Jak przygotować piwonie do wiosny?

Piwonie to rośliny zachwycające swoim wyglądem i obfitym kwitnieniem. Istnieje około 40 gatunków piwonii, które dzielimy na bylinowe oraz drzewiaste. Są to rośliny długowieczne, niewymagające specjalnych warunków, ale jednak trzeba pamiętać, że do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiednich zabiegów. Poniżej podpowiadamy, jak zadbać o piwonie na wiosnę.

Wiosna to odpowiednia pora na nawożenie i usunięcie suchych liści z piwonii
Wiosna to odpowiednia pora na nawożenie i usunięcie suchych liści z piwonii123RF/PICSEL

Co to jest piwonia?

Piwonia, znana także jako peonia, to roślina, która uprawiana jest w celach dekoracyjnych oraz leczniczych. Kwiaty piwonii są duże i pełne, a swoim kształtem przypominają koronę. Ich średnica może osiągnąć nawet 20 centymetrów! Ponadto piwonie słyną z charakterystycznego zapachu, dlatego wykorzystywane są do produkcji perfum. Najintensywniejszy zapach mają peonie różowe pełne i półpełne. W naturze występuje około 40 gatunków piwonii - bylinowe oraz drzewiaste. Zróżnicowane są one pod względem wielkości oraz wyglądu kwiatów. Ciekawostką jest to, że piwonia bylinowa rośnie w jednym miejscu nawet pół wieku! Dlatego też zalicza się ją do roślin długowiecznych.

Jak zadbać o piwonie na wiosnę?

Jeśli zapewnisz piwoniom odpowiednią troskę, odwdzięczą się pięknym kwiatostanem, który będzie zdobił twój ogród. Kiedy za oknem pojawiają się pierwsze oznaki wiosny, warto wtedy pomyśleć o pielęgnacji piwonii. To pozwoli na przygotowanie jej do rozpoczynającego się sezonu: w marcu można zająć się przycinaniem uschniętych liści piwonii oraz ich nawożeniem.

Przycinanie piwonii wiosną

Przycinanie piwonii jest ważnym zabiegiem, który pozwala na utrzymanie ich w odpowiedniej kondycji
Przycinanie piwonii jest ważnym zabiegiem, który pozwala na utrzymanie ich w odpowiedniej kondycji123RF/PICSEL

Wczesną wiosną przytnij tylko uschnięte pędy oraz liście, które samoistnie nie opadły w poprzednim sezonie. To pomoże w odciążeniu rośliny z przekwitłych kwiatostanów. Pamiętaj, aby nie wykonywać tego zabiegu w środku sezonu, ponieważ może to znacznie osłabić roślinę i sprawić, że zacznie chorować. Jak zatem prawidłowo przycinać pędy piwonii?

  1. Zdezynfekuj narzędzia pracy, gdyż mogą znajdować się na nich szkodliwe grzyby oraz szkodniki. Do przycinania peonii najlepiej użyć ostrego sekatora.
  2. Cięcie powinno być szybkie i zdecydowane. Jeden pewny ruch sprawi, że rana po cięciu szybciej się zagoi, a ryzyko zakażenia będzie znikome.
  3. Cięcie powinno być wykonane na wysokości 1/3 długości pędów. Następnie usuń przekwitłe kwiatostany oraz uschnięte liście (około pięciu centymetrów poniżej pąka).

Usuwanie uschniętych pędów jest zabiegiem ważnym, gdyż piwonie są podatne na choroby grzybowe. Obciętych pędów nie przeznaczaj na kompost, tylko wyrzuć.

Nawożenie piwonii wiosną

Wiosna jest odpowiednim momentem na nawożenie piwonii. Zabieg ten pozwala na uzyskanie obfitego i zdrowego kwitnienia. Pamiętaj o tym, że rośliny te lubią umiarkowane aplikowanie preparatów. Unikaj przenawożenia azotem, bo może być to szkodliwe dla peonii. Zazwyczaj wystarczy jedna dawka nawozu, podana mniej więcej pod koniec marca. Jeśli kwiaty piwonii słabo rosną lub roślina nie była dawno przesadzana, nawożenie powtarzaj co trzy lub cztery tygodnie do czasu zakończenia kwitnienia. Będą to około trzy dodatkowe dawki preparatu.

Jaki nawóz wybrać? Najlepszym wyborem będzie nawóz do roślin kwitnących, który zawiera dużo fosforu i potasu. Dawka na jedną piwonię to łyżka stołowa nawozu. Sięgnij też po informacje, znajdujące się na etykiecie.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas