Jak uprawiać ogórki na balkonie?

Brak ogrodu czy dużej działki nie musi oznaczać, że jesteśmy skazani wyłącznie na kupowanie warzyw w pobliskim markecie albo warzywniaku. Z powodzeniem można uprawiać ogórki na balkonie, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że rządzi się to swoimi zasadami, których koniecznie należy przestrzegać. Nie będzie to jednak wielkie wyrzeczenie, biorąc pod uwagę, że smak chrupiących ogórków z samodzielnej uprawy jest bezkonkurencyjny. Podpowiadamy, kiedy wysiewać ogórki i jak je pielęgnować, by plony były obfite.

Jak powinna wyglądać uprawa ogórków na balkonie?
Jak powinna wyglądać uprawa ogórków na balkonie?123RF/PICSEL

Uprawa ogórków na balkonie od podstaw

Do balkonowej uprawy możemy wybierać wśród wielu odmian warzyw. Jakie ogórki na balkon nadają się najlepiej? Dobrze sprawdzają się ogórki krzaczaste, które nie wymagają ani dużych donic, ani szczególnie imponującej przestrzeni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na odmiany o dłuższych pędach, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że będą potrzebowały podpory. Możemy to jednak uznać za dobrą monetę, ponieważ w ten sposób staną się zieloną ozdobą naszego balkonowego zakątka.

Kiedy siać ogórki? Terminarz ogrodnika

Do rozpoczęcia uprawy ogórków podejść można na różne sposoby. Siew ogórków dobrze jest rozpoczynać już w połowie kwietnia. Pierwszym etapem produkcji rozsady ogórków jest wysianie nasion w pojemnikach torfowych lub donicach. W tej formie nie należy jednak od razu umieszczać ich na zewnątrz! Muszą spędzić w mieszkaniu kilka tygodni. Stopniowo zaczynamy je hartować, przenosząc w cieplejsze dni na kilka godzin na balkon.

Ostateczne przeniesienie uprawy ogórków na zewnątrz może nastąpić dopiero w drugiej połowie maja, dzięki czemu zyskamy pewność, że młode roślinki nie będą narażone na działanie przymrozków. Niskie temperatury są dla nich zabójcze.

Kiedy sadzić ogórki? Wersja dla spóźnialskich

Wysiew ogórków do doniczek można zaplanować również na drugą połowę maja - bez wcześniejszego przygotowania rozsad, lecz w takim przypadku trzeba mieć świadomość, że owocowanie opóźni się o miesiąc.

Dla niecierpliwych miłośników warzywnych przysmaków mamy jednak dobrą wiadomość. Z powodzeniem możecie postawić na kupienie gotowych sadzonek. Dostępne są w sklepach ogrodniczych i na targach. Doniczki z ogórkami na balkon wystawcie po tzw. zimnych ogrodnikach, czyli po 15 maja.

Najlepsze stanowisko dla ogórków

Warzywa uwielbiają słońce! Posiadacze balkonów wychodzących na południe, wschód i zachód mogą więc zacierać ręce na myśl o udanej uprawie ogórków. Trzeba jednak pamiętać, że latem na stanowiskach od strony południowej warzywom może być zbyt gorąco, więc konieczne będzie zamontowanie osłon, które zapewnią ogórkom odrobinę cienia.

Jaka ziemia pod ogórki?

Zapewnienie żyznego i próchniczego podłoża to podstawa samodzielnej uprawy ogórków. Jeśli mamy taką możliwość, warto wzbogacić glebę kompostem lub zastosować ziemię kompostową, którą znaleźć można w ofercie sklepów ogrodniczych. Co ciekawe, w ramach naturalnego nawozu do ogórków świetnie sprawdzają się skórki z bananów. Dodatkowo podłoże wokół roślin poleca się ściółkować, by ograniczyć nadmierne parowanie wody.

Donice i podpory do ogórków: O tym nie można zapomnieć!

Jakie donice dla ogórków wybierać? W tym kontekście rozmiar ma znaczenie. Pojemniki powinny być dość duże. Zaleca się, by na jedną roślinę przypadało co najmniej 10 litrów ziemi. Pamiętajmy również o zastosowaniu warstwy drenażu, by łatwiej było kontrolować stopień wilgotności podłoża. Weźmy pod uwagę, że podstawki pod doniczki z ogórkami są niezbędne - ściekanie nadmiaru wody na balkon poniżej może doprowadzić do sąsiedzkich niesnasek.

Podpory są doskonałym rozwiązaniem dla ogórków, ułatwiającym pędom prawidłowy rozwój. Czasem wystarcza balkonowa balustrada, ale ustawienie specjalnej kratki może być ciekawym elementem dekoracyjnym. To świetny pomysł dla osób, którym zależy także na większej dozie prywatności. By zapewnić ogórkom jeszcze większe wsparcie, pędy można ostrożnie przywiązać sznurkiem do pomocniczych akcesoriów.

Podlewanie ogórków

Jeśli decydujemy się na uprawę ogórków na balkonie, musimy wziąć pod uwagę, że wymaga to systematycznego i częstego podlewania. Niedobory wody skutkują nie tylko mniej obfitymi plonami, ale również gorzkim smakiem dojrzałych warzyw. Latem niezbędne może się okazać dostarczanie wody nawet dwa razy w ciągu dnia - rano i wieczorem. Potrzebę nawodnienia oceniajmy na podstawie stanu gleby. Jeśli jej wierzchnia warstwa lekko przeschnie, to znak, że należy uzupełnić braki.

O tym pamiętaj: Ogórki źle reagują na duże różnice temperatur. Z tego powodu do podlewania używaj letniej wody. Zimna im się nie przysłuży!

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas