Jak usunąć zapach kociego moczu z mebli. Sprawdzone sposoby

Chyba każdy, kto posiada kota, może się spotkać z sytuacją, że zwierzę odda mocz na tapicerowane meble albo domowe tekstylia. Nawet ich błyskawiczne wypranie albo szybkie wyczyszczenie, nie zawsze zażegna problem, a wręcz przeciwnie - może go wzmocnić. Jeśli nasz mruczek zostawił nieprzyjemną niespodziankę w domu, nie ma co załamywać rąk: z pomocą przychodzą domowe metody. Jak usunąć zapach kociego moczu z mebli? Poznajcie sprawdzone sposoby!

Koci mocz jest bardzo specyficzny i jego zapach nie jest przyjemny
Koci mocz jest bardzo specyficzny i jego zapach nie jest przyjemny123RF/PICSEL

Dlaczego kot oddaje mocz na meble?

Koty znane są z tego, że są czyściochami. Godzinami, leżąc na kanapie, mogą pielęgnować i czyścić swoje futerko. Dbają również o stan swojej kuwety! Jeśli jest ona brudna, to możemy mieć pewność, że kot - z naszego niedbalstwa - załatwi się poza kuwetą. Poza tym niekastrowane kocury oraz niesterylizowane kotki mogą znaczyć swoje terytorium moczem. Oczywiście, załatwianie się w różnych nietypowych miejscach może mieć również podłoże chorobowe, ale także wiązać się z występowaniem u kota stresu.

Gdzie kot może oddać mocz? Najczęściej szkodzie może ulec dywan, ale czasami może to zrobić na tapicerowanych meblach: krzesłach, fotelach czy wersalkach i łóżkach. Niestety, w takim przypadku trzeba działać zdecydowanie, ponieważ zapach moczu jest bardzo intensywny oraz nieprzyjemny. Dlatego w takim przypadku trzeba sięgnąć po środki, które mają nie tylko mocz czyszczącą, ale również zneutralizują zapach moczu.

Działaj zdecydowanie!

Jeśli na naszej kanapie, wersalce albo kanapie pojawił się problem, trzeba działać zdecydowanie. W pierwszej kolejności, warto sięgnąć po znany duet: octu i sody oczyszczonej. Wystarczy solidną porcję białego proszku wymieszać z kilkoma łyżkami płynnego składnika w taki sposób, aby powstała gęsta pasta. W takiej formie lepiej nanosi się nie tylko na plamę, ale także lepiej wchłania nieprzyjemny zapach. Wykonaną mieszankę warto pozostawić na kilkanaście minut, a w wyjątkowych sytuacjach nawet kilka godzin. Po odczekanym czasie, wystarczy papkę ściągnąć za pomocą ręcznika papierowego, a resztę przetrzeć za pomocą wilgotnej gąbki.

Woda utleniona

Uwaga na stosowanie wody utlenionej - może ona odbarwić tkaninę!
Uwaga na stosowanie wody utlenionej - może ona odbarwić tkaninę!123RF/PICSEL

Gdy nie jesteśmy przekonani do zastosowania octu, który ma rażący zapach, rozwiązaniem może być woda utleniona, która nie ma nieprzyjemnej woni. Jej wyższość nad innymi środkami polega również na tym, że działa błyskawicznie. Niestety, może ona odbarwiać tkaniny, dlatego przed jej zastosowaniem, warto wykonać próbę na niewidocznej części zasłony, wersalki albo dywanu.

Pranie nie pomogło: Co zrobić?

Koci mocz ma to do siebie, że nawet po praniu tkanin może wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach. Jeśli domowe tekstylia zostały wyciągnięte z pralki, ale nasz detergent nie poradził sobie z zapachem kociego moczu, to nie musimy spisywać domowego wyposażenia wnętrza na straty. Wystarczy wyprać je jeszcze raz, ale z dodatkiem olejku eterycznego, np. cytrusowego, lawendowego albo z drzewa herbacianego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas