba włożyć do środka i zostawić na 12 godzin, po czym przepłukać ciepłą wodą oraz wytrzeć wszystko do sucha.

Nietypowe zastosowania popularnych produktów

©123RF/PICSEL

Pewnie wiele osób słyszało, że cola ma działanie odrdzewiające – nie jest to mitem. Pokryte korozją przedmioty możemy polać tym popularnym napojem i pozostawić na kilka minut: ta metoda szczególnie sprawdzi się, jeśli trzeba odkręcić zardzewiałą śrubę. Po takim zabiegu powinna już nie stawiać oporu. Natomiast gdy ma się trochę więcej czasu i są takie możliwości, można przedmioty włożyć do naczynia z colą i pozostawić je na kilka godzin – to sprawi, że będą jak nowe. Innym sprawdzonym trikiem jest połączenie metody mechanicznej i naturalnej: można na przykład pocierać zardzewiałą powierzchnię połową cebuli albo ziemniaka – ten sposób jest o tyle dobry, że na pewno nie uszkodzi delikatnej struktury przedmiotu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas