Jak stosować wywar z cebuli na mszyce?

Naturalny środek na mszyce z cebuli ułatwi walkę z tymi wszędobylskimi i niezwykle żarłocznymi szkodnikami. Atakują one zarówno kwiaty ogrodowe, jak i rośliny uprawne. Nie oszczędzają drzew owocowych, wkraczają na balkony i tarasy, ich celem stają się nawet rośliny doniczkowe w domach. Nie musisz sięgać po żrącą chemię, by się z nimi pożegnać. Podpowiadamy, jak zrobić oprysk z cebuli na mszyce, który skutecznie upora się z intruzami.

Jak pozbyć się mszyc naturalnymi metodami?
Jak pozbyć się mszyc naturalnymi metodami?123RF/PICSEL

Jakie są objawy żerowania mszyc?

Choć szkodniki są małe, bez trudu da się zauważyć je gołym okiem. Ich owalne ciało osiąga rozmiar do pięciu milimetrów, ale żerują w dużych koloniach liczących nawet kilkaset osobników, więc niemożliwe jest przeoczenie takiej gromady. W ogrodach mszyce pojawiają się w maju, a ich niszczycielska aktywność może trwać aż do końca lata.

Zauważysz je na liściach, kwiatostanach i łodygach. Istnieją gatunki, które upodobały sobie żerowanie na korzeniach roślin. Mszyce żywią się sokami roślinnymi - jeśli nie zareagujemy od razu, nasze okazy zaczną słabnąć, a ich wzrost zostanie zahamowany. Widzisz, że pędy ulegają deformacjom, a na liściach pojawiają się niepokojące plamy? Przyjrzyj się dokładnie całej roślinie, nie omijając dolnej części liści. To najbardziej charakterystyczne objawy żerowania mszyc, które doprowadzą finalnie do zamierania roślin. Gdy tak się stanie, szkodniki przeniosą się na kolejne.

Oprysk z cebuli na mszyce: Proporcje i sposób przygotowania

Wykorzystać możesz cebulę białą lub czerwoną. To kolejna zaleta tego domowego sposobu na mszyce, ponieważ do jego zrobienia użyjesz tych produktów, które akurat masz pod ręką. Jak przygotować oprysk z cebuli na mszyce?

  • 75 gramów cebuli potnij na małe kawałki i wrzuć do dużego garnka.
  • Zalej 10 litrami wody.
  • Gotuj całość przez pół godziny.
  • Poczekaj, aż ostygnie, przelej do butelki ze spryskiwaczem i ruszaj na spotkanie z mszycami! Cebulowego oprysku nie musisz już rozcieńczać.

Jak stosować wywar z cebuli na mszyce? Zabieg powtarzaj regularnie co kilka dni do momentu, w którym zauważysz, że mszyce zniknęły. Oprysk wykonuj wczesnym rankiem lub wieczorem, by nie narażać roślin ogrodowych i balkonowych na poparzenie.

Dlaczego warto stosować domowy środek z cebuli na mszyce?

Pozbycie się szkodników to nasz cel główny, ponieważ niszczą one rośliny nie tylko przez wysysanie życiodajnych soków, ale też wskutek przenoszenia chorobotwórczych patogenów. Na tym jednak nie kończą się zalety wywaru z cebuli.

Jego stosowanie to prosty sposób na ochronę roślin przed chorobami grzybowymi, które też potrafią doprowadzić ogród do ruiny. Co więcej, oprysk z cebuli pomoże odstraszyć przędziorki, a nawet kleszcze.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas